Piatok, 28. jún 2024

Slovenský potenciál a prekvapujúce majsterky? Prvé dva dni ukázali, že na florbalovom šampionáte nuda nehrozí

Martin Tóth Martin Tóth 29.11.2021
Foto: IFF/Per Wiklund

Cez víkend vypukli majstrovstvá sveta vo florbale aj za účasti našich dievčat.  Dá sa povedať, že majstrovstvá sveta sa vrátili domov, lebo sú v meste, kde sa odohrali úplne prvé majstrovstvá sveta vo florbale vôbec. V roku 1996 sa odohral v Uppsale úplne prvý turnaj svetového formátu.

Dnešné majstrovstvá sa odohrávajú v novom komplexe šiestich rôznych hál z roku 2016. Komplex má rozlohu 28 000 m2 a okrem piatich ihrísk obsahuje aj bežeckú dráhu či atletický ovál. Hlavná hala A má kapacitu síce len 2880 divákov, no v korona dobe je to asi akurát. V sobotu sme videli, že domáci aj napriek nízkej kapacite urobili pravé florbalové peklo.

Slovenský potenciál

Po prvých dvoch zápasoch sa pre nás začínajú majstrovstvá až teraz. Predsa len, Švédky aj Fínky sú desaťročia vo florbale pre zvyšok krajín dosť ťažko dosiahnuteľná liga.

Dnes naše ale čakajú Nemky a iné ako víťazstvo sa neočakáva. V prvých zápasoch príjemne prekvapila brankárka Mladenková a mladé pušky, kde vytŕča hlavne Lenka Červenková (hráčka č. 16). To dievča má len 15 rokov, od augusta občiansky preukaz a hrá našu druhú najvyššiu súťaž. Ak nepoľaví, môže to dotiahnuť veľmi ďaleko. Možno byt mohla byť už o pár rokov ústrednou hráčkou Slovenska v reprezentácii, akou je dnes Paulína Hudáková.

Hľadáme Najsympatickejšiu florbalistku na turnaji.

Verím, že dostane príležitosť aj v zápasoch, kde už o niečo aj pôjde a ukáže svoju mladícku drzosť, ktorej má neúrekom.

Môj tip: o piate miesto sa pobijeme my, Lotyšky a Poľky. 

Kto bude vo finále?

Už víkendové zápasy ukázali, kto je favorit a kto má aké miesto v svetovom florbale. Favoritky na titul sú podľa môjho názoru domáce Švédky, Češky a Švajčiarky a sekundovať im budú Fínky. Ako obyčajne.

Hneď na úvod postavil proti sebe české dievčatá a Švajčiarky. Češky nedopustili situáciu z posledných majstrovstiev, kde v semifinále prehajdákali za posledných 90 sekúnd stav 6:2 a nepostúpili do finále. Vo veľmi kvalitnom zápase nakoniec vyhrali 5:2. Ten zápas mal všetko – osobné súboje, vylúčenia a aj dve trestné strieľania.

Švajčiarky idú podľa svojich vyjadrení na titul, ich terajšia generácia chce nadviazať na tú, ktorá titul získala a väčšina hráčok má skúsenosti na rozdávanie. Český tím má rovnako skvelú generáciu hráčok, tie však zatiaľ neurobili ten posledný krok. Získali len jedinú medailu – bronzovú.

V tíme majú asi najlepšiu brankárku vôbec na turnaji Janu Christiánovú, najlepšiu hráčku sveta za rok 2020 Elišku Krupnovú, či množstvo legionárok zo Švédska, Fínska či Švajčiarska (Repková, Ratajová či Koníčková). Český švajčiarsky tréner povolal kompletnú juniorskú prvú päťku, ktorá doniesla z MS bronz.

České mužstvo absolvovalo pred majstrovstvami sústredenie v Španielsku, kde sa viac ako na florbal zamerali na taktiku a kolektív. Spôsob, akým v prvom zápase premohli Švajčiarky ukázal, že to s útokom na finále myslia vážne.

Môj názor: Češky sa do finále dostanú a aj ho vyhrajú. Druhé budú domáce Švédky, tretie Švajčiarsko a Fínky skončia tentokrát bez cenného kovu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera