Sobota, 18. máj 2024

Trenčanom vyšibal prekvapivý titul florbalový Hašek

Martin Tóth Martin Tóth 28.04.2019
AS Trenčín

Naša najvyššia florbalová mužská liga (zámerne ju nenazývam pravým menom extraliga, aby sa p. Lintner neurazil, i keď vyhral Trenčín :)) sa v pondelok na Veľkú noc  skončila obrovským prekvapením.

Vyšibaný titul

Titul si vyšibali florbalisti Trenčína (Florbalový klub AS Trenčín), ktorí do vyraďovacej fázy postúpili až z ôsmej priečky. Keďže určovanie súperov vo florbalovej extralige je špecifické a vždy si najvyššie postavený tím po základnej časti vyberá súpera z nižšej časti tabuľky (aby sa ušetrili peniaze na cestovné), prvé kolo vyzeralo nasledovne 1 vs 5, 2 vs 6, 3 vs 7 a 4 vs 8.

Pravdupovediac sa očakávalo finále medzi najväčšími favoritmi. Prvý tím po základnej časti TJ A – FbO Nižná vs obhajca, víťa posledných dvoch ročníkov, Tsunami Záhorská Bystrica (po základnej časti na 2 mieste). S Trenčínom sa viac menej neuvažovalo, aj keď pred Play off sa posilnili na brankárskom poste o legendu legiend, najlepšieho brankára florbalovej histórie. Štyridsaťročný Čech Tomáš Kafka je niečo ako Hašek či Brodeur v hokeji. Okrem toho za nich nastupoval aj Hossa. Hráč so skúsenosťami z NHL, najlepší strelec KHL, hoci v hokejovom repre drese väčšinou zakríknutý Marcel.

Trenčín cez Košice a Nižnú až do finále

Do semifinále postúpili prvé tri tímy po základnej časti a práve ôsmy AS Trenčín. Trenčania porazili FK Florko Košice 3:2 na zápasy. Nižná, ktorá prehrala len zápasy v riadnom hracom čase v základnej časti a cez prvé kolo prešla výsledkom 3:1 na zápasy, asi nečakala faktor Kafka, či tímového ducha celého AS, no stalo sa.  Cesta Nižnej za titulom sa skončila, výsledok 3:2 na zápasy išiel do sveta – aspoň v rámci Slovenskej florbalovej komunity. Druhé semifinále sa skončilo tiež 3:2 na zápasy a do finále cez FaBK ATU Košice postúpil obhajca Tsunami Záhorská Bystrica.

Vo finále sa teda postavili proti sebe Bystrica a Trenčín (Tsunami Záhorská Bystrica vs Florbalový klub AS Trenčín). Prvé buly sa hádzalo v domovskom stánku Tsunami v Stupave. Zápas sa skončil 4:5, keď si florbalisti z Bystrice (Záhorskej, nie Zámorskej) nevedeli ustrážiť prvú formáciu Trenčanov a brankár Kafka zachytal ako obyčajne excelentne.  Druhý zápas na tom istom mieste o deň neskôr sa skončil tak isto, len s obráteným skóre, teda vyhralo Tsunami.

Na vlastné buľvy

Tento zápas som videl na vlastné buľvy a musím povedať, že sa bolo na čo pozerať. Atmosféra bola aj napriek maličkej hale parádna. Je len škoda, že aspoň finále nebolo v televízii, pozerateľné to bolo viac, ako niektoré hokejové prenosy. Florbal je navyše jednej z najviac sa rozvíjajúcich športov u detí aj v rámci skvelého projektu Floorbal SK Liga.

Za stavu 1:1 sa séria sťahovala do Trenčína a po treťom finálovom výsledku 5:4 (tentoraz po predĺžení) sa misky váh viac naklonili na stranu Trenčanov.  Vo 4. zápase série, kde mohol Trenčín oslavovať titul, ale ako keby chlapci z pod Matúšovho hradu spanikárili. Doslova pukli výsledkom 2:6 a fanúšikovia slovenského florbalu nepochybovali, že Tsunami doma titul obháji. Zdalo sa, ako keby našiel recept na hru Trenčína v správny čas). 

Veľkolepé veľkonočné vyvrcholenie

No prišiel Veľkonočný pondelok, rozhodujúci zápas série (stav 2:2) a výsledok? Opäť  4:5. Áno, v Stupave vyhral Trenčín, vyhral na samostatné nájazdy a samozrejme hrdinom bol nik iný, ako Tomáš Kafka. Počas nájazdov nepustil ani jeden gól a v Stupave jeho fotku pália ešte dnes.

S extraligou sa rozlúčil najlepší klub histórie slovenského florbalu iClinic VŠK PdF UK Hurikán Bratislava (budúci rok ho nahradí víťaz 1. Ligy FBK Púchov) a v baráži neúspešný predposledný tím FbC Young Arrows Spišská Nová Ves. V priamom súboji ho porazil 2 tím 1. Ligy DTF team Detva Joxers.

Konečné poradie mužskej florbalovej extraligy

 1. Florbalový klub AS Trenčín
 2. Tsunami Záhorská Bystrica
 3. TJ A – FbO Nižná
 4. FaBK ATU Košice
 5. FK Florko Košice
 6. ŠK Lido Prírodovedec
 7. Fat Pipe Snipers Bratislava
 8. 1.FBC Florbal Trenčín
 9. FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina
 10. FBC Mikuláš Prešov
 11. FbC Young Arrows Spišská Nová Ves
 12. iClinic VŠK PdF UK Hurikán Bratislava

Pre úplnosť dávame konečné poradie aj ženskej florbalovej extraligy.

 1. FBC Predator Sabinov (3 tím po základnej časti)
 2. ŠK 98 Pruské (víťaz základnej časti)
 3. MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto
 4. FBK Tvrdošín
 5. NTS FK – ZŠ Nemšová
 6. iClinic VŠK PdF UK Hurikán Bratislava
 7. Fbk Kométa Spišská Nová Ves
 8. Slávia Nitra
 9. Eastern Wings Michalovce
 10. FBC Mikuláš Prešov
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera