Nedeľa, 30. jún 2024

15 rokov po: Fantóm zo Žiliny dobyl Bundesligu

Ján Janočko Ján Janočko 23.05.2020
SITA/AP Photo/Christof Stache

Prišiel, videl, nastrieľal pár gólov a v súťaži o najlepšieho strelca zvíťazil.

V piatok sme si pripomenuli slávny deň, keď Marek Mintál zanechal v Nemecku slovenskú stopu. A bola to stopa taká, akoby ju robil spodkom kopačky. Výrazná.

Marekove góly

Povedzme si to rovno. Drvivá väčšina Slovákov má šancu za sebou v akejkoľvek tabuľke nechať Roya Makaaya, Dimitara Berbatova či Miroslava Kloseho len vo FIFE. Ak by chceli nechať tieto esá za sebou z pozície hráča v tíme, ktorý má ambíciu sa len zachrániť, tak by ešte museli znížiť obtiažnosť. To je však len jedna z možností.

V sezóne 2004/2005 si však muž s veľkým M (dokonca s dvomi!) zahral takú FIFU naživo. Trvala od jesene do leta a popri tom zo seba spravil legendu. Hej, znie to jednoducho, lenže taký jednoducho Marek Mintál bol. Góly, ktoré dával, vyzerali, akoby sa na ne ani nenadrel. Ale, samozrejme, zdanie klame.

Je až čarovné, že si ofenzívne eso zo Slovenska po prestupe do Nemecka zachovalo podobnú streleckú efektivitu. Ak Wikipedia neklame, v Žiline Marek nastrieľal v 188 zápasoch 77 gólov. Po príchode do Norimbergu v 180 zápasoch 66 gólov (MM, 66, 77, či to ten Mintál nerobil naschvál?). Nečudo, že na severe Slovenska aj na juhu Nemecka patrí Marek medzi legendy a svojho času sa oňho bili špičkové európske veľkokluby.

Sezóna 2004/2005

No ale späť k sezóne 2004/2005. Po vstupe do najvyššej súťaže (na postupe mal rok predtým kľúčový podiel) sa chcel tím z Bavorska zachrániť. Asi by sa ani nikto nečudoval, keby sa mu to nepodarilo.

Výsledky Norimbergu boli také, že sa nad nimi dalo kývať plecami. Doma to tímu nešlo, vonku to bolo o čosi lepšie. Napokon sa klubu podarilo nazbierať 10 výhier a 8 remíz. A to na záchranu stačilo, od pásma zostupu delili Norimberg len 3 body. Leví (alebo fantomí?) podiel na tom mal, áno, Marek Mintál. Strelil 24 gólov, o dva viac ako Roy Makaay a o štyri viac ako Berbatov. Zachránil tím, zapísal sa do histórie a upriamil na seba veľkú pozornosť. Od tohto momentu uplynulo presne 15 rokov.

Ako Ronaldinho na FIFE

Ak sa hovorí o Ronaldinhovi, že hral ako na FIFE, myslím si, že podobne „uletený“ je aj Mintál. Nie pre kľučky, ale pre fakt, že urobil niečo, čo žiadny iný Slovák pred ním.

Teda, možno na tej FIFE. S úpravou skillov a na nižšej obtiažnosti, samozrejme.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera