Nedeľa, 26. máj 2024

5 tipov na športové filmy a seriály

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 15.04.2020
SITA/Steven Paston

Social distancing, karanténa, lockdown, blackout, Matovič, koronavírus, či napríklad pandémia sú všetko slová a pojmy, ktoré dennodenne počúvame zo všetkých strán. Neberme to ale na ľahkú váhu a správajme sa zodpovedne aj naďalej. Ako krajina situáciu zatiaľ zvládame viac než dobre a to práve vďaka tomu, že drvivá väčšina z nás sa správa zodpovedne.

Ak spoločne vytrváme, o to skôr sa stretneme v krčmách, baroch, reštauráciách a najmä športových podujatiach. Dovtedy zostávajme čo najviac izolovaní. Keď nemôžeme, tak viete – rúška, dezinfekcie a odstupy!

Päť športových tipov odo mňa

Niektorí z nás máme kopec práce a nestíhame. Niektorí robia zadania v rámci svojho štúdia, iní sa zas po práci učia doma s deťmi. Mnohí ale zároveň máme to šťastie, že máme veľa voľného času. Ja som jeden z tých, ktorí sa nemôžu (nemali by sa) sťažovať. A hoci veľa voľného času trávim veľmi efektívne, t.j. hrám primitívne hry na mobile, či brázdim videá na youtube, aj pre účely tohto článku som oprášil (nie len) Netflix a vybral pre vás päť tipov na športový film, či seriál.

Legendárne Kokosy na snehu

Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí!“ Legendárny popevok z legendárneho filmu, nakrúteného podľa skutočných udalostí. Azda neexistuje človek, ktorý by o ňom aspoň raz nepočul a drvivá väčšina z nás ho aj (neraz) videla. Štyria jamajskí šprintéri sa nedostali na letné olympijské hry a tak sa rozhodli to skúsiť v boboch. 

Nie je tak veľa filmov, ktoré si pozriete aj desaťkrát a užijete si ich stále rovnako. Kokosy na snehu sú jedným z nich. Tak schválne, ktorá je vaša obľúbená scéna? Sanka a jeho rituálne pobozkanie vajíčka, bitka v bare, záverečná scéna z pred cieľa, či niečo úplne iné? Podeľte sa o to s nami v komentároch pod článkom.

Hodnotenie na ČSFD : 78%

Rok vydania/minutáž : 1993, 98 minút

V najbližších dňoch nebude v TV, ale vy si ho môžete legálne kúpiť na viacerých miestach 😉

Green Street Hooligans

Nie až tak legendárny ako Kokosy, ale takisto jeden z filmov, ktorý patrí medzi veľmi obľúbené u veľkého množstva (futbalových) fanúšikov. Nestáva sa často, aby sa študent z Harvardu dostal do prostredia futbalových chuligánov na inom konci sveta. Mattovi sa to „podarilo“.

Usadí sa na čas u svojej sestry v Londýne a má šťastie v nešťastí, že sa stýka so sestriným švagrom, ktorý je vášnivým fanúšikom West Hamu. Sestre sa to prirodzene nepáči, ale láska k futbalu a fandeniu je silnejšia. Okrem fandenia je Matt častým svedkom výtržnosti, bitiek a niekedy až doslova lynčovania.

Ste fanúšikom Milwallu a stretnete skupinu chuligánov z prostredia West Hamu? Máte obrovský malér. V minulosti boli tieto skupiny neľútostné a klubizmus brali oveľa vážnejšie, ako dnes. Film patrí medzi moje najobľúbenejšie. Odvtedy sledujem West Ham viac a môžem povedať, že patrí medzi moje najobľúbenejšie športové tímy. Come on you Iroooons!

Hodnotenie na ČSFD : 79%

Rok vydania/minutáž : 2005, 109 minút

Najbližšie v TV nebude, platí ale to, čo v prípade Kokosov

TakUrčitee kvíz

TakUrčitee video kvíz, streda 15. apríla od 20:30.
Registrácia

Dve „netflixovky“ – Maradona en Sinaloa a Sunderland Till I die

Práve kvôli takým kúskom som si obnovil Netflix. Nemusíte byť konzumentom tínedžerských seriálov, aby ste si našli to svoje. Mňa veľmi zaujal sedemdielny dokument o Maradonovom pôsobení v Mexickom štáte Sinaloa. Legendárny Diego prichádza do mexického druholigového klubu ako obrovská ikona.

Mesto Culiacán má veľmi zlú reputáciu. Je oveľa viac známe kokaínom a drogovými kartelmi, ako futbalom. Dosť ironicky, Maradona je známy rovnako futbalom, ako problémami s drogami. Do Mexika však neprichádza kvôli kokaínu. V Sinaloe síce nevydrží dlho, ale kto pozná Maradonu, toho neprekvapí, čo všetko sa za jeho pôsobenia udeje.

Kontroverzie s fanúšikmi iných klubov, veľmi vášnivé rozhovory a hecovačky v kabíne, zdravotné problémy, tancovanie s hráčmi a ešte oveľa viac. Za sedem dielov sa toho udeje veľmi veľa.

Hodnotenie na ČSFD : 75%

Rok vydania/minutáž : 2019, 3 h 54 min (všetkých sedem dielov)

Dostupné v/na : Netflix

Sunderland Till I die

Kedysi som Premier League holdoval ešte o niečo viac, ako dnes. A najviac hráčov som si po Manchestri United obľúbil práve v Sunderlande. Preto ma potešilo, keď som si všimol tento dokument. Mix nefalšovaných emócii fanúšikov klubu priamo na štadióne, ale aj mimo neho.

Väčšinou bežná, pracujúca trieda v tomto priemyselnom meste, ktoré však upadá, vytrvalo fandí, aj keď sa väčšinou nedarí. Po vypadnutí z Premier League mal klub bojovať o návrat, no napokon je z toho boj o záchranu.

Zmeny na trénerskej lavičke, búrlivá atmosféra vo vedení klubu, ktorá sa ešte znásobuje počas prestupového obdobia. Aj to je v dokumente skvelo a napínavo zdokumentované. Veľmi vysoké hodnotenia takmer 500 hodnotiteľov na SK/CZ filmovej databáze hovoria za veľa.

Hodnotenie na ČSFD : 91%

Rok vydania/minutáž : 2018-20, 9 h 33 min – 2 série/14 dielov

Dostupné v/na : Netflix

38 – filmová pocta hokejovej legende

Pôvodne som sem chcel dať len filmy/seriály, ktoré som videl a môžem k ním napísať veľa osobného. Toto je ale jeden z filmov, ktoré som doteraz z nejakého dôvodu nevidel a mal by som to rýchlo napraviť.

Pavol Demitra je slovenská, hokejová legenda, ktorá nás vždy hrdo reprezentovala. Jeho gól zo samostatného nájazdu na ZOH proti Rusku, či emotívny rozhovor po domácich MS v roku 2011, ostanú navždy v pamäti.

Film dokumentuje osobný život, ale aj hokejovú kariéru Pavla Demitru, ktorý urobil Slovensku v hokejovom svete skvelé meno. Ak patríte k tým, ktorí doteraz poctu Demitrovi nevideli, napravte to spolu so mnou.

Hodnotenie na ČSFD : 85%

Rok vydania/minutáž : 2014, 87 minút

Film je dostupný na youtube

Bonusový Tip Telovýchovného vedúceho

Bohumil na dnešný, stredajší večer odporúča niečo iné. Prvý TakUrčitee video kvíz so Stanom Staškom. Hosťom novej zábavno-súťažnej kvízšou bude Rasťo Konečný, televízny hokejový analytik a bývalý háč. Zahrať si spolu môžeme po registrácii na TOMTO LINKU.

A čo vy? Máte nejaký tip na športový film, alebo seriál? Podeľte sa s ostatnými v komentároch.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera