Pondelok, 15. apríl 2024

Adrian Guľa sa konečne nadýchol a Jakub Hromada si pýta EURO. Český futbalový domov úspešne dobývajú viacerí Slováci

Former Skyblue Former Skyblue 09.03.2021
FOTO - AP Photo/Petr David Josek

V stredu večer sa hral na trávniku v Edene (Sinobo Arena) hokej alebo podľa výsledku skôr „národní házená“. V pohárovom osemfinále pražská Slávia rozomlela v mixéri menovkyňu z Karlových Varov dvojciferným výsledkom a podčiarkla svoju aktuálne vysokú dominanciu v českom futbale.

Desať banánov svetoznámym kúpeľom  

Poviete si možno: je tam toho. Desiatka do siete súpera, ktorý sa motá v strede tabuľky v tretej lige. Treba si však pozrieť zostavu a porovnať ju s odvetou proti Leicester City. Ľahko zistíte, že v oboch zápasoch sa v základe ocitol jediný hráč – obranca Kúdela.

Naspídovaní náhradníci chceli ukázať, že v prípade výpadku niektorého zo „záklaďákov“ sú tu a ochotní pobiť sa o svoje miesto na slnku. Vo valcovaní súpera neprestali ani vo chvíli, kedy by mal hocikto na ich mieste dávno „vyděláno“. Viete si to predstaviť na Slovensku? Za famóznou jazdou Slávie stojí okrem systematickej práce klubového vedenia najmä osoba trénera Jindřicha Trpišovského, z ktorého rastie na lavičke veľká osobnosť.

Hráčom nedá vydýchnuť ani vtedy, keď iní tréneri by už dávno prižmúrili obe oči a potom na tlačovke ešte alibisticky obhajovali svojich hráčov, že toho majú priveľa… Trpišovský radšej rozkope dvere, ale ide si svojou cestou. Len takto sa dá aj v strednej Európe vybudovať konkurencieschopný mančaft. A že to ide, svedčia aj ódy (zaslúžené) britských médií. Tie nezazneli iba po tom, ako zošívaní uštvali leicesterské líšky. Ale už dávno predtým, keď „fukli“ pyšnej Chelsea tri kusy priamo na Stamford Bridge.

Hromada nielen českého šťastia

Tešiť nás môžu aj slovenské súčiastky v tomto dobre namazanom červeno – bielom stroji. Jakub Hromada síce nemá v základe isté miesto (ako nikto zo slávistov, čo je dobre), ale teší sa dôvere trénera, ktorú opláca. A nič na tom nemení ani chyba v Tepliciach, lebo tá sa občas pritrafí aj najlepším hráčom.

Chlapec, ktorý si to po skvelom mládežníckom štarte našliapol rovno do Juventusu, sa o pár rokov neskôr ocitol na hrane ukončenia kariéry. Dal sa dokopy v Liberci a dnes už siaha po účasti na Eure (pravda, pán Tarkovič). V stredajšom pohári dostal od začiatku šancu aj ďalší Slovák – iba 18 ročný Tomáš Rigo.

Západočesi späť na víťaznej vlne

Z najhoršieho sa hrabe von Plzeň, ktorá vyhrala tretíkrát za sebou. Klub, ktorý bol automaticky považovaný pred štartom sezóny za najväčšieho konkurenta Slávie, sa po sérii neúspechov skĺzol nebezpečne nízko a stať sa to pod Tatrami, Adrián Guľa by mal už aspoň sedemkrát zbalené…

Na západe Čiech však nechcú platiť vysoké odstupné (ako tvrdia na sociálnych sieťach všetko vediaci slovenskí kuvici) alebo len proste zotrvajú pri dôvere voči niekomu, koho si sami vybrali (čo my nepoznáme). V každom prípade, po radikálnom obrate mu momentálne namiesto výpovede skôr hrozí pozvánka do talk show Jana Krausa…

Vrba v jame sparťanskej

Po rokoch ad hoc skladania internacionálneho tímu v štýle varenia nemeckého eintopfu došlo konečne aj majiteľom na Letnej, že lepšie bude Spartu zasa vyskladať z domácich zdrojov a trochu ju prichutiť slovenskými ingredienciami.

Táto kombinácia bravúrne fungovala už od čias Andreja Kvašňáka. V zlatých osemdesiatkach Slováci dokonca tvorili os tímu – Chovanec, Bielik, Čabala, Griga – až vznikol okrídlený vtip: „Čo Čech to muzikant, čo Slovák, to futbalista v Čechách“.  A neprekážalo ani to, že Stano Griga na rozdiel od Pepu Chovanca vytrvale odmietal „mluvit“ – Sparta valcovala všetko, čo jej prišlo pod ruku.

V posledných rokoch si však začali súperi chodiť do Letenských sadov po body ako zákazníci po tovar do Alza drive, čo muselo trhať srdcia verných Sparťanov. Medzi tých patrí aj 68 – ročný Václav Kotal, bývalý hráč a tréner, považovaný za takého sparťanského Galáda. Mužstvo výrazne skonsolidoval, ale vzápätí sa stroj zadrhol, prišli spory so staršími hráčmi a tak musel začiatkom februára uvoľniť miesto Pavlovi Vrbovi.

Čas ukáže, či voľba tvorcu „plzenského zázraku“ bola dobrým krokom. Zatiaľ sa mu v novom prostredí darí, ale z jeho posledného angažmán v českej lige utkvelo v pamäti najmä arogantné vystupovanie v pozápasových rozhovoroch.  Komplex falošného mesiášstva a „dosebazahľadenosti“ už prevalcoval nejedného predtým úspešného trénera…

V sparťanskom drese zažil po lavičkovaní vo Fiorentíne obrodu Dávid Hancko, ktorý sa za Kotala vypracoval na lídra tímu. U Vrbu si bude musieť post obhájiť, ale kvality na zvládnutie českej ligy s prstom v nose určite má. Rozohraného a istého Hancka potrebuje naša repre ako soľ, takže treba veriť. Oveľa ťažšie to s návratom bude mať Lukáš Štetina, lebo mužstvo má už prebytok kvalitných obrancov.

Brno na okraji priepasti

Česká liga sa v tejto sezóne rozrástla na 18 tímov. Rozhodlo sa o tom ešte pred koronavírovou „habaďúrou“, ktorá odstavila z elitnej spoločnosti Duklu Praha. Pre toho, kto si nepamätá – podmienkou postupu troch tímov z druhej ligy bolo dohratie prvej s jedným priamym zostupujúcim. Kto by to však riskoval, keď sa tomu dá elegantne vyhnúť, že? A tak sa zrazu koronavírus zázračne vyskytol v Opave (jeden z namočených) a na Juliske bolo vymaľované.

Prešmyknúť medzi elitu sa podarilo Brnu, ale podľa vývoja tabuľky to asi nebude na dlhšie ako na jednu sezónu. Ani slovenská enkláva Štepánovský, Baris, Čermák zatiaľ nepomohla nakopnúť Brňanov vyššie a tak sa zdá, že duch stratených Lužánek (ich bývalý dlhoročný štadion) straší futbal v druhom najväčšom českom meste viac ako by si kto pripúšťal…

Pardubický perník zatiaľ nezhorkol

Aktuálne udrel koronavírus druhýkrát a boli odložené prvé zápasy, čo začína deformovať tabuľku. V nej sa tradične vysoko držia zástupcovia českej Arktídy – Jablonec (Schranz, Považanec) a Liberec (Koscelník, Faško), nezvykle hore (na bronzovej priečke!) je Slovácko. V pokojnom strede tabuľky pláva ďalšia bývala bašta Baník Ostrava a o kúsok nižšie sú pražskí klokani z Bohemians.

Časy Pospíchalovho európskeho valca sú v ikonickom Ďolíčku dávno hudbou minulosti a na viac ako na pokojné ligové prežitie to nebude ani v tejto sezóne. Hoci slovenská jednotka v bránke Patrik Le Giang robí čo môže…

Nad pomery si vedie aj slovenská enkláva s trénerom Jarábkom v Karvinej, ale najmä nováčik z Pardubíc. „Pernikári“ sa donedávna držali šokujúco v tesnom závese za pohárovými priečkami. Dlhodobo sú na odpis Opava a Příbram, o tretie zostupové miesto prejavovala donedávna veľký interes okrem Brna prekvapujúco aj Mladá Boleslav. V posledných kolách však automobilisti pod vedením známeho „rasa“ Karla Jarolíma konečne zaradili namiesto spiatočky jednotku.

Nožnice sa stále viac roztvárajú

Ešte nedávno sme sa utešovali, že máme lepšiu repre ako Česi. Bol to však klam – výsledkovo sme to na ihrisku nepotvrdili. A čo sa týka klubovej úrovne, Česi nás v európskych súťažiach zanechávajú každým rokom viac a viac.  V ich lige by sa síce naše dva – tri najlepšie kluby nestratili, ale k čomu by ich Česi potrebovali??? To na margo občasných výkrikov, že treba ísť do českej ligy (kam nás nikto nevolá). Takže, v  intenciách známeho hesla „svoje si nedáme, cudzie nechceme“, zostane nám len užívať si samostatnú slovenskú ligu. Na večné časy a nikdy inak!  

Ďalšie články o futbale

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera