Piatok, 19. apríl 2024

Adrián Guľa: Láska ku Guardiolovi a vzťahy, ktoré nevyšli

Billy Blesky Billy Blesky 24.02.2022
FOTO: TASR - Pavol Zachar

Niektoré podnadpisy pochádzajú z básní Wisławy Szymborskej. Poľská poetka, esejistka, literárna kritička a prekladateľka francúzskej literatúry bola laureátkou Nobelovej ceny za literatúru za rok 1996.

Po domácej prehre 0:1 proti tímu Stal Mielec sa poľský klub Wisla Krakow rozhodol ukončiť spoluprácu s Adriánom Guľom, ktorého často označovali za jedného z najlepších slovenských futbalových trénerov.

V čase, keď dostal výpoveď, sa 13-násobný poľský majster nachádzal na 13. mieste tabuľky, len jeden bod nad zónou zostupu a s priemerom len jedného streleného gólu na zápas. Aj keď je klub stále tri body nad svojim hlavným rivalom – Legiou Varšava – táto sezóna je pre väčšinu fanúšikov Wisly sklamaním.

Kiedy wymawiam słowo Przyszłość…

Guľa má vďaka svojim angažmánom na Slovensku reputácou kouča, ktorý stavia na budúcnosti. Jeho meno je synonymom futbalovej “budúcnosti” a “mladosti”. Guľovo pôsobenie v Trenčíne položilo základy dvom double, dva roky po sebe, pre jeho nasledovníka, Martina Ševelu. Nasledoval úspech v Žiline, kam prišiel v roku 2013. Napriek dlhému a pomalému štartu mal dôveru od vedenia, ktorú splatil ligovým titulom v sezóne 2016/2017 s mladým, ofenzívne ladeným tímom. Svoju hernú filozofiu vštepil aj mladým hráčom Žiliny, dokonca usporiadaval spoločné taktické porady s tímami Akadémie.

Z Milana Škriniara, ktorý bol ako defenzívny stredopoliar poslaný na hosťovanie do Zlatých Moraviec, lebo mu chýbala rýchlosť, spravil stopéra. Nemusíme azda pripomínať, aký dobrý hráč je dnes Škriniar. Dokonca môžeme povedať, že Guľa má zásluhu aj na víťazstve žilinského tímu do 19 rokov proti Interu v mládežníckej Lige majstrov kvôli tomu, že pred rokmi položil jeho základy.

Mi­łość szczę­śli­wa. Czy to jest normalne, czy to poważne, czy to pożyteczne?

Vďaka jeho práci a taktike je milovaný mnohými fanúšikmi na Slovensku v Česku a Poľsku. Rovnako ako v prípade futbalistov, aj pri Guľovi sme boli zvedaví ako sa mu bude dariť v kvalitnejších ligách. Po krátkom pôsobení pri 21-ke si Guľu vybrala Viktoria Plzeň. Možno kvôli tomu, že sa klub v sile rozpočtu nemohol porovnávať so Slaviou, bol vybraný na vybudovanie budúcnosti a zopakovanie predchádzajúcich úspechov v meste piva, ideálne s veľkým počtom mladých hráčov.

Ale táto láska netrvala dlho. Ani v iných krásnych trénerských príbehoch (napríklad v tom o Lampardovi a Chelsea) nemá dlhé trvanie zvlášť, ak nie je cítiť väčší progres. Guľa mal pritom sľubný štart, s tímom dokončil sezónu, ktorú prerušila pandémia s 12-timi výhrami z pätnástich zápasov a len s jednou prehrou 0:1 proti Slavii Praha. Zdalo sa, že našiel aj svoje nové trio Káčer-Pečovský-Škvarka v zložení Kalvach-Bucha-Čermák.

Zdrvujúci neúspech

Nasledujúca sezóna už bola náročnejšia. V jej úvode utrpela Plzeň dve zdrvujúce porážky, keď prehrala s AZ Alkmaar aj Hapoel Be’er Sheva a tímu ušla skupinová fáza európskych pohárov. Veľký tlak na prácu trénera sa dal vyčítať aj z postov na jeho Instagrame. Príspevok nepridal od začiatku sezóny 2020/2021. Dal si ročnú pauzu, ten ďalší pridal až pri menovaní do funkcie hlavného trénera vo Wisle Krakow.

Guľa dostal vyhadzov z Viktorie pred koncom minulej sezóny v čase, keď bol jeho tím v lige na piatom mieste. Dalo by sa povedať, že ide o slušnú pozíciu na tím, ktorý prechádza rekonštrukciou (asi lepšou ako hokejový Montreal Canadiens v tejto sezóne). Vedeniu klubu to nestačilo, keďže išlo o najhoršie postavenie od sezóny 2009/10. Navyše, z mladíkov sa v tíme presadil iba Pavel Šulc.

Rozhodnutie vedenia sa nestretlo s pozitívnymi reakciami. Mnohí vyjadrovali trénerovi podporu a verili, že Viktoria mala dať Guľovi viac času na prebudovanie tímu, špeciálne v mladších kategóriách, ktoré vyžadujú viac času na rozvoj. Výsledky môžu byť jedným z dôvodov vyhadzovu, ale nemusia byť tým hlavným vzhľadom na to, že je ťažké sa porovnávať so silnou Slaviou. Niektoré zdroje tvrdia, že Guľa stratil kontrolu nad kabínou.

Guľove pôsobenie v Plzni by ale nemalo byť hodnotené ako neúspešné. Napriek tomu, že tím, ktorý vybudoval, pôsobil v Európe veľmi neisto, čo vyvrcholilo prehrou s CSKA Sofia. Prácu s mládežou je náročné hodnotiť, keďže mohol pracovať s hráčmi len krátky čas.

Pięk­na jest taka pew­ność, ale nie­pew­ność jest pięk­niej­sza

Netrvalo dlho kým si Guľa našiel novú prácu. Wisla Krakov bol ďalším klubom snažiacim sa o prestavbu. Bola to šanca vrátiť si stratené sebavedomie, postupne si začať plánovať režim a naplniť svoje ambície. Na začiatku mal Guľa dobrý štart na trhu s hráčmi. Podpísal svojho bývalého tvorcu hry zo Žiliny Michala Škvarku, ako aj Achrafa El Mahdioiho a Jána Klimenta. Všetkých zadarmo. Chýry o Škvarkových góloch a tvorbe hry pod Guľový vedením napĺňali fanúšikov Wisly optimizmom. Aj preto očakávali zopakovanie úspechu, ktorý sa trénerovi podarilo pod Dubňom, a to napriek dlhej “inkubačnej dobe”.

Ako však môže potvrdiť napríklad aj taký Martin Ševela, Ekstraklasa, rovnako ako najvyššia česká súťaž, sú oveľa náročnejšie než slovenská liga. Keď Ševela prevzal Zaglebie Lubin, podľa očakávaní mal z tímu spraviť mužstvo ktorého hra mala byť potešením pre oko. To sa však nestalo. Kým Zaglebie sa teraz trápi v zóne zostupu, Ševela si už našiel nový angažmán v Saudskej Arábii. 

Náročný začiatok

Bez dobrého tímu, ktorý Guľovi v Plzni nechýbal, bol začiatok sezóny náročný aj v Poľsku. Je pochopiteľné, že káder Wisly sa nemôže porovnávať s tímami, ktoré sú favoriti na titul, ako napríklad Lech Poznaň, ale mužstvo padlo aj proti papierovo slabším súperom ako Stal Mielec či Radomiak.

Našli sa aj svetlé momenty, ako napríklad výhra proti rivalom – Legii Varšava aj Cracovii, svetlý moment je aj pôsobenie El Mahdiouiho a Yaw Yeaboaha. Avšak, napriek tomu, že Guľa bol prijatý s víziou dlhodobej úlohy prebudovať tím, bol pod neustálym tlakom. Dokazuje to aj ďalšia neaktivita na Instagrame, na ktorom navyše obmedzil aj komentáre. Po výhre 3:0 proti Termalice si Guľa pred zimnou prestávkou mohol poriadne vydýchnuť.

Lenže ono to nebolo také jednoduché. Wisla je dlhodobo vo finančných problémoch. Od poslednej účasti v európskych pohároch v sezóne 2011/2012 si tím prešiel škandálmi vrátane podvodov na úrovni manažmentu tímu. Bývalý tréner dokonca vyhlásil, že klub je riadený mafiou. Situácia sa zlepšila po príchode Jakuba Blaszczykowskeho v roku 2019, keď sa v klube dohodol na zmluve za minimálnu mzdu a o rok neskôr sa stal jedným z troch majoritných vlastníkov klubu, pričom výplaty spoluhráčov platil aj z vlastného vrecka.

Možno aj kvôli finančným škrtom netrvalo dlho a El Mahdioui a Yeboah opustili klub počas zimného prestupového obdobia za značnú prestupovú čiastku. Šesť nových posíl vyzeralo sľubne, nepriniesli však okamžité zmeny a Wisla prehrala oba zápasy po zimnej prestávke. Komentáre fanúšikov vyzývali k zmenám na ihrisku pol roka po začatí “projektu Guľa”, veľa ich však nebolo. Tí najpesimistickejší fanúšikovia dokonca vyjadrili presvedčenie, že klub v tejto sezóne vypadne.

Deravá obrana

Ani obrana Wisly príliš nepomohla. Než bol Guľa odvolaný, Wisla čelila tretiemu najväčšiemu počtu striel v lige (309 v 21 zápasoch), inkasovala štvrtý najvyšší počet gólov a najviac stratených lôpt (2414) v celej Ekstraklase. Čo sa týka individuálnych štatistík, žiadny z hráčov Wisly sa nedostal vyššie ako na 20. miesto v úspešnosti v osobných dueloch (najlepšie bolo 23. miesto), vypichnutí lopty (najvyššie 37. miesto) a vo vzdušných súbojoch (najvyššie 50.).

Niektoré štatistiky sedia na Guľov štýl, napríklad prihrávky (9382, druhé najvyššie číslo v súťaži), držanie lopty (54.5 %, 5. miesto), dlhé pasy (1132, prvé miesto), Wisla však mala 3. najnižšie miesto v počte kľúčových prihrávok. Šance na skórovanie tak nie sú proporčne vyrovnané s držaním lopty. Ich priemerné držanie lopty je len o 0,4 % vyššie ako u Wisly. Keď si to spočítame, tím, ktorý Guľa vybudoval, je len priemerný a dokáže zopakovať len časť jeho úspechu.

Prečo?

V otázke prečo Guľa nebol schopný veci otočiť ostáva veľa neznámych premenných. Kľúčovým problémom sa zdá byť to, že Guľa už viac nedokázal hráčov motivovať k bojovnosti. Zdalo sa, že v tíme chýba charakter, osobnosť a vodcovstvo. Keď sa éra Glowackeho a Brozeka postupne končí a Kuba zostáva zranený, v tíme Wisly už nezostal žiadny veterán.

Poľský novinár Michal Trela po skončení minulej sezóny poznamenal, že odchod Rafala Boguského symbolizuje odchod posledného “pravého strážcu” Wisly. “Insiderské” informácie tiež hovoria o tom, že v ťažkých časoch hráči Wisly hľadali pomoc len od motivačného trénera (psychológa) na individuálnej báze a klub k tomu nevydal žiadne pokyny ani usmernenia.

Fanúšikovia Wisla tiež adresovali svoj hnev vedeniu za nedostatočnú podporu Guľu a zorganizovali protest na tréningu, aby jasne vyjadrili svoj nesúhlas.

Namiesto Guľu strýko Jerzy

Aj keď je úlohou Guľu dlhodobá prestavba, v druhej lige by nemala tak veľký zmysel. Nehovoriac o tom, že ak sa finančná situácia bude zhoršovať, možno čaká Wislu rovnaký osud ako klub FC Nitra. To, čo Wisla teraz potrebuje, sú pragmatické a dokonca aj nepekné taktiky, ktoré im získavajú body, aby zostali v Ekstraklase.

Deň po odvolaní Guľu je novým trénerom Jerzy Brzeczek, Blaszczykowského strýko a bývalý hlavný tréner poľskej reprezentácie. Určite to zodpovedá tejto stratégii.

Wolę śmieszność pisania wierszy od śmieszności ich niepisania

Počas svojich úspechov a pádov dostal Guľa polarizované komentáre od fanúšikov všade, kde trénoval. Fanúšikovia si jeho pôsobenie v Trenčíne a Žiline si užili a neprajníci mu vyčítajú ignoranciu smerom k obrane a fyzickej hre a pripomínajú nedostatok úspechov zo Slovenska.

Obe strany majú sčasti pravdu.

Láska ku Guardiolovi

Možno je futbalové zázemie na Slovensku výrazne odlišné od toho v Česku a Poľsku. Aj keď je na Slovensku možné hrať pekný futbal s veľmi mladým kádrom, je oveľa ťažšie zopakovať také niečo inde, kde sú hráči skúsenejší. Špičkoví mladíci v českej a poľskej lige ako Hložek a Kamiński čelia ťažkým súperom a sú obklopení skúsenejšími spoluhráčmi. Guľove pôsobenie v Krakove bolo pochopiteľne náročnejšie kvôli manažérskym a finančným problémom, ale v prípade Ševelu neboli v Lubine žiadne dôkazy o podobných trabloch.

Guľova taktika je postavená na držaní lopty, kombináciách a technickosti. Jeho láska ku Guardiolovmu štýlu je nepopierateľná. Táto filozofia ovplyvnila nielen Žilinu, ale aj mnohé mládežnícke akadémie na Slovensku. Dokonca minulý rok poznamenal, že ak by bol Škriniar Chorvátom, už by bol hráčom Barcelony.

Jeho nástupcovia v Žiline ďalej zdôrazňovali rýchlosť a pressing, na rozdiel od “moderného nemeckého” štýlu. Ukazuje sa ako efektívny v mládežníckych súťažiach, v slovenskej lige a dokonca aj v európskych súťažiach proti slabším tímom, ale nie celkom proti fyzicky a takticky zrelým súperom, ktorí by sa dali spomaliť.

Spoliehanie sa na nízkych stredopoliarov pre ich technickosť a na rozohrávku stredných obrancov, je síce správnou cestou, vyberá si však daň v podobe nedostatočnej hry do tela a obrany.

Výhovorka

Ako to často býva, keď príliš premýšľame o mládeži, človek má tendenciu ignorovať detaily. Napríklad obranu. “Vyťaženosť mladých hráčov” sa preto často používa ako výhovorka. Aj v slovenskej lige by prítomnosť Spartaka Trnava a Ružomberka mohla prinútiť ľudí prehodnotiť význam pojmu “moderný futbal”. Oba tímy sú dobré v tlaku v strede poľa a rýchlych protiútokoch a oba tímy majú kvalitných obrancov.

Okrem toho má Ruža aj veľmi mladý tím a jeden trnavský odchovanec, ktorý sa nevolá Martin Škrtel, je mladší ako väčšina žilinského tímu.

Nikto by nemal popierať Guľovu oddanosť futbalu. Keď bol trénerom národného tímu U21, ako aj v začiatkoch s Viktoriou, neustále komentoval najnovší taktický vývoj Pepa Guardiolu. Je obdivuhodné, že Guľa sa drží svojej filozofie, ale tréneri občas musia prinášať nové nápady a zlepšovať sa. Môžeme predpokladať, že vzhľadom na dostatočne dlhý čas v klube s plnou podporou vedenia by každý tréner uspel v rozvoji mladých hráčov?

Okrem toho existujú aj niektorí tréneri, ktorí môžu svojou múdrosťou priniesť rýchly úspech, ako napríklad Lampardov nástupca v Chelsea, alebo možno aj Michal Gašparík.

Želáme Adriánovi do budúcnosti len to najlepšie.

Zapominają, że tu nie jest życie.
Inne, czarno na białym, panują tu prawa.

Preložil Ján Janočko, Nikola Baďová prispela svojim dielom k publikovaniu tohoto článku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera