Sobota, 25. máj 2024

Ak vo vašej fantasy lige ide o veľa, plánujte vopred

Matej Šuľan Matej Šuľan 25.02.2021
FOTO - SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Fantasy Premier League manažéri sa môžu znovu tešiť na dvojitú porciu zápasov v najbližšom kole najvyššej anglickej futbalovej súťaže.

Oficiálne autority Premier League preložili 7 zápasov z 29. kola priamo do 26. kola, ktoré sa hrá tento víkend a v ktorom si užijeme „veľký“ double gameweek. Ak sa nič nepredvídateľné nestane, je to posledný „veľký“ double gameweek tejto sezóny.

Ešte síce uvidíme dva či tri menšie double gameweeky, kde bude hrať dva krát len niekoľko mužstiev, ak však stále máte k dispozícii niektorý z chipov (napr. bench boost), zvážte jeho použitie v tomto kole.

Široký výber možností pre 26. kolo FPL

Až 14 tímov má na programe 2 zápasy v 26. kole, takže ako FPL manažéri máme na výber veľmi veľké množstvo hráčov do našich FPL tímov pre toto kolo.

To je dosť veľa, a preto sa pri výbere hráčov do našich FPL mužstiev môžeme v týchto možnostiach veľmi rýchlo stratiť.

Preto poďme tento výber trochu zúžiť. Poďme sa pozrieť, ktoré mužstvá majú najľahšie zápasy v tomto kole. A rovnako sa poďme pozrieť aj na gameweeky, ktoré budú nasledovať, aby sme naše rozhodovanie neobmedzili čisto len krátkodobý časový horizont.

To nám umožní čo najlepšie využiť bodový potenciál najbližších dosť chaotických kôl a snáď aj posunie naše FPL tímy vpred v celkovom poradí a našich mini-ligách.

Ktoré z tímov majú najľahšie zápasy v 26. kole?

Analyzujme FDR – Fixture Difficulty Ranking – zápasov v double gameweeku 26.

Len pripomínam, že FDR nadobúda hodnoty celých čísel z intervalu <1, 5>, pričom 1 znamená najľahší zápas a 5 znamená najťažší zápas. Ide o oficiálny hodnotiaci systém náročnosti, ktorý Fantasy Premier League používa, a ktorý si môžete pozrieť, keď si rozkliknete „Fixtures“ v detailoch hráča.

 • Aston Villa – vs. Leeds (Away, FDR 3) & Sheffield United (Away, FDR 2), celkové FDR 2+3=5
 • Burnley – vs. Tottenham (Away, FDR 4) & Leicester (Home, FDR 4), celkové FDR = 8
 • Chelsea – vs. Manchester United (H, FDR 4) & Liverpool (A, FDR 5), celkové FDR = 9
 • Crystal Palace – vs. Fulham (H, FDR 2) & Manchester United (H, FDR 4), celkové FDR = 6
 • Everton – vs. Southampton (H, FDR 3) & WBA (A, FDR 2), celkové FDR = 5
 • Fulham – vs. Crystal Palace (A, FDR 3) & Tottenham (H, FDR 4), celkové FDR = 7
 • Leicester – vs. Arsenal (H, FDR 3) & Burnley (A, FDR 2), celkové FDR = 5
 • Liverpool – vs. Sheffield United (A, FDR 2) & Chelsea (H, FDR 4), celkové FDR = 6
 • Manchester City – vs. West Ham (H, FDR 3) & Wolves (H, FDR 3), celkové FDR = 6
 • Manchester United – vs. Chelsea (A, FDR 4) & Crystal Palace (A, FDR 3), celkové FDR = 7
 • Sheffield United – vs. Liverpool (H, FDR 4) & Aston Villa (H, FDR 3), celkové FDR = 7
 • Tottenham – vs Burnley (H, FDR 2) & Fulham (A, FDR 2), celkové FDR = 4
 • WBA – vs. Brighton (H, FDR 2) & Everton (H, FDR 3), celkové FDR = 5
 • Wolves – vs. Newcastle (A, FDR 3) & Manchester City (A, FDR 5), celkové FDR = 8

Z vyššie uvedených údajov nás zaujíma predovšetkým celkové FDR, t.j. súčet FDR oboch zápasov – vďaka tomu môžeme posúdiť náročnosť oboch zápasov z 26. kola dokopy pre každý tím.

Celkové FDR 4 – Tottenham
Celkové FDR 5 – Aston Villa, Everton, Leicester, WBA
Celkové FDR 6 – Crystal Palace, Liverpool, Manchester City
Celkové FDR 7 – Fulham, Manchester United, Sheffield United
Celkové FDR 8 – Burnley, Wolves
Celkové FDR 9 – Chelsea

Ako vidíte, jedine Tottenham má v 26. kole dva „ľahké“ zápasy s náročnosťou FDR 2. Vďaka tomu sú Kane alebo Son atraktívnymi možnosťami na kapitána v GW26.

Málo náročne zápasy (s celkovou náročnosťou 5) majú Aston Villa, Everton, LeicesterWBA, takže aj ich hráči majú veľký potenciál nahrať vysoké množstvo bodov v double gameweeku 26.

Na druhej strane, Burnley, Wolves a predovšetkým Chelsea majú extrémne náročný program, a preto možno neuvidíme veľké množstvo bodov od ich hráčov v GW26.

Avšak nezamerajte sa prestupmi hneď na hráčov, ktorí majú v 26. kole najľahšie zápasy.

Je tu ešte jeden veľmi dôležitý faktor, ktorý musíte vziať do úvahy…

Strednodobý časový horizont

Tým faktorom je double gameweek hneď v ďalšom 27. kole a blank gameweek v 29. kole. Pri plánovaní svojich FPL transferov by ste vždy mali brať do úvahy aj strednodobý a dlhodobý časový horizont.

Double gameweek 27

Ako už iste viete, v GW27 si dvakrát zahrajú Manchester CitySouthampton.

Southampton nemá double gameweek v 26. kole, takže v najbližších dvoch kolách odohrá „len“ 3 zápasy (ako väčšina tímov).

Manchester City má double gameweek v 26. a súčasne aj v 27. kole, takže počas najbližších 2 kôl odohrá až 4 zápasy. Takže hráči Manchestru City budú v najbližších dvoch gameweekoch kľúčoví pre FPL manažérov, a podľa mňa by ste mať vo svojich tímoch 3 z nich v GW26 aj v GW27. 

Blank gameweek 29

V 29. kole nás čaká blank gameweek len so 4 zápasmi, konkrétne:

 • Fulham vs. Leeds
 • Brighton vs. Newcastle
 • West Ham vs. Arsenal
 • Aston Villa vs. Tottenham

Pokiaľ nemáte k dispozícii Free Hit chip, 29. kolo môže byť pre váš FPL tím kritické. Ak v ňom budete mať len zopár hráčov, môže sa stať, že výrazne stratíte pozície v celkovom poradí. Naopak, ak bude váš tím dobre pripravený na toto kolo, môžete veľa získať.

Jedine tri mužstvá, ktoré hrajú dvakrát v 26. kole, hrajú zároveň aj v 29. kole, a to: Tottenham, Aston Villa a Fulham. Takže ak nemáte k dispozícii Free Hit Chip (podobne ako ja), môžete maximalizovať počet hráčov pre kolo 26, a zároveň aj pre kolo 29 tak, že sa zameriate práve na hráčov z týchto troch tímov.

Smerujem k tomu, že Tottenham a Aston Villa majú relatívne ľahké zápasy v 26. kole (ako som už spomenul pri analýze FDR na začiatku článku), a zároveň hrajú aj v 29. kole. Takže predovšetkým ich hráčov by ste mali nakupovať do svojho FPL tímu, aby ste čo najviac využili aj potenciál double gameweeku 26, aj blank gameweeku 29.

Kľúčoví hráči na najbližšie štyri kolá

Samozrejme, nepotrebujete hneď troch hráčov zo Spurs, ani troch hráčov z Aston Villy. Z pohľadu FPL sú z Tottenhamu zaujímaví asi len SonKane a myslím si, že ideálne by ste mali mať vo svojom tíme oboch v najbližších 4 kolách.

Z Aston Villy je to brankár Emiliano Martinez, ktorého som vďaka jeho FPL bodovému potenciálu vyzdvihol už v článku: 5 hráčov, ktorí Vám pomôžu vyhrať FPL, a jeden z dvojice ofenzívnych hráčov, Ollie Watkins alebo Jack Grealish (pokiaľ sa stihne tento týždeň zotaviť zo zranenia).

Vráťme sa ešte k Manchestru City. Pravdepodobne žiaden z ich útočných hráčov neodohrá celé 4 zápasy v nasledujúcich dvoch double gameweekoch.

Na Pepovu rotáciu sme už všetci zvyknutí, takže z hráčov City by sme vo svojich tímoch mali mať predovšetkým ich obrancov. DiasEderson sú pravdepodobne jediní dvaja hráči, o ktorých vieme s vysokou pravdepodobnosťou predpokladať, že nastúpia na všetky 4 zápasy (hoci stať sa môže čokoľvek, a Pep môže posadiť na lavičku aj Diasa napriek jeho skvelým výkonom).

To z nich robí ideálnu dvojicu pre naše FPL tímy. Hoci, ak máte (alebo budete) mať vo svojom tíme Martineza, tak Ederson veľmi nepripadá do úvahy, a preto môžete skôr vsadiť na defenzívne combo Dias + Stones alebo Dias + Cancelo.

Posledným tretím hráčom City vo vašom tíme môže byť v skvelej forme hrajúci Ilkay Gundogan, alebo zo zranenia vyliečený playmaker Kevin De Bruyne, či Raheem Sterling.

Skúste do 26. kola do svojho mužstva kúpiť predovšetkým hráčov Spurs, Villy a Manchestru City. Zo strednodobého hľadiska najbližších 4 kôl majú ich hráči najvyšší bodový potenciál.

Držím palce.

Ďalšie články o futbale

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera