Piatok, 24. máj 2024

Ako Laci s Obložinským vytrápili Capkov

Former Skyblue Former Skyblue 22.04.2020
SITA/Nina Bednáriková

Práve v tomto roku oslávime jedno malé futbalové jubileum. Naposledy na jeseň 1990 sa nášmu klubu podarilo zvíťaziť v európskych pohároch na pôde bundesligistu, konkrétne 1. FC Köln.  

Inter Bratislava proti Capkom

Bolo to v druhom kole Pohára UEFA 1990/91, presne 24. októbra 1990 a postaral sa o to bratislavský Inter, ktorý aktuálne pôsobí v bratislavskej skupine tretej ligy a svoje zápasy hráva v Stupave… Dres slávnej žlto – čiernej značky v tom čase obliekali okrem iných Vladimír Weiss st., Bartolomej Juraško, Ladislav Molnár, Martin Obšitník či Milan Lednický. Čo meno, to na naše pomery futbalová osobnosť.

Napriek tomu sa však klub z Pasienkov motal v čase tejto európskej konfrontácie kdesi pri dne vtedy ešte česko – slovenskej ligy. Na strane súpera bol v bránke čerstvý majster sveta Bodo Illgner, v poli Alfons HiglFalko Götz, Poliak Andrzej Rudy či Frank Ordenewitz. Podľa papierových predpokladov to mala byť jasná záležitosť a tak bezstarostne domáci aj vybehli na trávnik svojho Müngersdorferstadionu, vtedy ešte s atletickou dráhou.

Rozhodol Obšitník

V bránke Interu nemohol pre zranenie nastúpiť ostrieľaný Laco Molnár a tak dostal šancu úplne neznámy Ladislav Tóth. Aj táto udalosť výrazne ovplyvnila priebeh…

Zápas sa napokon skončil nečakaným víťazstvo nášho tímu 1:0, keď po množstve domácich nevyužitých šancí sa v 54. minúte perfektne trafil Obšitník ponad padajúceho Illgnera.

Domáci vyzerali, že by nedali gól ani do rána a tak si interisti odnášali do odvety výsledok, s ktorým ani vo sne nerátali.

Sentiment Karola Poláka

Zápas však zostal nezabudnuteľný aj z dôvodu televízneho prenosu, ktorý získal ľahký komediálny nádych. Komentátorský génius Karol Polák (v bezinternetových časoch a možnosti prizývať si spolukomentátorov!) zostane asi navždy našou jednotkou, ale v tom čase už ako to jemne povedať… ehmmm… niektoré veci začínal zabúdať a v iných upadať do sentimentu.

Strelca gólu Obšitníka si celý zápas mýlil s Obložinským (hrával za Inter v rokoch 1964 – 75) a nadšenie nad výkonom brankára Tótha, ktorý udržal čisté konto, zasa pretavil do neustáleho familiárneho oslovovania Laci. Ten odohral svoj životný zápas, aj keď pred obrazovkou to skôr v ten večer vyzeralo na nejakú zvláštnu hru „capkov“ s názvom „Trafte Laciho!“. 

Odveta na Pasienkoch

Ani pred odvetou nemohli mať interisti veľké oči a jasná prevaha Kolínčanov napokon vyústila do dvoch zlepených gólov po prestávke, o ktoré sa postarali východonemecký dezertér Falko Götz a neskorší tréner Dynama Drážďany či FC St. Pauli Olaf Janssen, čim sa naplnili papierové predpoklady.

Ani do odvety nemohol nastúpiť Molnár a Tóth pustením lacného gól vrátil požičané. Po čase sa Molnár vrátil do brány, stal sa reprezentantom a stihol časť kariéry odohrať ešte v Slovane a 1. FC Košice. Tóth sa už v ligovej bránke objavil len epizódne. Dodnes si však spomínam, ako sa po tomto prenose istý ligový brankár počas predzápasovej rozcvičky vrhal po loptách vždy s ironickým výkrikom „Laci Tóth!“…

Doteraz sa nikto k Interu nepridal

K napodobeniu Interu mal najbližšie v roku 2010 (opäť okrúhly rok) v rovnakom pohári iný bratislavský klub. Slovan hral proti VfB Stuttgart. Paradoxne, jeho domovom boli v tom čase (už) tiež Pasienky, kde v prvom zápase prehral s nemeckým tímom 0:1 (rozhodol v 88. min. Rakúšan Harnik).  

V odvete na stavenisku Neckarstadionu vyhrával v 53. minúte gólmi Martina Dobrotku a Jakuba Sylvestra už 2:0. Aj 2:1 by bolo stačilo na postup. Ale v 55. minúte sa dal zbytočne vylúčiť Breznaník a domáci rýchle kontrovali dvomi gólmi Gebharta a Gentnera. Breznaník vzápätí v Slovane skončil a slovenské čakanie na skalp bundesligistu v jeho domácej aréne sa predĺžilo…

Koronavírus situáciu tento rok skomplikoval. Dočkáme sa aspoň v roku 2030?  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera