Sobota, 25. máj 2024

Ako sa plnia sny

SITA/Martin Havran

Mal to byť vrchol jesennej časti Fortuna ligy. Vedúci DAC v Dunajskej Strede hostil druhý Slovan a chystal sa umožniť tisíckam fanúšikov po dlhom čase prísť na štadión. Na futbalovú bitku dvoch aktuálne najlepších klubov v krajine.

Namiesto toho sa tesne pred zápasom, počas neho aj po ňom hovorí o inom, ako remíze 1:1 vo vcelku slušnom zápase. Pozornosť na seba strhol šéf bratislavského klubu.

Čudné hry

Slovan v hodinách pred zápasom prekvapil informáciou o množstve pozitívnych testov na Covid. OK, v poriadku, stane sa. Hlavný tréner, údajne takmer celý realizačný štáb a vraj aj plno hráčov nemalo môcť na zápas vycestovať. Stávkové kancelárie zareagovali okamžite, kurz na výhru domácich bolo možné nájsť aj za menej, ako 1.30.

Podozrivé bolo, že DAC nesúhlasil s preložením zápasu. Tak, ako na Faerských Ostrovoch nechceli proti Slovanu hrať, na Žitnom ostrove nechceli nehrať. Jedni aj druhí sa snažili dôsledne postupovať podľa litery zákona, o duchu fair-play by sme sa rozprávali neskôr.

Nakoniec nič z toho netreba. Chýbal síce tréner Milanič a takmer všetci jeho realizační kolegovia, zo stabilných hráčov len Medvedev. Všetky oči na seba pripútal majiteľ/šéf/riaditeľ ŠK Slovan, Ivan Kmotrík mladší. Vyhlásil sa v krízovej situácii za vedúceho mužstva, v ktorého kompetencii je sedieť na lavičke a vyjadriť tak podporu mužstvu.

Počas zápasu na nej nesedel asi ani minútu.

Na lavičke

Všetci, ktorí sme pozerali prenos na Orange Sport, sme videli ako pán majiteľ celý zápas prežil postojačky pulzujúc vyhradenou zónou pred striedačkami, kam smú len tréneri. Redaktor Marek Arpáš na twittri (@MarekArpas) citoval platné futbalové zákony Fortuna Ligy:

Viesť družstvo v priebehu majstrovského stretnutia a stáť v technickej zóne môže výlučne hlavný tréner s požadovanou trénerskou licenciou. V prípade porušenia tohto nariadenia … podá voči trénerovi a FK podnet na začatie disciplinárneho konania.”

Na sociálnej sieti diskutovali viacerí.

Zhodneme sa, že majitelia trénerských licencií sedeli smutne na lavičke a vedúci mužstva v obleku striedavo s rúškom a bez rúška rozdával pokyny smerom na ihrisko. Ako naozajstný tréner najslávnejšieho slovenského klubu.

Médiá sa okamžite po zápase pýtali na pocity nemeckého trénera DAC, neskôr sondovali aj názory slovenských licencovaných trénerov. Za všetkých názor Ladislava Borbélyho pre SME: “Považujem to za absolútne porušenie základných princípov a dehonestáciu celého trénerského stavu.”

Kritika sa oprávnene ušla aj rozhodcom, ktorí nezasiahli. Peter Kráľovič rozhodoval zápas DAC so Slovanom aj pred štyrmi rokmi, po ňom domáci uspeli so sťažnosťou na jeho výkon. Podľa dobových titulkov dostal najvyšší trest v histórii. V nedeľu mali spolu s delegátom zjednať na lavičke Slovana poriadok. Nezjednali.

S horúčkami? Naozaj?

Zábava sa neskončila ani posledným hvizdom rozhodcu Kráľoviča. Materiál na zdvíhanie obočia pribúdal z úst Ivana Kmotríka mladšieho aj po zápase. Alebo ste už niekedy zažili, aby do televízora po zápase hodnotil vedúci družstva?

Viem, viem, to už hovoril znovu z pozície šéfa. Podľa prepisu otázok a odpovedí povedal, že jeho hráči “nastúpili s horúčkami.” To vážne? Nemerali každému teplotu pri vstupe na štadión? Nie je povinnosťou preukázať negatívny test pre všetkých, ktorí vystúpia z klubového autobusu? Čo za nepresné teplomery držali na bráne v Dunajskej? A ktorí to boli? A prečo vôbec hrali, keď boli chorí? Kde sú odpovede?

Žijeme v roku 2020, už aj malé deti určite vedia, že také sa nesmie. Ak belasí hrali s vedomím možnej nákazy, ohrozili hráčov súpera, rozhodcov, usporiadateľov a tak ďalej. Nemal by to byť dôvod na dôrazný postup vedenia Ligy? Napríklad na zrýchlené vyšetrovanie, nie len na covid, ale na všetko, čo zápasu predchádzalo. A na čo najpresnejšie vyvodenie záverov.

Už v sobotu má prísť na Tehelné pole Nitra.

Ako sa plnia sny

Okrem toho, že pán majiteľ znova zaplnil internety vtipnými obrázkami, po nedeli na Slovan a jeho šéfa číha podľa všetkého ďalšia pokuta. Inými slovami nič, čo by sa nedalo peniazmi vyriešiť.

Zvonku sa môže zdať, že Slovan mal znova iba smolu. Nakazili sa vírusom, požiadali o preloženie zápasu a nebolo im vyhovené. V kritickej situácii zmobilizovali všetky sily aby zápas so cťou zvládli. Na trávniku vymedzenom pre hráčov sa im to aj podarilo.

Športový cynik by mohol namietať, že informácie o zdecimovanom mužstve a šaráda s trénermi a vedúcim mužstva neboli náhodné. Možno za tým bola snaha psychologicky bojovať s rivalom, ktorý nechcel nehrať. A využiť jedinečnú príležitosť trénovať veľký zápas. Za deväťdesiat minút slávy to asi stálo.

Žiaľ, mohli sme sa len pozerať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera