Piatok, 24. máj 2024

Ako sa zmenia futbalové poháre, keď pribudne Konferenčná liga? Zabudneme na Európsku ligu, je len pre majstra

Gabriel Vass Gabriel Vass 04.05.2021
TASR - Lars Baron, Pool Photo via AP

Po rokoch klebiet a špekulácií bola v decembri minulého roka oficiálne oznámená tretia klubová súťaž, Európska konferenčná liga UEFA. V skutočnosti znamená zbohom Európskej lige pre väčšinu slovenských klubov. Poďme ale po poriadku.

Je to už vyše 12 rokov, presnejšie v roku 2008, keď bol zrušený Intertoto Cup. Odvtedy sa hrali len dve súťaže: Liga majstrovPohár UEFA, ktorý sa neskôr pretransformoval na Európsku ligu. Toto leto sa k nim pridá aj Európska konferenčná liga. Keď ste sa tešili na viac miesteniek pre slovenské kluby, budete sklamaní.

Žiadna z krajín nebude mať viac miest v európskych pohároch, kluby sa len prerozdelia do troch súťaží.

Čo to znamená pre slovenského majstra?

Zabudnime na Európsku ligu. Do nej sa môže kvalifikovať len víťaz Fortuna ligy a aj to len ak vypadne z kvalifikácie Ligy majstrov. Majstrom sa pravdepodobne stane Slovan, veľmi teoretickú šancu má ešte Dunajská Streda. Podrobné nasadenie zástupcov jednotlivých krajín nájdete tu.

Majster Slovenska tradične získava miestenku v prvom predkole Ligy majstrov. Už zopár rokov je, vzhľadom na kvalifikačné pravidlá, pre šampióna slabšej krajiny oveľa jednoduchšie dostať sa na jeseň do základnej skupiny niektorej z európskych súťaží. Ak majster Slovenska vypadne v prvom predkole majstrovskej vetvy Ligy majstrov, nepríde o šancu hrať na jeseň skupinovú fázu – poputuje do druhého predkola Konferenčnej ligy. Európska liga sa v tomto prípade preskočí.

Ak vypadne v druhom predkole LM, pokračuje v treťom predkole Európskej ligy a ak vypadne aj tam, skúsi šťastie v záverečnom play-off predkole EKL. V podstate čím neskôr majster vypadne z LM tým je väčšia šanca, že sa automaticky dostane do skupinovej fázy Európskej ligy alebo Európskej konferenčnej ligy.

Ostatní slovenskí zástupcovia

Istotu letného futbalového dobrodružstva majú momentálne Slovan, DAC a Trnava. Štvrtým zástupcom bude víťaz Slovenského pohára. Ak pohár získa Slovan, bude sa hrať play-off o poslednú európsku miestenku. Šancu teda majú aj druholigisti z Banskej Bystrice, alebo fortunaligisti Žilina, ViOn, Trenčín a dokonca všetkých šesť mužstiev zo skupiny o udržanie. Uvidíme, kto si uchmatne poslednú miestenku.

V minulej sezóne mali nemajstrovskí zástupcovia slovenskej ligy šancu skúsiť šťastie v predkolách Európskej ligy. Tentokrát tomu tak nebude. DAC, Trnava a štvrtý zástupca budú štartovať v prvom alebo druhom predkole Európskej konferenčnej ligy. Ak Slovenský pohár vyhrá Žilina, tak začne v druhom predkole EKL. Ak ho vyhrá Slovan, v druhom predkole bude vicemajster ligy, čiže DAC alebo Trnava. Ostatní budú začínať v prvom predkole. Celkovo má súťaž štyri predkolá.

Formát súťaží

Liga majstrov bude bez zmien. Tretie tímy v LM zostúpia do jarnej vyraďovačky EL, tak ako sme už niekoľko rokov zvyknutí. Štvrtí idú domov.

Európska liga sa zredukuje zo 48 na 32 tímov v ôsmich skupinách. Európska konferenčná liga bude mať tiež 32 účastníkov.

To znamená, že vo všetkých troch súťažiach bude po 32 tímov rozdelených do ôsmich štvorčlenných skupín.

Zmena ale nastane v Európskej lige. Doteraz prvé dva tímy postupovali, ostatní končili. Tentokrát však tretie tímy v tabuľke prejdú do Konferenčnej ligy.

V Konferenčnej lige priamo zo skupín postúpi len osem jej víťazov. Tímy na druhom mieste sa v akomsi kvalifikačnom kole stretnú s tretím tímom Európskej ligy. Vznikne nám ďalších osem postupujúcich a teda 16 tímov, ktoré budú hrať klasického pavúka až do finále. Hracie časy EFL budú štvrtky o 15:30, v závislosti od časového pásma.

Zhrnutie na záver

Máme 96 miesteniek na európsku scénu na jeseň. Opäť teda o niečo vzrástli šance slovenských zástupcov na skupinovú fázu. Prvý ročník ukáže, aký bude o Európsku konferenčnú ligu záujem.

Škoda, že sa UEFA rozhodla neprenechať aspoň jednu miestenku v Európskej lige pre vicemajstra slabšej ligy. Možno svoje rozhodnutie o rok prehodnotia.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera