Nedeľa, 19. máj 2024

Ako si pamätať Maradonu

SITA/AP Photo/Carlo Fumagalli

Futbalová streda bola včera čierna. V Argentíne zomrel Diego Armando Maradona. Dožil sa 60 rokov.

Sociálne siete sa v okamihu zaplnili správami šokovaných, trúchliacich fanúšikov. Redakcie novín v rekordnom čase písali nekrológy, prezieravejší ich len vytiahli zo šuflíka s pripraveným materiálom a upravili podľa potreby.

Ako si budeme pamätať na najslávnejšiu argentínsku desiatku?

Moje tri Mundialy s Maradonom

Mal som desať rokov a majstrovstvá sveta v Mexiku boli prvým veľkým futbalovým turnajom, ktorý som skutočne sledoval a prežíval. Síce som držal palce Francúzom a Brazílii a smútil, keď hrali proti sebe štvrťfinále v deň mojich narodenín, turnaj si skutočnosti privlastnil Argentínčan.

Vo štvrťfinále vyradil dvoma gólmi Anglicko, v semifinále rovnakým spôsobom Belgičanov. Finálovú drámu proti Nemecku rozhodol, keď jediným dotykom v stredovom kruhu poslal do brejku Burruchagu, ktorý šancu premenil. V ten deň sa stal definitívne jedným z najlepších hráčov futbalu.

O štyri roky priniesol na pleciach svoju krajinu znova do finále na turnaji v Taliansku. Druhý titul nezískal, no už len účasť Argentíny v poslednom zápase Mundialu bola dôkazom mimoriadnych schopností najvýraznejšej indivituality.

V Amerike o štyri roky už bol zdrojom kontroverzie. Radosť po góle Grékom v základnej skupine bola už na prvý pohľad podozrivá a skúška na prítomnosť nepovolených látok ukázala na efedrín. Argentína už tretiu dieru do sveta za sebou neurobila.

Futbalový génius

Takmer všetky články o Maradonovi, takmer všetky spomienky bývalých spoluhráčov a protihráčov obsahujú slovo génius. Nikto z futbalistov, ktorých som videl hrať, nevedel s loptou to, čo Diego, treba s nimi súhlasiť.

Jorge Valdano povedal, že najkrajší zážitok pre každú loptu bolo stretnúť sa s jeho ľavačkou. Dotyk kopačky vlasatého futbalistu bol pre lopty vzrušujúcim pohladením. Rovnako ako pre oči fanúšikov, často aj Maradonových súperov.

Internetové video archívy sú plné čarodejníckych schopností malého futbalového virtuóza. Stojí za to pár si ich pozrieť, človek si uvedomí, čo dokázal spraviť až keď to vidí na vlastné oči. Pri starých videách s gólmi, prihrávkami a fintičkami Diega Maradonu vôbec nevadí, že o vysokom rozlíšení v tom čase nechyrovali.

Kontroverzia

Futbaloví puristi, hoci uznávajúc dokonalú ľavú nohu, Maradonovi nikdy neodpustili pravú ruku. Tú, ktorou dosiahol jeden z najkontroverznejších gólov futbalovej histórie. V Mexiku ňou “prehlavičkoval” brankára Anglicka a neskôr hovoril, že zasiahla ruka Božia. Tak..určitee.

V očiach niektorých zostal futbalovým zlodejom, ktorý tou istou kradmou rukou o pár dní zdvíhal nad hlavu zlatú Niké.

Nikto, kto v týchto dňoch na Argentínčana spomína, nedokáže ignorovať Maradonu po kariére. Stal sa priam stelesnenou kontroverziou. Zhýralý život, závislosť na alkohole, drogách a bohvie, čom ešte. Kontroverzné názory, náklonnosť revolucionárom a pochybným mecenášom, Maradona vždy priťahoval pozornosť a spôsoboval vášne.

Ešte pred desiatimi rokmi viedol svojich na MS v Južnej Afrike, na doteraz posledných majstrovstvách v Rusku ho kamery zachytili už len ako opitého (?) diváka. Všetci si to pamätáme, niektorí sa smiali, iní zaňho hanbili, ďalší len posmutneli.

Messi, Ronaldo, Pelé a Maradona

Pre mladých fanúšikov je dnes najvyšším meradlom futbalovej kvality Messi a futbalovej popularity Cristiano Ronaldo. Obaja pritom len kráčajú po širokej ceste, ktorou pred nimi prešiel Argentínčan.

Lionel Messi napriek nepopierateľnému talentu nikdy nedosiahol Diegove futbalové úspechy na reprezentačnej úrovni. Cristianovi Ronaldovi sa o globálnej popularite značky Maradona môže len snívať.

Futbalová história má na najvyššej úrovni stále len dvoch futbalistov. Pelé prežil svojho o 20 rokov mladšieho vyzývateľa a rozlúčil sa s ním, ako inak, na sociálnej sieti. Vraj sa teší, ako si tam hore zakopú.

Symbolický dátum

Maradona zomrel v Argentíne 25. novembra 2020 a aj dátum jeho skonu je priam symbolický.

V rovnaký deň pred 15 rokmi zomrel George Best, jeden z najtalentovanejších hráčov Britských ostrovov a prvotriedny futbalový playboy. Presne pred štyrmi rokmi skonal Fidel Castro, kubánsky socialistický revolucionár a Maradonov kamarát.

A včera sa za jeho dušu modlil pápež František. Argentínčan a veľký futbalový fanúšik. Viac dôkazov o šírke a hĺbke problematiky Maradonu nepotrebujeme spomínať.

Angličtina má výraz “Larger than life.” Nebudem ho otrocky prekladať, na najlepšieho futbalistu Argentíny sedí dokonale. Diega si musíme pamätať kvôli futbalu. Nemôžeme si ho pamätať ale iba vďaka nemu.

Do svetovej histórie odišiel jeden z jej najtalentovanejších, no zároveň nedokonalých hrdinov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera