Nová fortunaligová sezóna sa nezadržateľne blíži a v kluboch sa samozrejme poctivo pracuje. Skúšajú sa hráči, zdokonaľujú sa herné systémy, no a na Slovensku sa už tak nejak tradične… menia tréneri. Výnimkou v lete nebol ani dunajskostredský DAC.
Aké zmeny sa doposiaľ v klube udiali, čo môžeme očakávať od nového kormidelníka a na čom stroskotal už bývalý tréner tímu Janeiro?
Portugalský pokus s pragmatizmom
10. novembra 2021 oznámili v Dunajskej Strede meno nového trénera. Stal sa ním vtedy Portugalčan João Janeiro, ktorý podpísal zmluvu do konca sezóny s opciou na ďalší rok. Hra klubu sa po jeho príchode výrazne zmenila. Z nefungujúcej defenzívy a nevýrazného stredu poľa bez kreativity urobil Janeiro úplne odlišný tím. Pragmatický futbal, v rámci možností skalopevná defenzíva a päťzápasová séria bez prehry. To bol zvyšok jesene pod jeho vedením. Z minima tak vyťažil maximum.
Počas zimnej prestávky však nastal zlom. Fanúšikovia spolu s vedením klubu boli vždy zvyknutí na ofenzívnejší prejav hry. Aj napriek piatim čistým kontám zo záveru jesene teda zrovna neprekypovali spokojnosťou. Päť čistých kont je jedna vec, len štyri strelené góly je už vec druhá. Následkom bol akýsi mix viacerých herných štýlov v úvode jari, skúška niečoho ofenzívneho, častokrát nelogický útočný vabank či naopak prílišná pasivita. Dobre defenzívne fungujúce mužstvo z jesene stratilo svoju hernú tvár.
Po sezóne, už v čase, kedy bolo jasné, že klub so Janeirom spoluprácu nepredĺži, sa objavili informácie, že zmena herného štýlu prišla na základe podnetu z vyšších miest. Janeiro poodkryl aj okolnosti príchodu portugalských hráčov. Verejnosť si myslela, že si ich do klubu doviedol on, pravda však bola úplne iná. Hráčov nepovažoval za dostatočne kvalitných, no klub ich aj napriek tomu podpísal.
Zmenu má priniesť známy Slovák
Niet sa teda čomu čudovať, že došlo k zmene. Novým trénerom DAC sa 15. júna 2022 stal Adrian Guľa. Dnes už 47-ročný tréner podpísal na Žitnom ostrove zmluvu do júna 2024 s opciou na predĺženie o ďalší rok. Slovenskej futbalovej verejnosti meno dobre známe. Svoju ligovú trénerskú kariéru začal Guľa v AS Trenčín. Následne jeho kroky viedli do najúspešnejšieho pôsobiska v jeho kariére, do MŠK Žilina. V lete 2013 tam nahradil nemenovaného telocvikára. Potom prišli pôsobenia v slovenskej 21ke, českom klube FC Viktoria Plzeň a naposledy v Poľsku, konkrétne vo Wisłe Kraków.
V novom pôsobisku bude pre Guľu kľúčových viacero faktorov. Pochopiteľne, dobrý štart by bol ideálny. O to viac, že štartom bude boj o skupinu Európskej konferenčnej ligy UEFA. Dunajskostredčania začnú v 1. predkole, kde narazia na severoírsky Cliftonville FC. V prípade postupu sa stretnú s lepším z dvojice Vikingur z Faerských ostrovov a Europa FC z Gibraltáru.
Hovoriť si môže kto chce, čo chce, no faktom je, že ak sa chce DAC reálne priblížiť skupine, prejsť cez týchto súperov musí byť brané ako povinnosť.
Guľov štýl by mali fanúšikovia DAC milovať
Tréner Guľa má skúseností dosť. Podstatný bude prístup hráčov a zapracovanie jeho herného štýlu. Je to moderný tréner. Prezentuje sa vysokým držaním lopty a ofenzívnym štýlom hry. Kombinácie, práca s loptou, kreatívne riešenia situácií. Teda, štýl, ktorý fanúšikovia DAC milujú. Dôležitá bude motivácia hráčov. Je všeobecne známe, že Guľa svoju prácu zbožňuje. Taktikou a zdokonaľovaním hry svojho mužstva trávi obrovské množstvo času. Častokrát tak obrovské, že to na hráčov akosi doľahne. Ak tak dôjde k nejakej zlej výsledkovej sérii, je dosť pravdepodobná strata motivácie. Tým pádom je potrebné, aby dostal tréner viac času. To sa ale v jeho posledných pôsobiskách či aj samotnej Dunajskej Strede nedialo.
Práve Dunajská Streda je klubom, ktorý extrémne veľa času novým trénerom neposkytuje. Za posledných päť rokov je Guľa už siedmy tréner v poradí. Aby bola táto spolupráca úspešná, musí dôjsť ku vzájomnej dôvere. Vedenie musí dať Guľovi čas a priestor na prácu, Guľa musí urobiť s tímom viditeľný progres. Zázemie klubu je na slovenské pomery na nadštandardnej úrovni, akadémia je na tom fantasticky. Guľa je známy aj svojou prácou s mladými hráčmi. Do zoznamu je to teda ďalšie plus.
Aby sme to zosumarizovali, spojenie Guľa a DAC môže byť úspešné. Dokonca viac, ako by sa čakalo. Vzhľadom na súčasné postavenie klubu a potrebné zapracovanie herného štýlu si to však môže žiadať viac času. Bude dôležité, aby v kritických momentoch klub Guľu podržal.
Tréner môže stavať na kreativite hráčov, teda na faktore, ktorý pre jeho hru rozhodne nie je cudzí. Problémom DAC bola najmä v minulej sezóne efektivita. Len 39 strelených gólov v 32 zápasoch je žalostne málo. Aj napriek defenzívnemu štýlu hry vo viacerých zápasoch. Práce je dosť.
Potenciál a správni ľudia sú však na Žitnom ostrove prítomní taktiež.
Komentáre