Štvrtok, 23. máj 2024

Ako vychovať slovenského futbalového chuligána

SITA

Ešte, že som v nedeľu nezostal na Tehelnom poli do konca. Najhorší incident, pri ktorom dvojica rozbesnených fanúšikov Slovana spoza bránky cez sieť kopala do kapitána Spartaka Trnava, som videl len na videu. V podcaste, ktorý som nahral po príchode domov, by som bol ešte nahnevanejší.

Počas celého pondelka som sledoval a aj sám viedol diskusie s fanúšikmi. Slušní ľudia, ktorých poznám, boli zhnusení. Ďalší situáciu zľahčovali mávnutím ruky. Niektorí svojich ospravedlňovali, či sa ich inak zastávali.

Z atmosféry na národnom futbalovom štadióne som zostal znechutený. Nečudoval by som sa, keby viacerí, čo futbal ľúbia, na osobné návštevy štadiónov rezignovali. Aj mne to napadlo. Dá sa to vôbec? Dá sa neprestať chodiť na futbal? Dá sa rezignovať a prenechať futbal na konečne slušných štadiónoch neslušným provokatérom?

Balkán vs Európa

Čo sa futbalových fanúšikov týka, na Slovensku sme sto rokov za opicami. No dobre, sto možno nie. Ale tridsať určite. Vyčíňanie na našich štadiónoch pripomína krajinu, ktorá bola hooligans neslávne slávna na konci minulého storočia. Anglicko.

Briti si ale poriadok dokázali urobiť a dnes je atmosféra na Premier league (ale aj na nižších súťažiach) závidenia hodná. Na futbal sa neboja chodiť rodiny s deťmi, ani seniori. Nikomu sa nič nestane, aj keď fanúšikovia hostí nie sú zatvorení ako divoké zvieratá v klietkach.

Slovenskí chuligáni sa odvolávajú na futbalovú atmosféru na Balkáne. K nej patrí pyrotechnika, vulgárne choreo, bitky na štadiónoch aj mimo nich. Zjavne sa im viac páči derby Partizan – Crvena Zvezda ako Liverpool – Manchester.

Neviem, ako vy, ja chcem patriť do futbalovo rozumnej, dospelej Európy, nie na primitívny Balkán frustrovaných, nevybúrených pubertiakov.

Jednotlivci? TakUrčitee

Aj po víkendovom derby sme znova počúvali obohratú pesničku. Z žiadnom prípade nešlo o problémové správanie celého fanúšikovského kotla, na tričku to má pár nespratných jednotlivcov. V diskusii pod mojim článkom som dokonca zistil, že ani jeden z dvoch kopáčov z nadstaveného času nebol v skutočnosti Slovanista. Zaujímavé, aká náhodička.

Na zápase som bol a za problematické nemám problém označiť správanie oboch kotlov. Neviem, koľko ľudí stálo v belasom sektore C, ani koľko Trnavčanov v čiernych dresoch stálo pod strechou na opačnej strane Tehelného poľa. Zapojili sa všetci, nikto tam nestál len tak mimochodom.

Pokriky možno iniciovalo pár jednotlivcov. Pár jednotlivcov hádzalo veci na ihrisko. Všetci ale kričali vulgárne popevky, vrátane antisemitských a homofóbnych. Za jednotlivca sa predomnou neskryje ani jeden. Všetkých mám na jednej úrovni. Sorry.

Odsúdiť a “odsúdiť”

Slovan na druhý deň odsúdil správanie svojich fanúšikov. “Jednotlivci, ktorí narušili priebeh zápsu, budú exemplárne potrestaní,” vyjadril sa klub. Z môjho pohľadu boli tých jednotlivcov stovky, ak nie tisíce. Slovan točí svoje a jednotlivcov spomína vo vyhlásení ešte päť, či šesťkrát.

Spartak Trnava pridal svojich pár oficiálnych slov. Stanovisko klubu hovorí, “že pohár pretiekol a udalosti rozhodne nerobia dobrú reklamu našej lige, krajine a už vôbec nie sú vhodným príkladom pre mládež, ktorú chceme na naše štadióny a k futbalu lákať.” Pridali ostré odsúdenie fyzického útoku na svojho kapitána.

Vyjadrenie končí veta “Je však otázne, či budú mať po takýchto udalostiach chuť prísť aj na ďalšie zápasy.” Odpovedám: nebudú, ale aj kvôli fanúšikom Spartaka. Počul som krátke bučanie na ex-Trnavčana Abenu, videl trhanie stoličiek, svetlica dopadla pár metrov od brankára Slovana a petarda, čo padla do sektora pod nimi ohlušila štadión. Vulgarizmy každú druhú minútu (nepreháňam) a pesničky o židoch, či pokriky o buzerantoch ani nespomínam.

O tom Spartak pomlčal. Rovnako ako Slovan mlčí o vlajkách Slovan Jugend, Devínsky masaker a ďalších, ktoré fanúšikovia pravidelne vystavujú aj na novom Tehelnom poli.

Zjavne nie je v záujme klubov s najväčším počtom fanúšikov na Slovensku skutočne sa svojich problematických priaznivcov dištancovať. Stačí “odsúdiť” jednotlivcov, aby sa po každom ďalšom probléme nepovedalo. A aby boli argumenty na príslušnú komisiu, ktorá bude riešiť tresty.

Tri kroky pre nápravu

Komisia zasadne, kluby dostanú smiešnu pokutu a prisľúbia poriešiť “jednotlivcov”. Na jar sa situácia pri derby zopakuje. Hlásateľ bude dôrazne žiadať fanúšikov, aby sa zdržali vulgárnych pokrikov. Bude ich žiadať, aby v žiadnom prípade nepoužívali pyrotechniku. A bude ich pomaly na kolenách do mikrofónu prosiť, aby za nič na svete nehádzali žiadne predmety na hraciu plochu.

A rovnako ako v nedeľu, všetky žiadosti budú ignorované.

Čo s tým? Dajú sa slovenskí chuligáni vôbec vychovať? Možno sa to zdá ako syzifovská úloha (nech sa páči, keby ste nevedeli), nič nové vymýšľať netreba. Nepomôže lesť ani vtip, len prísna, sparťanská výchova.

Všetky lístky na ligové zápasy by mali byť na meno kupujúceho. Lenže iba to samozrejme stačiť nebude. Bez objektívnej zodpovednosti, podobnej akú poznajú v posledných rokoch šoféri, to nepôjde. Majiteľ vstupenky na sedadlo, na ktoré sa posadí problémový “jednotlivec” bude znášať rovnaký trest, ako onen “jednotlivec”.

Kamery, kamery, kamery. Z hľadiska zabezpečenia bezpečnosti pre všetkých návštevníkov zápasov musia byť monitorovaní fanúšikovia od momentu, kedy vložia lístok do turniketu. Pekný pohľad do kamery, úsmev, fotečka. Ďakujeme pekne, nech sa páči, cíťte sa ako doma. Keď dnes dokážu satelitné kamery zamerať páchateľov trestných činov z kozmu, namieriť dosť kvalitných objektívov na sedadlá na štadióne nemôže byť už ani také drahé.

Počas zápasov, kde hrozí prúser (teda návšteva futbalových intelektuálov z Bratislavy, Trnavy a ďalších miest) by mala byť na štadióne zriadená sudcovská kabína. So sudcom, žalobcom aj obhajcom. A okamžitým nástupom do výkonu trestu v prípade ťažkých deliktov. A s právoplatným rozhodnutím o podmienečnom treste napríklad pre tých, ktorí hádžu na ihrisko poháre od piva, petardy, či spievajú, že by poslali Židov do plynu. V nedeľu by som to tipoval tak na tristo rozsudkov. Bez milosti.

Môj tip je, že Slovanu demonštratívne zatvoria sektor na pár zápasov. Po odvolaní samozrejme trest zmiernia na polovičný, tak to pri futbalovej spravodlivosti chodí. Dajú pokutu, jedným aj druhým. Trnavčanom zakážu výlet do Zlatých Moraviec a Seredi, či kde hrajú najbližšie dva zápasy vonku.

Ešte aj Igor Hnízdo trestal neposlušné deti prísnejšie. Rákoskou po prstoch to aspoň chvíľu bolelo.

Inšpiráciu na začiatok očistného procesu by som hľadal v pravidlách Uefa. Belasý kotol aj sektor hostí by som celý venoval deťom. Pokojne na celú sezónu. Nepoučiteľným zakazoval vstup na štadióny, pokojne po stovkách, alebo aj jednému po druhom.

Chcel by som sa dožiť slovenského derby v západoeurópskej futbalovej atmosfére. Nie som ale istý, že mám pred sebou toľko rokov života.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera