Sobota, 29. jún 2024

Ako získať body vo Fantasy premier league, aj keď sa takmer nebude hrať

Matej Šuľan Matej Šuľan 19.03.2021
SITA/Clive Brunskill /Pool via AP

Týždne strávené plánovaním našich FPL tímov smerovali práve k tomuto momentu – k blank gameweeku 29, v ktorom nás čakajú len štyri zápasy. V tomto kole môžu FPL manažéri veľa stratiť, ale zároveň aj veľa získať.

Poďme sa pozrieť na to, ako z tohto kola vyťažiť maximum.

Keďže sa hrajú len 4 zápasy, FPL manažéri tomu musia prispôsobiť svoje očakávania. Menej zápasov znamená, že v tomto kole bude k dispozícii menej FPL bodov.

Väčšina tímov, ktorých hráči majú najväčší potenciál nahrať FPL body (ako Manchester City, Liverpool, Manchester United a pod.), toto kolo nehrá. Na výber nám teda ostávajú hráči s menším bodovým potenciálom: napr. hráči Brightonu, Fulhamu, či Newcastle.

Buďte opatrní s prestupmi: pretože aj keď vyberiete do svojho FPL tímu tých najlepších hráčov Brightonu, Fulhamu, Newcastlu a pod., väčšina z nich pravdepodobne nahrá aj tak len dva body.

Preto sa nezameriavajte na to, aby ste silou mocou mali v 29. kole vo svojom tíme čo najviac hráčov. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Sústreďte sa na to, aby ste mali vo svojom tíme kvalitných hráčov – hráčov, ktorí sú schopní nahrať FPL body, aj keď ich nebudete v mužstve mať 11.

Blank gameweek 29 môžete zahrať viacerými spôsobmi. Prejdime si tri hlavné stratégie, ktoré môžete v tomto kole zvoliť. Dve z nich zahŕňajú použitie čipu.

1.    Free Hit

Pokiaľ máte vo svojom tíme menej než 5 hráčov pre 29. kolo a stále máte k dispozícii Free Hit, zvážte jeho použitie.

Uvažujte však nad použitím Free Hitu z dlhodobého hľadiska, pretože potenciál tohto čipu môžete využiť aj v niektorých ďalších kolách, napr.:

  • v blank gameweeku 33 (kedy nebudú hrať 4 tímy: Tottenham, Manchester City, SouthamptonFulham)
  • alebo v niektorom z menších double gameweekov, ktorých termín ešte nepoznáme (oficiálne autority Premier League ešte musia stanoviť termín dvom preloženým zápasom: Tottenham vs. SouthamptonAston VIlla vs. Everton – takže tieto 4 mužstvá budú mať double gameweek, nevieme však kedy)

Manažéri, ktorí v tomto kole použijú Free Hit, budú mať pravdepodobne najväčšiu výhodu, pretože môžu vybrať 11 hráčov do svojho tímu, a zároveň mať aj niekoho na lavičke ako rezervu.

Ak sa chystáte použiť Free Hit, je tu jedna dôležitá technická vec, ktorú by ste mali vedieť. Ak máte teraz dva voľné transfery, a v 29. kole použijete Free Hit, tak do 30. kola pôjdete len s jedným voľným transferom. Podľa pravidiel Fantasy Premier League si totiž z kola, v ktorom použijete Wildcard alebo Free Hit, nemôžete preniesť žiaden transfer.

Stratégia použitia Free Hitu je vhodná hlavne pre tých manažérov, ktorí majú menej než 5 hráčov pre 29. kolo a majú stále k dispozícii Free Hit a aj Wildcard. Free Hit v 29. kole im umožní eliminovať straty, ktoré by im vznikli ak by hrali toto kolo len s 5 hráčmi, a pomocou Wildcard v ďalších kolách môžu pripraviť svoje mužstvo na zvyšné dva mini-double gameweeky.

2.    Wildcard

Aj použitie čipu Wildcard je jednou z možných alternatív, pokiaľ vo svojom mužstve nemáte dostatok kľúčových hráčov pre GW29.

Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, sústreďte sa na hráčov, ktorí majú potenciál nahrať dostatočné množstvo FPL bodov aj v ďalších gameweekoch, a nielen v 29. kole; napr. na hráčov Spurs, Aston Villy, Leedsu a West Hamu. Ak z týchto tímov nebudete mať 11 hráčov, môžete zvyšných pár „menej kvalitných“ hráčov zobrať z ostatných tímov s tým, že ich v ďalších kolách posadíte na lavičku (napr. Veltman, Smith Rowe a pod.)

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj táto stratégia je vhodná pre FPL manažérov, ktorí by inak išli do 29. kola s menej než 5 hráčmi. Wildcard v 29. kole im pomôže nastaviť tím na 29. kolo a na ďalšie kolá do konca sezóny. Následne môžu použiť v blank gameweeku 33 Free Hit, ak ho ešte majú k dispozícii.

3.    Voľné transfery

Poslednou alternatívou je „prežitie“ gameweeku 29 bez použitia čipu. Pokiaľ máte vo svojom mužstve 7-8 hráčov, ktorí hrajú v GW29, táto stratégia môže byť pre Vás najlepším riešením. S voľným transferom (alebo 2 voľnými transfermi), sa môžete dostať na 8 až 10 hráčov. A s -4 hitom aj na 11.

S -4 bodovými hitmi v 29. kole však buďte opatrní. Použite ich len na hráčov, ktorí majú potenciál na to, aby Vám aspoň 4 body nahrali späť. Ak si nie ste istí, či hráč „stojí“ za -4 bodový hit, môžete to odhadnúť na základe jeho štatistiky: priemerné FPL body za zápas

Uvediem príklad. Vezmime si Trossarda, jedného z najlepších hráčov Brightonu.

V tejto sezóne doteraz nahral 93 bodov v 25 zápasoch. Jeho priemerné FPL body na jeden zápas sú: 93/25=3,72. Od Trossarda teda môžeme očakávať 3,72 FPL bodu v jednom zápase.

Takže Trossardov očakávaný výstup pre 29. kolo je len 3,72 bodu. Ak použijete -4 bodový hit na to, aby ste Trossarda kúpili, jeho očakávaný výstup pre Váš FPL tím v 29. kole sa zmení na 3.72-4=-0.28 bodu.

Preto ak sa rozhodnete použiť -4 bodový hit na kúpenie niektorých hráčov, nech sú to hráči, ktorí vám tento hit vedia aj splatiť – ideálne hráči, ktorí v priemere nahrávajú viac než 4 body na zápas.

Záver

V 29. kole Premier League nás veľa FPL bodov nečaká. Preto tomu prispôsobte svoju stratégiu, vyberajte do svojho tímu hráčov, ktorí majú reálnu šancu nahrať body pre vaše mužstvo a uprednostňujte kvalitu pred kvantitou.  

Držím palce.  

Ďalšie články o futbale

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera