Streda, 22. máj 2024

Anelka: Nepochopený, kontroverzný, a aktuálne na Netflixe

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 10.08.2020
SITA/AP Photo/Matt Dunham

Netflix svojim predplatiteľom pravidelne ponúka nové dokumenty svojej vlastnej produkcie. Tentoraz mnohí dvíhali obočie nad tým, že sa rozhodli urobiť dokument o Nicolasovi Anelkovi. Sociálne siete zaplavili ironické komentáre. Podľa mnohých nie je hoden vlastného dokumentu a o chvíľu sa svojho dočká i taký „Lord“ Bendtner. Ozaj, to by som si pozrel!

Žarty ale bokom. Väčšinový divák a futbalový fanúšik sa na dokument tešil a zostal nadšený. Dokument má na ČSFD 80% a ja dávam podobne solídne štyri hviezdičky.

Kontroverzný nekorektný svetobežník

Či už od Boha, alebo od prírody, Nicolas Anelka má na futbal dar. Bývalý spoluhráč z najlepšej francúzskej akadémie, Thierry Henry, ho označil za jedného z najlepších útočníkov všetkých čias a v dobe „zlatej“ francúzskej mládeže za najtalentovanejšieho hráča akadémie.

Henry je jedným z niekoľkých francúzskych futbalových osobností, ktorí v dokumente o Anelkovi rozprávajú. Okrem neho v dokumente rozpráva napríklad Patrice „I love this game“ Evra, Didier Drogba, Robert Pirés a skromný na slovo nebol ani Arséne Wenger, trénerská legenda Arsenalu.

Rebelom od mlada

Práve Wenger hral v začiatkoch kariéry talentovaného hráča kľúčovú úlohu. Ešte predtým sa ale postaral o niečo dovtedy neslýchané. V tej dobe francúzske predpisy hráčom prikazovali podpísať prvú zmluvu s klubom, v ktorom trénoval. Anelkovi zástupcovia a Arsenal (ako záujemca) sa ale odvolali na Bosmanovo pravidlo, ktoré zahŕňalo voľný pohyb futbalistov.

Wenger v ňom videl neobrúsený diamant a poslal naň skautov. Bez Nicolasovej rebélie by sa hráčom Arsenalu pravdepodobne už v roku 1997 nestal.

Vábenie Realu

Real Madrid bol na konci minulého tisícročia najlepší klub na svete a Anelka o dva roky neskôr neváhal ani sekundu. Stal sa vtedy najdrahším hráčom kráľovského klubu. Jeho pôsobenie v Madride bolo katastrofou. Obrovský tlak, mediálne šialenstvo a pozícia „jedného z mnohých“, mu vôbec nesedela. Dlho v Španielsku nevydržal a vrátil sa do Paríža.

Z Paríža putoval neskôr opäť do Anglicka, ale zahral si i v Tureckom Fenerbahce, čínskom Šanghaji či indickom Mumbaji. Najviac sa mu darilo medzi rokmu 2002 a 2005 v Manchestri City, čo bol v tom čase len priemerný anglický klub. To mu sedelo najlepšie. Byť hráčom číslo jeden, s nie veľkým tlakom a zdravým mediálnym záujmom.

Futbalový svet si ho pamätá ako smutného hrdinu Chelsea Londýn, ktorý vo finále Ligy majstrov na konci sezóny 2007/2008 nechal vyniknúť v penaltovom rozstrele Edwina van der Sara v bránke Manchestra United.

Klamstvo L´Équipe

Jeho vzťah s trénermi (zvlášť reprezentačnými) je kapitola sama o sebe. Vrchol prišiel na MS 2010 pod trénerom Francúzska Raymondom Domenechom. Francúzom sa nedarilo, takticky to bolo takisto slabé. Nálada v tíme pod psa. V polčase zápasu s Mexikom mal Anelka podľa športového denníka L´Équipe trénerovi adresovať tieto slová :

„na*er si, ty špinavý sk… syn“

Údajný citát

Až po ôsmich rokoch Domenech v interview povedal, že to tak nebolo, že Nicolasove slová boli oveľa miernejšie. Reputácia Anelku ale veľmi utrpela. Ešte počas MS 2010 bol z tímu vyhodený a hráči na jeho podporu odmietli trénovať.

Za všetko hovorí aj fakt, že tvorcom dokumentu sa denník L´Équipe odmietol vyjadriť a zakázali tiež použiť reprodukciu ich obálok s Anelkom.

Rodinne založený Anelka, usadený v Dubaji

Anelka stále nemôže prehltnúť zahodenú penaltu vo finále Ligy Majstrov. Podľa vlastných slov si to bude vyčítať do konca života.

Dnes žije v Dubaji so svojou rodinou a venuje im maximum svojho času. Má dvoch synov a kto vie, možno raz jeden z nich bude behať po veľkých futbalových trávnikoch.

Tri ponaučenia na záver

Z každého dokumentu si snažím niečo zobrať. Z tohto som si zobral tri veci.

1. Dôveruj, ale preveruj. Bulvár a titulky vedia klamať

2. Nie všetko je tak, ako na prvý pohľad vyzerá. Pravda môže vyjsť na povrch aj po rokoch

3. Hlad po úspechu dokáže robiť pozitívne divy. Tiež ale dokáže uškodiť. V Anelkovom príbehu vidíme naplnenie obidvoch vecí.

V článku som spomenul len zlomok zo zaujímavého filmu. Už len rozprávanie legiend ako Wenger, Drogba či Henry je extrémne poučné. Jeden a pol hodinový dokument Anelka: Nepochopený, silno odporúčam.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera