Sobota, 20. apríl 2024

Anglický brankár na Zengov rekord tesne nedosiahol. Podobne ako na krásnu strelu Dána z priameho kopu

SITA/Andy Rain/Pool via AP

Anglicko v semifinále EURO 2020 proti Dánsku inkasovalo prvý gól na turnaji. Postaral sa o to dánsky stredopoliar Mikkel Damsgaard, ktorý nádhernou strelou z priameho kopu nedal anglickému brankárovi Jordanovi Pickfordovi šancu.

Gólman Evertonu si udržal čisté konto v prvých piatich zápasoch na šampionáte a lopta rozvlnila jeho sieť až po 480 minútach. Pickford prekonal aj anglický rekord v počte odchytaných minút bez obdržaného gólu.

Prvý gól z priameho kopu

Dvadsaťjedenročný stredopoliar Damsgaard skóroval zo štandardnej situácia a loptu kopol naozaj ukážkovo. Ani anglický múr nevyskočil tak vysoko, aby zabránil presne mierenej strele. Brankár Pickford ju iba jemne pohladil končekmi rukavíc. Išlo o vôbec prvý gól z priameho kopu na EURO 2020.

Dáni sa z vedenia dlho netešili, už o deväť minút neskôr Angličania vyrovnali po vlastnom góle Simona Kjara a zápas dotiahli do víťazného konca pokutovým kopom v predĺžení.

Pošramotená povesť

Brankár Evertonu si napravuje pošramotenú povesť, keď na začiatku minulého ročníka Premier League vážne poranil v derby o Merseyside proti Liverpoolu holandského obrancu Van Dijka.

Pickford v desiatej minúte tvrdo atakoval útočiaceho Holanďana. Za zákrok nebol “ocenený“ žiadnou kartou a naviac VAR rozhodca radšej skúmal predchádzajúci ofsajd ako potenciálnu červenú kartu.

Virgil van Dijk, považovaný za jedného z najlepších stredných obrancov na svete, si potrhal väz v kolene a sezóna pre neho skončila. Dvadsaťdeväťročný stopér prišiel aj o EURO 2020, keď pred turnajom uprednostnil rehabilitáciu.

Rekord drží iný brankár

Rekord bez inkasovaného gólu vytvoril taliansky brankár Walter Zenga na domácich majstrovstvách sveta v roku 1990. Loptu vyťahoval zo siete až po 517 minútach, Pickfordovi chýbalo málo. Obrazne povedané možno toľko, čo na chytenie Damsgaardovej strely v semifinálovom zápase EURO 2020.

Taliani ovládli základnú skupinu po výhrach 1:0 nad USA a Rakúskom, Československo zdolali 2:0. Čisté konto si Zenga udržal aj v osemfinále proti Uruguaju 2:0 a vo štvrťfinále proti Írsku 1:0.

Až v semifinále čaro talianskeho brankára prelomil Argentínčan Claudio Caniggia, ktorý skóroval v 67 minúte. Zápas smeroval až k penaltovému rozstrelu, v ktorom sa sny Talianov o zisku trofeje na domácom trávniku rozplynuli.

Majstrovský titul vybojovalo Západné Nemecko, ktoré vo finále zdolalo Argentínu 1:0. Taliani zvládli súboj o bronz, keď porazili Anglicko 2:1.