Piatok, 19. apríl 2024

Aston Villa hore, Arsenal dole. Víťazi i porazení januárového prestupového okna v Premier League

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 02.02.2022
Foto: SITA/AP Photo/Rui Vieira

Januárové prestupové okno veľa vzruchu po väčšinu dní neprinieslo, no „deadline day“ bol aj tento rok zaujímavý. Fabrizio Romano bol opäť najvyťaženejším mužom na svete a prinášal „minútu po minúte“ ďalšie a ďalšie novinky.

Najviac vzruchu a peňazí lietalo opäť po britských ostrovoch, v rámci Premier League. V nasledujúcich odstavoch si zhrnieme víťazov i porazených prestupového obdobia a na záver máme aj našich TOP 5 januárových prestupov.

Víťazi prestupového okna

Nie je americký majiteľ ako americký majiteľ. Američania majú v Premier League významné zastúpenie, krajina neobmedzených možností má vo svojich radoch najviac miliardárov. Tí radi investujú aj do anglického futbalu. Dlhé roky na tých svojich nadávajú fanúšikovia Manchestru United a Arsenalu (k tomu sa hneď dostaneme), no v birminghamskej Aston Ville im začínajú ruky-nohy bozkávať.

Wes Edens v lete urobil niečo naozaj netradičné. Po predaní Grealisha, najväčšej hviezdy tímu, sa priamo prihovoril k fanúšikom „The Villans“. Adresoval im jasné kroky, ktorými sa klub uberá. Neboli to len prázdne slová. Sto miliónov za Grealisha klub proaktívne reinvestoval a do svojich radov priviedol kvalitných i perspektívnych hráčov. To tímu prišiel kvalitný útočník, Danny Ings, jamajský krídelník Bailey, záložník Buendia, či ako voľný hráč Young. Pritom odídená superhviezda zatiaľ v City nežiari.

Nejeden fanúšik (nielen) Villy by si pomyslel, že klub v januári pribrzdí. Sympatické a transparentné vedenie klubu ale nezaspalo na vavrínoch, presne naopak. Tím nečakal na osud „dňa D“ a už v prvej polovici januára do tímu priviedol Coutinha. Bývalá hviezda Liverpoolu či Barcelony po nie úspešných sezónach v Španielsku potrebovala zmenu. Ide síce „len“ o hosťovanie s možnosťou opcie a až čas ukáže, či sa táto hosťovačka vydarila. Kto však neskúša, nič nezíska. V Birminghame sú si toho vedomí a v januári priviedli aj Lucasa Digneho, ľavého zadáka z Evertonu. O skúseného Francúza mala záujem aj Chelsea. Do tímu prišiel ako voľný hráč skúsený Chambers (Arsenal), na hosťovanie zas odišiel stopér Targett (Newcastle).

Porazení prestupového okna

V lete „The Gunners“ veľmi solídne nakúpili. Tých150 investovaných miliónov vyvolávalo otázniky. Do londýnskeho veľkoklubu prišlo šesť hráčov. Odegaard mal minulú sezónu slušnú hosťovačku a jeho príchod sa očakával. Mená ako Tomiyasu, Ramsdale, či Ben White zneisťovali fanúšikov. Vo všeobecnosti, nové opory sa v novom tíme uchytili a až do januára bol v tíme bádať značný progres. Rozbehnutý Arsenal zastavil až majstrovský Manchester, no herne to z ich strany bolo stále viac než solídne.

Potom prišiel začiatok Afrického pohára národov, pozitívne prípady na C19 a aj pár zranení. Arsenal vypadol z EFL Cupu, FA Cupu a v lige dal za celý mesiac jediný gól. Počas tohto (pre nich) „čierneho mesiaca“ inkasovali viac červených kariet ako dali gólov. Katastrofálny mesiac bol jasným indikátorom toho, že v červenej časti severného Londýna akútne chýba kvalitný útočník. O to viac, že Arteta (a spol.) sa zbavil Aubameyanga, ktorý urobil pre klub viac ako samotný manažér.

Namiesto posíl prišli len odchody. Už tak úzky káder Arsenalu opustili Kolašinac, Chambers, Aubameyang, Balogun a Maitland-Niles (poslední dvaja na hosťovanie). Odchod Aubameyanga vyvoláva obrovské otázniky. Dlhoročná opora tímu bola potrestaná za neskorý príchod na tréning a tento fakt bol použitý ako výhovorka na zbavenie sa TOP hráča s vysokým platom. Fanúšikovia Arsenalu si spomenuli na situáciu s Özilom. Vyvoláva to nebezpečné precedensy do budúcna. O to viac, že do tímu neprišiel žiaden útočník (ani hráč na iný post) a vedenie tímu nemalo po neúspešnom pokuse o kúpu Vlahoviča „plan B“.

Majiteľ klubu Stan Kroenke si užíva postup do Super Bowl (finále NFL) so svojim LA Rams (okrem toho vlastní niekoľko ďalších tímov v iných športoch) a o Arsenal nejaví záujem. Vyzerá to tak, že veľkoklub je v rozklade. Posledné dve sezóny ôsme miesto a ani teraz to nevyzerá ružovo.

Čo sa dialo v iných kluboch

Prirodzene, toto prestupové obdobie nebolo len o Aston Ville a Arsenale. Veľmi aktívni, podľa očakávaní, boli v Newcastli a v boji o záchranu vysolili prvé väčšie peniaze. Do tímu prišla pätica hráčov, ktorá má tímu výrazne dopomôcť udržať sa v Premier league. Saudskí majitelia priviedli troch obrancov (Burn, Targett, Tripier), záložníka Guimaraesa a útočníka Wooda. Dúbravka zatiaľ ostáva, v lete mu však pravdepodobne pribudne veľká konkurencia a žilinský rodák bude mať o čom premýšľať. Klub sa už v januári obzeral po Deanovi Hendersonovi či Berndovi Lenovi.

Parádny prestup urobilo Burnley. Wooda pustili na sever za 25 miliónov libier, opačným smerom putoval Wouter Weghorst. 29-ročný holandský reprezentant, ktorý pôsobil štyri sezóny vo Wolfsburgu, kde dal v minulej sezóne 20 ligových gólov. Skvelý útočník nemal na TOP úrovní zlú sezónu a jeho prestup do Burnley je najväčším prekvapením prestupového okna v rámci PL. Takýto prestup by sa možno nepodaril ani vo FIFE.

Veľkokluby, aktívny Everton i návrat Eriksena

Veľmi aktívni neboli v Liverpoole či Man City. TOP kluby boli pripravené už v lete, v zime urobili po jednom prestupe (záložník Luis Diaz, resp. obranca Álvarez, ktorý ostane na hosťovaní v Argentíne do konca sezóny). Samozrejme, City na začiatku mesiaca opustil Ferrán Torres, ktorý už zarezáva v Barcelone. Manchester United udržal Lingarda, na hosťovanie poslal Martiala, Dialla či Van de Beeka. Opačným smerom, na neradosť fanúšikov United, neputoval nikto. Prestupové okno zatienil prípad Greenwooda. Zatiaľ ide „len“ o veľmi závažné obvinenia, no ak sa potvrdí len časť z nich, anglický megatalent dohral nie len v United.

West Ham sa s Arsenalom predbiehal v tom, kto získa viac odmietnutí. „Kladivári“ sa pokúšali o príchod útočníka Núñeza či záložníka Phillipsa. Ani tento londýnsky celok do tímu nikoho nepriviedol a to nie je dobrá správa pre mega vyťaženého Antonia. Naopak, pár posíl získal Tottenham. Výkonný riaditeľ Tottenhamu, Fabio Paratici, má stále konexie na Juventus a „Kohúti“ tak získali dvojicu Kulusevski/Bentancur. Nie sú to TOP posily, no prvý menovaný ma veľký nenaplnený potenciál, druhý je určite vhodným doplnením nie najpresvedčivejšej zálohy.

Za zmienku ešte rozhodne stojí príchod El Ghaziho, Van de Beeka (hosťovania) a Dele Alliho do Evertonu. „Karamelky“ priviedli aj nového manažéra, Franka Lamparda. Londýnska Chelsea bola tentoraz „ticho“, do tímu priviedla len mladíka Williamsa (Derby).

V neposlednom rade obrovsky potešila správa z Brentfordu. Tím zo západného Londýna posilnil Christian Eriksen, ktorému všetci prajeme len to najlepšie!

TOP 5 prestupov

Berúc do úvahy hodnotu za peniaze, či predpokladaný prínos pre klub, toto je naše poradie:

1. Wout Weghorst, Burnley (12 mil. libier – z Wolfsburgu)

2. Lucas Digne, Aston Villa (25 mil. – Everton)

3. Luis Diaz, FC Liverpool (50 mil. – FC Porto)

4. Bruno Guimaraes, Newcastle (asi 35 mil. – Lyon)

5. Philippe Coutinho, Aston Villa (hosťovanie – Barcelona)

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera