Streda, 27. marec 2024

Španieli nás v Seville kruto oholili a pred osemfinále zabuchli dvere. Lepšie tak

SITA/AP Photo/Jose Manuel Vidal, Pool

Slovensko rozhodujúci zápas o postup zo základnej skupiny E na turnaji EURO 2020 v Seville nezvládlo. Domácim Španielom podľahlo 0:5 a s turnajom sa po prvýkrát vo svojej histórii rozlúčilo už po troch zápasoch.

Výsledky a výsledok

S futbalistami to na majstrovstvách Európy išlo pekne z kopca. Najprv naši sokoli pomerne prekvapujúco v prvom zápase vyhrali, nad Poľskom 2:1 po presilovke. Potom takmer remizovali so Švédskom v zápase, v ktorom minimálne v prvom polčase chvíľu vyzerali, že by gól dať chceli a mohli. Od druhého polčasu proti Severanom to už ale bola bieda.

Švédi síce so šťastím po pokutovom kope, no zaslúžene zvíťazili 1:0. Napriek tomu šanca na prienik do playoff žila pred zápasom so Španielmi a vlastne aj počas jeho prvej polhodiny. Sokoli ale dohrali turnaj zakopaní na vlastnej polovici, neschopní medzihry, a útoku už vôbec nie, navyše kopiaci chybu na chybu.

V bránke čaroval Martin Dúbravka, chytil strely z diaľky, nebezpečné centre a aj Moratovu penaltu. Až kým bomba spoza šestnástky netrafila hornú tyč a padajúci balón si inak skvelý brankár volejbalovo zasmečoval do vlastnej bránky. Taký vlastný gól na najvyššej úrovni svet možno ešte ani nevidel.

Španieli dali druhý gól tesne pred prestávkou, keď Slováci neboli znova schopní odkopnúť loptu zo šestnástky. V druhom polčase našich dorazili ďalšími gólmi. Skončilo sa to debaklom. “Veľká európska hanba,” hovoril Marcel Merčiak dvadsať minút pred koncom.

Výsledkom troch výsledkov na EURE je viac otázok, ako odpovedí. Jedno je isté, medzi 16 najlepších v Európe dnes nepatríme.

Lepšie tak

Určite je škoda zbabranej poslednej hodiny na turnaji. Zostane v pamäti dlhšie ako prvá, po ktorej Slovensko vyhrávalo nad Poľskom a zápas dotiahlo do víťazného konca. Škoda, že Martin Dúbravka po skvelom začiatku turnaja aj posledného zápasu odišiel s debaklom a unikátny vlastným gólom, ktorý obletel internety. Bol napriek všetkému najlepším Slovákom na EURE, spolu s Milanom Škriniarom. Škoda, že sa predsa len nepodarilo udržať výsledok proti Švédom, po remíze by sme mohli prehrať aj nula-desať proti Španielom a hrali by sme osemfinále.

Ale viete čo? Lepšie tak.

Na turnaj sme necestovali ako jedno z top mužstiev, ani rebríčkovo ani výkonnostne aktuálne nepatríme do najlepšej európskej desiatky, ani pätnástky. Potvrdili sme to výkonmi v Rusku a Španielsku. Zaostávali za ostatnými v odvahe, ambíciách aj schopnosti hrať na súperovej polovici. Na katastrofu v Seville tak skoro nezabudneme, trénerovi aj hráčom ju budú dlho pripomínať nielen médiá.

Slovenské catenaccio nestačilo a navyše ani nebolo ani zďaleka žulovou obranou, akou dokázal národný tím odolať Angličanom na minulom stretnutí najlepších. Smerom dopredu sme okrem jedného drzého prieniku Maka v podstate za tri zápasy neukázali zhola nič. Na rovnocennú partiu s najlepšími v Európe jednoducho v tomto zložení nemáme.

Prvýkrát sme do vyraďovacieho pavúka na veľkom podujatí nepostúpili, možno lepšie tak. Možno to, ako náš španielski barbieri v Seville kruto oholili, bude na niečo dobré.