Piatok, 24. máj 2024

Belgicko môže spasiť Hazard. Je to však Hazard iný, je to Thorgan

Ján Janočko Ján Janočko 02.07.2021
SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis, Pool

Volá sa Thorgan a dnes možno príde jeho veľká šanca. Ak by dokázal potiahnuť Belgicko cez ďalšieho súpera, vystúpil by z bratovho tieňa.

Výsledok reformy

Futbalový svet neraz vzhliada k Belgicku ako ku krajine, ktorá sa úspešne vysporiadala s nedostatkom kvalitných futbalistov. Teda, reforma, ktorú v Belgicku vymysleli, mala za úlohu vygenerovať lepších hráčov. To sa aj darí, len by to chcelo ešte jedno potvrdenie ich kvality. Napríklad vyhrať veľký turnaj, ako sú Majstrovstvá Európy. Prvá várka futbalistov, ktorí majú byť výsledkom tejto reformy je momentálne v najlepšom futbalovom veku a na najlepšom možnom mieste. V play-off EURA 2020.

V strede tohto celého stojí jeden nenápadný futbalista. Teda, to nemyslím v zlom. On rozhodne nápadný je a je len málo tímov, kde by nebol medzi najväčšími hviezdami. Problém (aspoň preňho) je, že práve v takomto tíme hrá. Belgicko je nabité hviezdami a on medzi nimi nevyčnieva. Dalo by sa povedať, že je rád za priestor na ihrisku a už si tak nejak zvykol na rolu spoľahlivého žolíka s nestabilným miestom v základe. V kvalifikácii zbiera minúty, na veľkých šampionátoch mal zatiaľ príležitosť (ak nepočítame aktuálne EURO) len raz. Na ostatných Majstrovstvách sveta si pripísal 2 štarty, čo nie je zlé, ale ak ste v reprezentácii, tak si chcete dať ten pekný dres na seba trošku častejšie.

Thorgan Hazard je pritom exemplárnym príkladom toho, ako sa to má robiť. Preskákal cez reprezentačné výbery od mládeže až po seniorov, skúšal to vo väčších aj menších kluboch a dnes je v Dortmunde. A stále v tieni staršieho brata…

Má to v krvi

Jeho starší brat však zrejme dnes večer na zápas proti Taliansku nenastúpi. Otázny je tiež štart (môžeme polemizovať, ale ja si myslím, že je to tak) najväčšej hviezdy tímu, Kevina de Bruyneho. Pre Thorgana ideálna príležitosť zažiariť. Jeho gól v zápase proti Dánsku nakopol obrat a Belgicko otočilo vo svoj prospech na 2:1. V ťažkom stretnutí osemfinále proti Portugalsku to bol zasa jeho gól, ktorý rozhodol o najtesnejšej výhre. Zopakuje si to aj proti Taliansku?

Možno by si to aj zaslúžil. Thorgan môže byť so svojimi výkonmi na tomto EURE spokojný, ale keby som si mal tipnúť, povedal by som, že mu je to stále málo. Futbal má totiž v DNA. O mene Eden Hazard ste už počuli. Lenže Thorgan má aj ďalších dvoch bratov a obaja sa viac či menej venujú futbalu. Asi sú k tomu tak trochu predurčení. Ich menami vás zaťažovať nebudem, hneď by ste ich zabudli. Zaujímavé je možno meno Thorganovho otca, ktoré znie dosť futbalovo – Thierry. No dobre, tak zo srandy, ešte meno jedného z bratov – Kylian.

Vráťme sa k rodičom. Thierry bol poloprofesionálny futbalista, nájdenie jeho životnej lásky bolo ako z filmu. Športového a svojsky romantického. Našiel ju, ako inak, na futbale. Budúca pani Hazardová bola útočníčkou a jej vtedy ešte nič netušiaci manžel prišiel na jej zápas. Poobzerať si ženský tím. Aspoň tak to tvrdí pani Hazardová a my si to nemáme ako overiť. Faktom však je, že mladé kvarteto Hazardovcov asi nebude nájdené pri koši a možno ani od poštára. Veď taký Eden stál vraj Real Madrid svojho času 100 miliónov. Kvôli svojej kvalite, ktorú síce nepotvrdil, ale na to sa už história (a v Reale dúfajú, že ani žiadny sponzor) pýtať nebude.

Vykročí z bratovho tieňa?

Povedzme si úprimne, ak máte za spoluhráčov mená ako Reus, Sancho či Haaland, nejaké futbalové umenie sa na vás musí nachytať. A to sa iste stane aj vtedy, ak si prejdete napríklad londýnskou Chelsea – hoci za ňu neodohráte jediný zápas. To sa stalo aj Thorganovi a zdá sa, že nebol na výlete v Londýne zbytočne.

Na ťažké zápasy si v Bundeslige zvyknete, lebo nemáte na výber. V nej žiari Thorgan od roku 2014. Najprv hral hazardné hry so súpermi v Mönchengladbachu, od leta 2019 oblieka dres Dortmundu. V reprezentácii bojuje s ťažkou konkurenciou, o miesto v zostave sa občas musí pobiť aj s bratom. Vzťah majú vraj dobrý a ak sa všetky medicínske predpoklady ukážu ako správne, dnes bude Eden fandiť Thorganovi z tribúny. Ktovie, či to pri súčasnom rozložení formy nie je aj lepšie riešenie…

Tak či onak, tím jedného z favoritov nečaká nič jednoduché. Konkrétne, iný favorit. Ako sa bude dariť Belgicku, nevieme. Celá krajina však určite dúfa, že sa tento (H/h)azard vyplatí.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera