fbpx
utorok, 19. januára 2021
Slovensko futbal
SITA/Branislav Bibel
Futbal

Bez atmosféry…

Slovo si zobral Marcel Merčiak: “Vážení diváci, obrazom aj zvukom sa hlásime z vypredaného Tehelného poľa. Diváci prišli poslednýkrát vzdať hold trom výnimočným hráčom, ktorí pre dvojkríž na hrudi spravili všetko, čo bolo v ich silách. Martin Škrteľ, Tomáš Hubočan a Adam Nemec dnes povedia definitívne adieu reprezentačnému publiku. Práve sa pozeráte na nádherné choreo, do ktorého sa zapojili všetky tribúny. Poďme ale k nášmu dnešnému súperovi. Je to v histórii naše druhé meranie síl s touto juhoamerickou krajinou…”

Tak to nebolo

Takto nejako to malo včera vyzerať. Ale všetko bolo inak. Slovenský futbalový zväz si na svoje konto zapísalo opäť raz jednu veľkú hanbu. 6669 divákov na tribúnach sa ani nedá nazvať ináč.

Dávno pominuli časy, keď to bola vina lenivých divákov, ktorých reprezentácia absolútne nezaujímala. Dnes, keď väčšina našej základnej zostavy pôsobí v zvučných tímoch, sa ľudia idú potrhať o to aby ich aspoň niekoľkokrát v roku mohli vidieť na vlastné oči.

Zápasy s Chorvátskom a Walesom boli vypredané za pár hodín. Rovnako tomu bude aj v prípade podpriemerného Azerbajdžanu. Paraguaj však akosi nelákal. Je tu niekoľko dôvodov.

Karta sa otočila

V prvom rade treba spomenúť, že sa karta otočila. Diváci už chodia na štadión kvôli našim reprezentantom a nie súperovi. Dovolím si tvrdiť, že keby boli nasledujúce podmienky splnené, tak by prišlo aspoň 15 tisíc divákov, bez ohľadu na súpera.

Hlavným dôvodom celého včerajšieho sklamania boli ceny vstupeniek. Na prípravný zápas, kde sa hráči striedaju pomaly častejšie ako v hokeji, vrchnosť nastavila ceny vstupeniek na 18€ a 38€. Veľa, málo, akurát? Treba sa aj pozrieť na to, aký súper prišiel. Paraguaj nie je trpaslík, ale ani veľmoc. Ak by boli ceny 10€ a 20€, tak by málokto mohol namietať. Na ihrisku predsa behajú hráči Serie A, La Ligy, Premiere League a Bundesligy. Ak by boli ceny 8€ a 15€, počas predaja by padali všetky servery. Celá táto situácia sa dá vyjadriť jedným slovom: nenažranci.

Nedeľa večer?

Ďalším dôvodom nízkej návštevnosti bol čas výkopu. V nedeľu večer o trištvrte na deväť. Zápas sa končil o pol jedenástej a bolo aj dosť chladno. Dá sa pochopiť, že pri kvalifikácii má zväz menšie rozhodovacie právomoci ohľadom nastavenia času výkopu. Ale pri priateľskom zápase, ktorý zaujíma akurát tak dve krajiny a zopár zahraničných tipérov? Nemohlo sa hrať o piatej alebo o šiestej?

Čím viac ľudí, tým viac tržieb v bufetoch, obchodoch so suvenírmi, atď. Aj keď bufety na Tehelnom sú kapitola sama o sebe. Ďalej treba ešte dodať, že väčšina z prítomných boli deti, ktoré sa prihlásili pôvodne do Trnavy, v prípade že by sa zápas s Walesom hral bez divákov. Takže aj tých 6669 divákov je poriadne skreslené číslo.

Škrťovi, Hubkovi a Adamovi mal aplaudovať celý štadión, namiesto toho sa dočkali pochmúrnej atmosféry. Je to varovný prst pre SFZ. Hoci si nie som istý, či sa niečo zmení.

V poslednom čase sa neprofesionalita objavuje naozaj často. Napr. len nedávno pri opakovanom žrebovaní Slovnaft Cup-u…