Pondelok, 15. apríl 2024

Bieda štadiónov: Ten slávny Matador… už len v spomienkach

Former Skyblue Former Skyblue 23.09.2020
Foto: Autor, koláž

Jeden z bratislavských štadiónov, ktorý tiež spláchla rýchla konzumná doba, sa nachádza medzi železničnou stanicou v Petržalke a kúpaliskom Matador. Teda lepšie povedané iba „pľac“, na ktorom naháňali loptu futbalisti klubu s rovnakým názvom, aký má spomínané kúpalisko. Po ihrisku už nezostala ani stopa…

Pri závode Matador vznikla v roku 1934 robotnícka telovýchovná jednota Iskra Matador. Jeho nadšeným zakladateľom spočiatku chýbali trávnaté plochy, sociálne zariadenia, ale to nevadilo – mladí ľudia dostali v ťažkom v období hospodárskej krízy možnosť športovať. Futbalisti sa po prvýkrát zúčastnili okresnej súťaže v rokoch 1934 – 1938 pod menom ŠK Matador.

Názvy sa menili, farby zostávali

Po druhej svetovej vojne sa obnovila jeho činnosť. Začiatky boli ťažké, lebo bolo potrebné vybudovať futbalové ihrisko. Postavili ho v roku 1946 medzi Rusovskou cestou a Vranovskou ulicou. Okrem futbalového ihriska vybudovali postupne aj hádzanárske a päť tenisových kurtov. V polovici 60. rokov sa vytvárala na Slovensku nová štruktúra súťaží. Víťazi divízií postupovali z kvalifikácie do druhej najvyššej súťaže – národnej ligy. V kvalifikácii družstvo Matadorky prehralo s Kubrou Trenčín“, zaspomínalo si v roku 2004 pri príležitosti 70. výročia vzniku klubu sme.sk v článku s názvom „Oslavy v Petržalke s trpkou príchuťou“.

V priebehu ďalších desaťročí sa tu futbal hral pod rôznymi názvami, ktoré prinášali spoločenské zmeny – ZSJ Matador, Sokol Matador, DŠO Matador, TJ Matadorfix až po súčasný názov MŠK Iskra Petržalka. Názvy sa menili, farby zostávali zelené. Až v druholigovej sezóne 1997/98 sa „matadorka“ obliekla do červeno – bielych pruhovaných dresov.

V jednom koši s budúcimi ligistami

TJ Iskra Matador mala v roku 1978 až 760 členov a šesť oddielov: futbalový, volejbalový, basketbalový, tenisový, kolkársky a Zväz základnej a rekreačnej telesnej výchovy (ZRTV). V ich správe bolo aj kúpalisko „Matadorka“. Najviac však vynikal futbalový oddiel, v ktorom si roku 1978 predseda Ladislav Árvay vyhliadol bývalého hráča Jednoty Trenčín Františka Urvaya. Predseda sa vo voľbe nemýlil – Matador vytiahol až do I. Slovenskej národnej futbalovej ligy v sezóne 1980/81. V tom čase bol klub vyzbrojený pesničkou „Ten slávny matador“.

František Urvay má dodnes svoju okrídlenú vetu: „Árvay, Urvay to bola dvojička!“ Po troch rokoch v národnej futbalovej lige nasledoval pád a oslavná pesnička mohla opäť zaznieť až po trinástich rokoch. Za zmienku ešte stojí, že v tom čase hrali túto súťaž aj neskoršie ligové mužstvá – Púchov, Dunajská Streda, ZVL Žilina, Baník Prievidza, Ružomberok, ZŤS Dubnica. Po zostupe zo SNL nasledoval pád až do IV. triedy.

Aj ďalší postup s Urvayom

Posledné vzplanutie prišlo v sezóne 1997/98, keď klub s názvom ŠK Iskra Matadorfix Bratislava postúpil opäť do druhej celoštátnej (tentokrát slovenskej) ligy. A verte – neverte, opäť bol pri tom ako tréner František Urvay! Zo známejších hráčskych mien gólman Vladimír Ženiš či Ivan Vrabec (donedávna Ševelov asistent v Slovane). Ale žiadna sláva to už nebola. Prvé tri miesta obsadili Nitra, Dubnica a Púchov, „matadorke“ zostala so šesťbodovým odstupom posledná 18. priečka a definitívne zbohom „veľkému“ futbalu.

Nasledoval zostup do tretej ligy, v roku 2001 do štvrtej a v sezóne 2015/16 kopala táto známa značka už dokonca šiestu ligu. V čase osláv 70. výročia v roku 2004 dostalo občianske združenie MŠKI Petržalka od majiteľa pozemkov Matador, a. s., Púchov „darček“ v podobe výpovede zmluvy o prenájme pozemkov, na ktorých sa nachádzal športový areál. A tak dve futbalové ihriská, päť tenisových kurtov, dve volejbalové ihriská a priľahlé budovy, putovali do ponuky realitných kancelárií…

Trávnik už len na fotkách

Štadión mal kapacitu 4 000 miest, z toho tisíc na sedenie. Dnes už po ňom nenájdete žiadnu stopu a pozemok je ohradený. Okolie pohltila výstavba a podobný osud asi čaká aj na plochu, kde bol kedysi zelený trávnik.

Súčasný klub s názvom MŠK Iskra Petržalka (slovo Matador definitívne vypadlo) hráva piatu ligu na ihrisku na Budatínskej ulici (medzi jazerom Draždiak a predajňou AAA Auto).

Zo súčasných obyvateľov okolitých panelákov už asi nikto ani netuší, že to kedysi bola známa futbalová značka, ktorá síce nikdy nedobyla najvyššiu súťaž, ale fanúšikovské srdce pre ňu pulzovalo tak nadšene, ako to dnes už nevidíme ani vo Fortuna lige…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera