Sobota, 18. máj 2024

Prečo hral Slovan neefektívne pomaly a v Trnave vidieť náznaky Slavie Praha? Prečítajte si v analýze všetkých klubov Fortuna ligy

Billy Blesky Billy Blesky 11.06.2021
SITA/Alexandra

Sledoval som Fortunaligu poctivo a o každom z tímov viem niečo dôležité napísať.

Slovan Bratislava

Slovan mal neistý úvod aj záver sezóny a počas týchto období zaznamenal dve zmeny na poste trénera. Voľba angažovania Darka Milanoviča bola otázna, Slovinec napriek tomu priviedol klub na pozíciu favorita boja o titul vyrovnanými výkonmi vo Fortuna lige. Na úspechu Slovana mala veľkú zásluhu spoľahlivá obrana. Dvojica Božikov – Abena je najlepším stopérskym duom ligy.

Až do dvoch ťažkých prehier v derby s Trnavou sa zdalo, že je všetko v poriadku, aj keď možno nie ideálne.

Fanúšikovia a odborníci poukazovali na to, že Milanič hrá po taktickej stránke futbal spred desiatich rokov. Možno boli podobné vyjadrenia prehnané, no najmä počas vyraďovacích zápasov v európskych pohároch bolo zjavné, že Slovan sa stal pomalým a neefektívnym tímom hrajúcim v pomalom tempe. Spoliehali sa na rýchlosť a výbušnosť na krídlach, ale hráči (najmä Čavrič) boli často po tridsiatich minútach vyčerpaní a súper žiadnym spôsobom nepoškodený. Milanič by ale nemal byť jediným vinníkom. Na základe charakteristík hráčov bolo veľa z nich aj tak najvhodnejších pre futbal z roku 2011.

Samozrejme, v roku 2021 čelil klub väčším výzvam, ako len zvolená taktika na ihrisku. Prestupová sága Greifa, informácie o incidentoch v šatni, správy o Mohaovi, Nonovi a Rataovi vyrušovali viac, či menej potrebný pokoj pre chod klubu. Príchod Vladimíra Weissa staršieho by mal tím výrazne stabilizovať. Podľa nového trínera by “Slovan mal hrať ako Slavia Praha.“ To znamená, že okrem hľadania nového Šporara by možno mohli hľadať aj nových záložníkov, ktorí budú schopní lepšie tlačiť na súpera a zrýchľovať hru mužstva.

DAC Dunajská Streda

Bernd Storck síce odišiel zo Slovenska bez trofejí a zo Slovnaft Cupu ho prekvapujúco vyradila Banská Bystrica, pre ligu zanechal svoje taktické dedičstvo. Skupine dynamicky útočiacich hráčov prispôsobil formáciu 4-3-1-2.

Zsolt Kalmár, ktorý je vnímaný ako tradičný ofenzívny stredopoliar, hrával častejšie na ľavom krídle a vytváral výborné synergie s Ericom Davisom a Ericom Ramirezom. Väčšina tímov sa s podobným nátlakovým a fyzicky náročným spôsob hry nedokázala vyrovnať. Podobné nastavenie sme mohli vidieť aj u Paula Pogbu, ktorého tiež niekedy posunú na ľavé krídlo.. Keby Solskjear využil pár trikov z knihy pána Storcka a hral by s Pogbom na krídle aj vo finále Európskej ligy, mohol ju vyhrať Manchester United.

V asymetrickej formácii je jedno krídlo útočnejšie a druhé obrannejšie. To ale neplatí pre DAC. Od pravého obrancu Blackmana sa tiež očakáva podpora útoku a celá formácia bola vtedy veľmi nevyvážená. Boli tak príliš citliví na protiútoky. Ja by som sa prihováral za vyváženejšiu zostavu, ktorá by zahŕňala len jedného útočníka a defenzívneho pravého záložníka. Ramirez a Divkovič patrili k vôbec najlepším ligovým útočníkom a je preto ťažké jedného z nich posadiť na lavičku.

Storck sa pokúsil o túto stratégiu proti Žiline a posunul Blackmana viac hore ihriskom na krídlo a Sommera na pravý kraj obrany. Pravé krídlo vyzeralo solídne, bez Kalmára sa ale ľavá strana stala slabinou, ktorú Žilina trikrát využila. Yhoan Andzouana je síce súcim záložníkom, nebol ale schopný pomôcť Davisovi brániť ľavé krídlo súpera.

Spartak Trnava

Príchod hlavného trénera nielen zmenil sezónu v Malom Ríme, priniesol navyše do ligy stopy futbalu, aký hrá Slavia Praha. Viac behania, viac pressingu, solídna obrana a efektívny útok. Michal Gašparík si zaslúži veľké uznanie a preto Trnavu zhodnotíme v odobí po jeho príchode, keďže v jarnej časti boli najlepším ligovým tímom.

Jedným z hlavných krokov, ktoré urobil, bol návrat Filipa Twardzika a Kristiána Koštrnu do slovenskej ligy. To umožnilo uvoľniť Jakuba Griča pre jeho obľúbenú pozíciu obrancu stredu ihriska.

Stopérska dvojica, či už Twardzik – Tumma alebo Twardzik – Kóša má dobrú rovnováhu fyzickej hry, technickej zdatnosti (rozumej prihrávky) a mobility a nie je zraniteľná priamym tlakom útočníkov. Trojica záložníkov dobre a vysoko pressuje, čím chráni svojich obrancov. Toto taktické usporiadanie sa hodí aj rýchlym útočníkom ako Bamidele a Cabral.

Žilina

Väčšina fanúšikov zabudla, že klub minulý rok prepustil vlani v lete sedemnásť hráčov prvého tímu. Taká je výhoda pretláčania jedného taktického systému cez všetku mládežnícke tímy klubu. Keď jeden ,alebo viac hráčov odíde, má ich hneď kto nahradiť. Nemyslíme si, že by hráči ako Minarík, Bernát, Gono, David Ďuriš, Tibor Slebodník alebo Adam Goljan mali rovnakú úroveň klubovej dôvery keby hrali za Slovan, Trnavu alebo Pohronie.

Staňov systém sa spolieha na útok po oboch krídlach. Na rozdiel od pomalej rozohrávky, ktorú praktizoval Slovan, Žilina útočí oveľa rýchlejšie. Moderní stopéri ako Kiwior môžu posielať dlhými prihrávkami loptu na krídla, čo má vo výbave aj taký Denis Vavro. Krajní obrancovia neúnavne behajú a útočia. Niet pochýb, že Žilina hrá najzábavnejší futbal v lige a koncept výchovy hráčov v akadémii je atraktívny aj pre množstvo fanúšikov.

V každom prípade musíme byť opatrní, napriek ich úspechom. Jednak budú konfrontovaní s futbalovou Európou, zároveň ich taktická pripravenosť výrazne ovplyvní juniorské reprezentácie, vrátane (a najmä) tímu U21. V nedávnej minulosti sme zažili viacero nepríjemných a odstrašujúcich prehier národných výberov, ktoré adaptovali žilinských hráčov a taktiku, ale nedokázali ich premeniť na uspokojivé výsledky. Hoci sa na nedostatok záložníkov a ani držania lopty nemohli sťažovať, často tímomm chýbala rýchlosť, fyzická hra a defenzívna štruktúra.

Žilinčania mali najhoršiu štatistiku “expected goals” (xG, vysvetlenie je na konci článku) v základnej časti, ešte horšiu, ako Nitra a vo viacerých prípadoch ich zachraňoval Samuel Petráš. Samozrejme, dokázali túto nelichotivú štatistiku kompenzovať tvorbou šancí a strieľaním gólov.

Z taktického hľadiska používanie dvoch technických stopérov vo formácii so štyrmi obrancami necháva tím citilvý na protivníkov, ktorí presadzujú fyzickú hru na hrote útoku. Na to sa často reaguje zapojením viacerých hráčov do bránenia. Používanie Fazlagića ako defenzívneho záložníka mohlo byť liekom, Kiwior a Minárik ale stále nie sú dobrými obrancami v hre jedného na jedného. Ešte aj Lukáš Pauschek im robil problémy. Ak by pred rokmi získali Martina Bednára, alebo Mateja Oravca, situácia mohla byť iná, lebo obaja títo hráči dokážu hrať v defenzívnej zálohe aj na kraji obrany a ponúkajú potrebnú flexibilitu a dostatočná počet hráčov v obrane ak je to potrebné.

Zlaté Moravce

Úspech Zlatých Moraviec prišiel v zaujímavom čase. Nebyť veľkého exodusu v Žiline, nestal by sa ich hráčom Filip Balaj. Veľkú zásluhu na zostavení dobrého tímu, najmä skúsenej obrany, si zaslúži manažér Marek Ondrejka a tréner Bankovský.

Už to nie je tím spred niekoľkých rokov, ktorý videl v každom prestupovom období viac ako desať hráčov odchádzať a prichádzať desať nových. Benkovský prispôsobil pragmatickú stratégiu protiútoku, v základnej časti dosiahol dobré výsledky keď porazili Slovan, DAC i Žilinu.

V záverečných kolách stratili konkurencieschopnosť, ale vrátili sa do hry dobrým výkonom proti Žiline, ktorý im takmer priniesol európsku kvalifikačnú miestenku.

Na základe dát o expected goals (xG) v základnej časti, Zlaté Moravce boli najhorším tímom čo sa vytvárania šancí týka a mali byť poslední v ligovej tabuľke. Namiesto toho získali 21 bodov zo zápasov, v ktorých mali xG horšie, ako súperi.

Takmer každý podpis, ktorý urobil mladý tréner, sa oplatil. Ešte aj 18-ročný Marek Švec na konci sezóny strieľal góly. Použitie vysokého krídelníka ako David Hrnčár bolo takisto zaujímavým ťahom, požičaný Slovanista mal výbornú sezónu so šiestimi gólmi a dvanástimi asistenciami. Podobná príležitosť získať dobrých hráčov sa nemusí zopakovať, v novej sezóne budú späť v bode nula po odchode Balaja s Hrnčárom.

Stratégia hrať na protiútoky im svedčí a viacero skúsených veteránov zostáva v tíme, ich výkonnosť ale znova významne ovplyvnia udalosti na prestupovom trhu.

Trenčín

Vymenovanie Stijna Vrevena minulé leto bolo možné považovať za pokračovanie holandského vplyvu, ktorý pripomína éru Guľu a Ševelu. Trenčín ale už nemá najdominantnejších zahraničných hráčov v lige a problémy v obrane boli odhalené a kruto trestané. Ľahko mohli skončiť v dolnej šestke a viesť urputné boje o záchranu.

Možno je načase prehodnotiť holandskú stratégiu a doplniť ju o taliansku obrannú filozofiu.

Rebranding klubu v decembri minulého roka, prestupy Matúša Kmeťa a Samuela Lavrinčíka, vzostup Adama Tučného, Michala Kukučku, Lucasa Demitru, Adama Gažiho a Artura Gajdoša sú pozitívnymi znakmi, keďže signalizujú možnú (azda) zmenu zamerania sa na pracovanie s jadrom hráčov z domoviny. Verím, že dokážu vybudovať výlučne slovenskú zálohu aj útok. V každom prípade žiaden z týchto hráčov nie je obrancom a nový hlavný tréner bude mať za úlohu čo najskôr vybudovať schopnú obranu.

V Trenčíne sa odohral masívny exodus doteraz dôležitých hráčov – Igor Šemrinec, Achraf El Mahdioui, Milan Corryn a Hamza Čataković. Prebudovanie tímu je na obzore.

Sereď

Azda najväčšou kontroverziou Serede je, že stále nie sú schopní hrať ani svojej tretej sezóne (a nebudú ani vo štvrtej) na vlastnom štadióne. Neprítomnosť fanúšikov v minulej sezóne minimalizovala problémy s tým súvisiace, aj tak je ale zaujímavé, že klub dokáže prilákať a udržať si kvalitných domácich hráčov ako Miloš Lačný, Alex Ivan a Andrej Fabrý. Pochvalu si zaslúžia aj výkony Matthewa Yakuba.

Ružomberok

Ruža je jedným z najlepšie brániacich tímov v lige. Ján Haspra a Marek Sapara vytvorili za posledné dva roky pod Čebraťom zaujímavú formáciu troch obrancov, ktorá často frustrovala Slovan, DAC a Žilinu a priviedla ich do dvoch kvalifikačných vystúpení v Európe.

Pandémia zasiahla tento klub tvrdo. Odchody Almásiho (hosťovanie) a Kmeťa boli pre útok veľkou stratou. Finančné ťažkosti prinútili rozpustiť B tím a záložní hráči nemali súťažné zápasy v druhej lige, aby ich udržali aktívnych. Pravdepodobne z rovnakého dôvodu sa im nepodarilo získať Jendriška. Keď covid a karanténa prinútila trénerov stavať náhradníkov, tí nedokázali držať nastavený štandard a Ružomberok sa postupne prepadal do skupiny o udržanie.

 V jarnej časti Haspra zmenil obranu na štyroch obrancov. V konečnom dôsledku Ružomberok prežil boj o vypadnutie vďaka výkonom Martina Regáliho. Ruža roky potrebuje decentných hráčov na krídla (obrancov, alebo krídelníkov), pravdepodobne odkedy tím opustil Erik Daniel. Získanie Lukáša Fabiša je dobrý začiatok, ale treba uvažovať aj o niekom, kto nahradí Almásiho.

Pohronie

Pohronie dnes dávajú ako príklad mužstva z malého mesta, či trhu v top lige, kým veľké futbalové bašty ako Košice, Prešov, či Banská Bystrica v lige chýbajú. Ešte aj bývalý hráč Michal Obročník si z nich uťahoval, že by mali hrať v piatej lige… Tieto porovnania, či rovno trolling by ale nemali zatieňovať fakt, že Pohronie je dobrý tím, ktorý si miesto vo Fortuna lige úplne zaslúži.

Viacerí z nás budú súhlasiť, že hráči ako Cédric Badolo, Alieu Fadera, James Weir, Adler da Silva môžu hrať za najlepšie tímy Fortuna ligy. Presvedčivé výkony podávali aj domáci hráči, napríklad Peter Mazan, Patrik Blahút, Bernard Petrák alebo Andrej Štrba.

Tento dedinský tím je veľmi dynamický a nestiahne sa ako typický outsider do obrany ako korytnačka pod svoj mohutný štít. V tabuľke zostavenej výsledkami zápasov podľa xG boli dokonca tretí, len o dva body za druhým Slovanom Bratislava.

Samozrejme, nakoniec skončili deviati, lebo zaostávali za očakávanými výkonmi v útoku aj obrane.

Prekvapujúca je rozlúčka s Jánom Kameníkom, no jeho tím mal problém strieľať góly keď mu išlo o život v skupine o vypadnutie. Na základe xG predpokladov dáva zmysel snaha Pohronia o zlepšenie počtu strelených gólov a istejšie miesto v ligovej tabuľke.

Zemplín Michalovce

V súčasnom formáte ide o to, aby ste v boji o vypadnutie vyhrali tie správne zápasy. Káder Michaloviec patrí k najslabším v lige a tímy ako Slovan, či DAC ich valcovali. Ku koncu sezóny ale vyhrali niekoľko kľúčových bitiek, najmä nad Ružomberkom, ktorými si zabezpečili desiate miesto.

Michalovce majú tiež pár zaujímavých hráčov. Pravidelný hrací čas majú dvaja hráči reprezentácie do dvadsaťjeden rokov – Matúš Vojtko a Matej Trusa. V legendárnej kariére pokračuje v rodnom meste Igor Žofčák. Cenným prírastkom do tímu sa ukázal japonský hráč Takuto Oshima, ktorého našli vo štvrtej lige.

Po neúspešnom pôsobení v Senici by mal tréner Šoltis ešte viac práce s prípravou na ďalšiu zostupovú bitku. Michalovce ho ale nakoniec vymenili.

Neúspešný taktický systém hry môže vymazať východoslovenského zástupcu z najvyššej ligy.

Senica

Pokračujme v konverzácii o expected goals (xG). Senica by v základnej časti skončila štvrtá, keby sa body udeľovali za viac xG a nie za viac skutočne strelených gólov. Rovnako v počte vytvorených šancí boli štvrtí najlepší. Zdalo by sa, že bývalé ligové hviezdy Juraj Piroska a ex-najlepší strelec súťaže Tomáš Malec mohli klubu ponúknuť viac.

Bol to útok Senice, kto najviac zaostával za očakávaniami, keďže v ich prípade bol rozdiel medzi xG a skutočne strelenými gólmi spomedzi všetkých najväčší. Nedávalo zmysel, že Anton Šoltis priviedol mužstvo až sem, no aj oni vyhrali zápasy, ktoré museli a od sezóny 2012/13 a Tatrana Prešov neexistuje mužstvo, ktoré by získlo 33 bodov a vypadlo.

Malec ukázal svoju kvalitu v baráži o vypadnutie proti banskobystrickej Dukle. Aj keď nie je už dávno vhodným materiálom pre národný tím, stále môže inšpirovať novú generáciu útočníkov na Slovensku.

Nitra

Osud Nitry bol a je v úplne iných rukách, ako mohli hráči ovplyvniť na ihrisku. Do posledného zápasu robili, čo mohli a nikto by im nemal čo vyčítať, keďže poriadne ani nedostávali výplaty. Podarilo sa im dosiahnuť šokujúcu výhru na Tehelnom poli, prvýkrát po 34 rokoch.

Prajeme hráčom, aby si čoskoro našli lepší klub, zabudli na nešťastnú epizódu pod Zoborom a reštartovali svoju kariéru.

Faško, Fabiš a Chobot už dostali angažmán v nových kluboch, to isté čaká čoskoro aj Šípoša, Jendriška a nemeckých hráčov. Klub, ktorý vychoval Jána Greguša, či Miroslava Stocha si zaslúži lepšie vedenie.

Nitrianska sága by spolu so situáciou v Poprade mala pôsobiť ako kruté poučenie pre majiteľov klubov a perspektívnych investorov. Dúfame, že sa to už nikdy nestane.

Čo sú expected goals (xG)?

“Expected goal” je pravdepodobnosť, že strela sa skončí gólom. Napríklad xG pokutového kopu je 0,76. Suma xG všetkých striel je výsledkom schopnosti vytvoriť si šancu a premeniť ju na gól, čo je lepší ukazovateľ ako “strely na bránku”. Napodobne, xG všetkých striel súpera je meradlom schopnosti brániť. Všetky xG dáta v tomto článku pochádzajú zo stránky footystats.org.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera