Sobota, 25. máj 2024

Bohatí a bohatší

SITA/AP Photo/Matthias Schrader

Poslednými zápasmi posledného hracieho týždňa sa vo štvrtok skončili základné skupiny europohárov. Liga majstrov aj Európska liga bude pokračovať na jar vyraďovacou časťou, žreb prvého kola prebehne v najbližších dňoch.

Pandemická futbalová sezóna v podstate potvrdila, že bohatí sa stanú znovu bohatšími a veľa chudobných si dramaticky nepomôže. Ako vlastne takmer každá iná sezóna.

Európske futbalové nožnice

Európske futbalové nožnice sa – napriek deklarovanej snahe – stále viac roztvárajú. Veľkokluby rok po roku ťažia z nadnárodných súťaží najviac peňazí, za ktoré si potom kupujú najlepších futbalistov.

Z 55 členských krajín UEFA postúpili do jarnej časti kluby z devätnástich krajín. Dve tretiny futbalovej Európy sa budú na playoff Ligy majstrov a Európskej ligy len pozerať. Deväť krajín má po jednom hráčovi do playoff, päť po dvoch.

Klubová sila je v Európe sústredená v štyroch ligách. Anglickej, Španielskej, Nemeckej a Talianskej. Portugalsko ani Francúzsko sa najlepších kvantitatívne nechytajú.

K štatistikám ešte toľko (všetko zo spomínaného vlákna na twittri): všetky španielske a anglické kluby postúpili, no žiaden z piatich tureckých. Rusom zostal len Krasnodar v Európskej lige, Nemci a Taliani naopak len o jedného zo siedmich štartujúcich prišli.

Kde sú trpaslíci?

Stávalo sa občas, že takzvaní trpaslíci prešli do playoff Ligy majstrov. Teraz? Asi by sme za nich mohli považovať akurát tak Borussiu Monchengladbach, či Atalantu Bergamo. Sú ale z najlepších líg, tak asi len ťažko. Spomedzi šestnástich osemfinalistov len Porto nie je z top 4 ligy a nevolá sa PSG.

Aj playoff Európskej ligy nemá núdzu o veľké značky. AC Miláno, Arsenal, Ajax, Tottenham, Manchester United, Leicester, Leverkusen, Neapol, PSV, Glasgow Rangers, AS Rím, Villareal, či Benfica sú často účastníci Ligy majstrov, ktorí sa tam tentokrát nezmestili.

Medzi malé kluby v playoff môžme počítať Molde (Nórsko), či Wolfsberg (Rakúsko). Skutočný trpaslík nikde. Slavia Praha je jediným z troch českých zástupcov, ktorý prežije európsku zimu, výkony a výsledky Sparty aj Liberca boli aspoň príjemným prekvapením.

Priepasti v koeficientoch

Fakty sa odrážajú aj v toľko omieľaných koeficientoch. Spomedzi 55 krajín je Slovensko na konci kalendárneho roka na 32. mieste v rankingu európskych futbalových krajín. Česi sú 19., no máme od nich približne rovnaký bodový odstup, ako od posledného San Marina (celý rebríček je tu).

Napríklad aj desiate Rakúsko má len polovicu bodov z tých, čo tretie Taliansko. Dvojica Španielsko a Anglicko má ešte pred Talianmi náskok štvrtiny bodov. Tomu sa hovorí nadvláda najlepších.

Medzi klubmi sme na tom ešte horšie, bratislavský Slovan nie je ani najlepší Slovan v rebríčku. Pred ním je Liberec a ďalších 148 európskych klubov. Bieda.

Nové súťaže

Vo futbale sa chystá viacero zmien. Debatuje sa o zúžení Premier league v Anglicku, aj o vytvorení super-super ligy len najlepších z najlepších klubov, ako keby im Liga majstrov nestačila. Pre nás a nám podobných UEFA hodila do vody slamku, ktorej sa budeme od budúcej sezóny chytať.

Volá sa UEFA Conference league. Do nej by sa už mohol pravidelne dostať – či skôr prepadnúť – jeden slovenský zástupcova. Možno dvaja.

Či a ako pomôže našim klubom – finančne alebo prestížou – uvidíme. Nie sme ale jediní, ktorých kluby môžu na najlepších pozerať len z úctivej vzdialenosti.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera