Štvrtok, 18. júl 2024

Bol to buď zázrak, alebo zázrak bol Bo. Bude to nový Klopp alebo Tuchel?

Martin Panák Martin Panák 10.05.2021
twitter @Mainz05en

Čo viac si môže vedenie klubu priať, ako keď po výmene trénera zostáva jedinou otázkou, ako by na tom ich zverenci boli, keby ju urobili skôr?

Presne táto téma určite rezonuje aktuálne v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, kde sídli účastník nemeckej Bundesligy 1. FSV Mainz 05.

Klub, v ktorom v minulosti úspešne pôsobil aj bývalý slovenský reprezentant Miroslav Karhan, bol po 14 zápasoch tohto ročníka horúcim adeptom na zostup. Na konte mal šesť bodov za jedinú výhru a tri remízy, vysoko negatívne skóre 14:31 a okupoval predposlednú priečku tabuľky.

Stávka na starého známeho

Následne ale červenobieli stiahli do svojich radoch starého známeho Bo Svenssona. Ten na poste hlavného trénera nahradil Jana-Moritza Lichteho, ktorý na lavičke v septembri 2020 vymenil Achima Beierlorzera.

Rodák z nórskeho Skorpingu (41) v klube pôsobil už ako hráč a nastúpil zaň na 122 zápasov. Od príchodu z Kodane v roku 2006 až do zavesenia kopačiek na klinec v lete 2014 v jeho farbách s výnimkou roka a pol v Gladbachu strávil celú bundesligovú kariéru.

Kabínu ale neopustil, v Mainzi sa hneď stal členom realizačného tímu áčka a v závere sezóny 2014/15 pôsobil ako asistent Martina Schmidta.

Od leta 2015 sa presunul do mládežníckych kategórií, postupne sa cez U16 a U17 prepracoval až k U19-ke. V júli 2019 zamieril do Rakúska, kde chcel svoje nadobudnuté skúsenosti zužitkovať pri A-tíme druholigového FC Liefering. A darilo sa mu nad očakávania. V predchádzajúcom ročníku 12. tím tabuľky vytiahol pri premiérovej sezóne na tretie miesto súťaže. A v aktuálnej tím naštartoval tak, že aj po jeho odchode je tri kolá pred koncom lídrom ligy.

“Bo prináša všetky kvality, ktoré na pozícii hlavného trénera očakávame,” reagoval po návrate Svenssona do Mainzu člen vedenia klubu Christian Heidel. “Trénerstvu sa učil od úplných základov v našej akadémii a ešte ako hráč od trénerov akými sú Jürgen Klopp a Thomas Tuchel. Dokonale tak vie, aký by futbal v našom podaní mal byť.”

Pokračovanie tradície

Svensson, ktorý tak pokračuje v tradícii trénerov Mainzu, ktorí vzišli z kabíny klubu, rovnako ako Klopp, Tuchel, Schmidt, Sandro Schwarz, či Lichte, začal tieto slová napĺňať okamžite.

Po domácej prehre pri jeho premiére na lavičke v lokálnom derby s Eintrachtom Frankfurt 0:2 pripravil prekvapenie Dortmundu, s ktorým v Signal Iduna Parku remizoval 1:1. Nasledovala ďalšia domáca prehra 0:2, tentoraz s Wolfsburgom. Potom ale výrazne prehovoril do bitky o titul, keď doma porazil hlavného vyzývateľa Bayernu Mníchov RB Lipsko 3:2. Do tretice prehra a do tretice 0:2 prišla v Stuttgarte. V ďalších trinástich zápasoch ale Mainz odchádzal z trávnika ako porazený už len jediný raz, keď doma nestačil po výsledku 0:1 na Augsburg.

Svensson okrem iných obral o body Leverkusen, u farmaceutov remizoval 2:2 a z Gladbachu si odviezol výhru 2:1. Mimoriadne cenný triumf zaznamenal v rámci 31. kola. V ňom sa na svojom štadióne postaral len o štvrtú prehru staronového majstra Bundesligy Bayernu Mníchov v tomto ročníku, ktorého zdolal 2:1.

Zrodenie veľkého trénerského mena?

Mainz aktuálne ťahá šnúru deviatich zápasoch bez prehry, ktorá ho vyšvihla už na dvanástu priečku. Už len jediný bodík ho delí od potvrdenia účasti aj v ďalšej sezóne najvyššej nemeckej súťaže.

Nie je preto prekvapením, že sa v súvislosti so Svenssonom, ktorý sa s Mainzom dohodol na zmluve na tri a pol roka, už hovorí o záujme iných klubov.

Heidel však akékoľvek špekulácie rázne odmieta: “Na Bo Svenssonovi nie je žiadna cenovka, pretože nie je na predaj a určite zostane v Mainzi.”

Trojnásobný dánsky reprezentant, ktorého priemer v pozícii trénera ani raz nepodliezol hranicu 1,5 bodu na zápas (Mainz U17: 37 zápasov/ 1,76, Mainz U19: 53/1,75, Liefering 43/1,86 a Mainz A-tím 18/1,67) má tak skvele nakročené k tomu, aby šiel v šlapajách jeho celosvetovo známych predchodcov.

Sme v Mainzi svedkami zrodu nového Tuchela alebo Kloppa?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera