Štvrtok, 01. august 2024

Nenávidený, nenávidenejší… Bayern!

Martin Panák Martin Panák 27.04.2021
EBE 34 Lipsko - Na snímke tréner futbalistov RB Lipsko Julian Nagelsmann prichádza na odvetu osemfinále Ligy majstrov vo futbale RB Lipsko - Tottenham Hotspur v Lipsku 10. marca 2020. FOTO TASR/AP Leipzig's head coach Julian Nagelsmann arrives prior the Champions League round of 16, 2nd leg soccer match between RB Leipzig and Tottenham Hotspur in Leipzig, Germany, Tuesday, March 10, 2020. (AP Photo/Michael Sohn)

Nie, nejde o titul zabudnutého spaghetti westernu. A vlastne nejde ani o film. Napriek tomu existuje čosi, čo všetky tieto tri slová spája. Teda vlastne ktosi…

Tým ktosi je Julian Nagelsmann. Jeho hráčsku kariéru zastavilo už v 20 rokoch vážne zranenie kolena krátko po tom, ako sa pripojil k tímu Augsburgu. Miesto na ihrisku ale veľmi rýchlo nahradil miestom na lavičke.

Kapitola 1: Nenávidený

Stal sa z neho totiž najmladší dlhodobý tréner v histórii Bundesligy, len Bernd Stöber viedol v roku 1976 Saarbrücken v zápase v Kolíne už ako 24-ročný. Na lavičku Hoffenheimu zasadol vo februári 2016 len vo veku 28 rokov. Kabínu mal prevziať až od leta, no zdravotné problémy Huuba Stevensa jeho nástup k TSG 1899 urýchlili.

Hoffenheim bol v tom čase na sedemnástom mieste tabuľky a očakávalo sa, že pod vedením neskúseného mladíka poputuje do druhej ligy. No nestalo sa, Nagelsmann vytiahol svoj tím z pásma zostupu a sezónu ukončil s bodovým odstupom od baráže na pätnástom mieste.

O tom, aký radikálny vplyv na hru svojho tímu mal, svedčí najlepšie bodový zisk. Nagelsmann za 14 kôl získal 23 bodov, jeho predchodca nazbieral za 20 kôl len 14.

Strmo nahor

To, že nešlo o náhodu, ukázala aj nasledujúca sezóna. V nej Die Kraichgauer, ako znie prezývka klubu, doslova vystrelili nahor. Z tímu bojujúceho o záchranu bol zrazu vážny súper v boji o pohárovú Európu. A mimoriadne úspešný.

Hoffenheim obsadil štvrtú priečku len dva body za tretím Dortmundom a priamym postupom do skupinovej fázy Ligy majstrov, vybojoval si však miestenku do play-off o účasť v nej. V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom nazbieral o 25 bodov viac, v pošte nastrieľaných gólov poskočil o 25 zásahov a inkasoval o 17 gólov menej (37/54).

Do cesty do milionárskej súťaže sa ale Nagelsmannovcom postavil mimoriadne náročný súper. Liverpool FC uspel v oboch zápasoch, vonku 2:1 a doma 4:2, streliť však tri góly takému gigantovi bola pre klub, ktorý vznikol v trojtisícovej dedinke, fantastická vizitka.

Raketový posun a štadión pre celé mesto

A keď sme už pri klube z obce v Bádensku-Württembersku. Ten vznikol, ako už napovedá jeho názov, už v roku 1899, futbalový oddiel o 22 rokov neskôr, no jeho moderné dejiny sa začali písať v roku 1945 po ich spojení. Dôležitým pre novodobé dejiny TSG bol však až moment, keď do neho finančne vstúpil spoluzakladateľ softvérovej firmy SAP a jeden z najbohatších Nemcov Dietmar Hopp. A vplyv nemalého kapitálu sa začal prejavovať prakticky okamžite.

Z piatej ligy sa Hoffenheim prepracoval už o osem rokov neskôr do najvyššej nemeckej súťaže. A o rok neskôr už svoje zápasy hral namiesto šesťtisícového Dietmar-Hopp-Stadion v 30-tisícovej Rhein-Neckar-Arena v neďalekom meste Sinsheim, ktorý dal Hopp postaviť za 100 miliónov eur z vlastného vrecka. Luxusný štadiónik pre mesto z 36 tisíc obyvateľmi, čo poviete?

Z regionálneho “klubíku” sa tak raketovo stal účastník Bundesligy s parádnym zázemím, čo mnohým iným klubom, ale aj fanúšikom, či médiám doslova zdvihlo tlak. Hoffenheimu vyčítajú chýbajúcu tradíciu, ktorú nahradila len sila peňazí. TSG si tak ešte rýchlejšie ako posun v hierarchii nemeckých súťaží zabezpečil nálepku umelého a nenávideného klubu, ktorý sa na mnohých štadiónoch stretáva s búrlivými odmietavými prejavmi od fanúšikov súpera.

Vráťme sa ale k Baby Mourinhovi, ako znie prezývka, ktorú si Nagelsmann vyslúžil. Hoffenheimu sa po vypadnutí s Liverpoolom nedarilo ani v Európskej lige, v ktorej v skupine so Sportingom Braga, Ludogorcom a Basaksehirom skončil posledný. Všetko si však vynahradil v domácej súťaži, v ktorej obsadil svoje doteraz najlepšie umiestnenie. Sezónu 2017/18 totiž zakončil na skvelom treťom mieste za Bayernom a Schalke a vybojoval si tak postup priamo do skupiny Ligy majstrov.

Na odchode

Napriek tomu, že aj v nej skončil v konkurencii Manchestru City, Lyonu a Šachtaru Doneck napokon na poslednom mieste, v histórii klubu je táto účasť v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži zapísaná najvýraznejšími písmenami.

Nezodpovedanou otázkou ale zostane, ako by vyzeralo pôsobenie klubu v LM a aj v Bundeslige, v ktorej zaznamenal Hoffenheim výrazný ústup z pozícií, keď v konečnej tabuľke obsadil “až” deviate miesto, nebyť predsezónneho diania.

Hoffenheim totiž už pred jej štartom oznámil, že pre Nagelsmanna bude poslednou na jeho lavičke. A hoci jeho rozlúčkový ročník nebol ideálny, to, čo s týmto klubom dokázal, si zaslúži obdiv. Za všetko hovoria čísla. Od jeho debutu vo februári 2016 až do posledného zápasu v pozícii trénera TSG nazbieral v 116 zápasoch celkovo 191 bodov.

Pre porovnanie, len Bayern s 279 bodmi a Dortmund s 228 nazbierali za rovnaké obdobie viac. Bayeru Leverkusen (182), Borussii Mönchengladbach (170) a Schalke (158) sa zaradili až za Nagelsmannov Hoffenheim.

Kapitola 2: Najnenávidenejší

O tom, kam budú smerovať ďalšieho kroky mladej trénerskej hviezdy, sme sa dozvedeli veľmi rýchlo. A Nagelsmann si vybral klub, ktorý má s Hoffenheimom veľmi veľa spoločné. Aj RB Lipsko sa totiž vyšvihlo medzi elitu vďaka výraznej finančnej injekcii.

Ešte v roku 2009 tento klub ani neexistoval, na futbalovej mape bol totiž zaznačený ako SSV Markranstädt a hral piatu ligu. Spolumajiteľ výrobcu energetických nápojov Red Bull Dietrich Mateschitz sa do toho ale oprel podobne ako Hopp a výsledkom bolo, že už o sedem rokov boli býci držiteľmi miestenky v najvyššej súťaži. A Hoffenheimu ukradli titul najnenávidejšieho klubu v Nemecku. To je ale na samostatný článok…

Pred Nagelsmannom stála napriek tomu neľahká úloha. Jeho predchodca Ralf Rangnick doviedol býkov v predchádzajúcej sezóne k tretiemu miestu, takže latka bola nastavená vysoko.

Ďalší rekord

Julianovi sa ju síce prekonať nepodarilo, Lipsko skončilo pri jeho premiérovom ročníku rovnako tretie, no rukopis mladého trénera sa už prejavil. Býci nastrieľali o 18 gólov viac a lepšou ofenzívou sa mohli pochváliť len Bayern a Dortmund.

Iná pesnička to bola ale v pohárovej Európe. V skupine Ligy majstrov za sebou Lipsko nechalo Lyon, Benficu Lisabon aj Zenit Petrohrad, následne suverénne vyradilo po výsledkoch 1:0 vonku a 3:0 doma Tottenham a vo štvrťfinále vystavilo po výhre 3:1 stopku Atléticu Madrid. Paríž Saint-Germain bol síce už v semifinále nad jeho sily, PSG zvíťazilo 3:0, napriek tomu si Nagelsmann urobil ďalšiu čiarku do futbalovej histórie. Krátko po svojich 33. narodeninách sa stal najmladším trénerom v semifinále tejto súťaže, keď prekonal 35 rokov starý rekord Didiera Deschampsa.

Ustál aj stratu 45-gólového kanoniera

V nastolenom trende pokračuje Nagelsmann aj v tomto ročníku a to napriek tomu, že pred ním prišiel o svojich ofenzívnych ťahúňov – 10-gólového Patrika Schicka, no predovšetkým vo všetkých súťažiach 45-gólového Tima Wernera, ktorý zamieril do londýnskej Chelsea.

Aj bez nich ale v Lige majstrov nazbieral spolu s PSG zhodne 12 bodov a “len” do Európskej ligy poslal Manchester United. Na semifinále ale tentokrát nedosiahol, keď v osemfinále nestačil na Liverpool, s ktorým prehral oba zápasy 0:2.

V Bundeslige dlho živil nádeje na prvú majstrovskú trofej pre býkov a hoci v druhej polovici ročníka mu trochu došiel dych, tri kolá pred koncom stráca na Bayern sedem bodov, už len jedno víťazstvo ho delí od potvrdenia konečnej druhej priečky, čo by pre RB Lipsko bolo historicky najlepšie umiestnenie.

Kapitola 3: Bayern

Niet sa preto asi čomu čudovať, že bavorský gigant zameral svoju pozornosť po žiadosti súčasného kormidelníka Bayernu Hansiho Flicka o predčasné ukončenie zmluvy už po tejto sezóne, práve na Nagelsmanna. A ten napriek ešte dva roky platnej zmluve s býkmi požiadal svojho zamestnávateľa o uvoľnenie spod zmluvy.

A dnes (27. apríla 2021) Bayern Mníchov oficiálne potvrdil, že funkcie trénera sa ujme od 1. júla a podpísal zmluvu na päť rokov. Ako informoval denník Bild, Lipsko ako odstupné za služby mladého trénera zinkasuje odstupné 25 miliónov eur.

To pre stále len 33-ročného rodáka z Landsberg am Lech znamená ďalší rekordný zápis do histórie, keďže ide o najvyššie odstupné za trénera. No trúfame si povedať, že aj absolútne zaslúžené.

Z pomocníka Thomasa Tuchela v rezervnom tíme Augsburgu, ktorý pre svoj trénerský vzor pripravoval analýzy o najbližších súperoch, sa v krátkom čase vyprofiloval na manažéra, ktorý každému tímu dokázal vštepiť svoj spôsob hry s nepredvídateľným menením formácií a úloh hráčov na trávniku.

V roku 2016 si za svoj prístup vyslúžil ocenenie pre najlepšieho trénera. O päť rokov neskôr je tým najlepším ocenením jeho kvalít a práce menovanie na post trénera tímu, ktorý v ostatných rokoch mnohí označujú ako najlepší na svete.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera