Sobota, 29. jún 2024

Bundesligové dekorácie: Senzácie, participácie, tragédie a gratulácie

SITA/Sven Hoppe, Pool via AP

Pre hokejovú republiku môže byť táto informácia vcelku zarážajúca, no skutočne sa ešte hral, či skôr dohrával, aj futbal.

Takmer všetky súťaže končia počas víkendu sezónu, aby sa pripravili na prípadné baráže o postupy či zostupy, finále niektorej z európskych top súťaží a samozrejme na EURO. Výnimkou nie je ani Bundesliga, ktorá hromadným výkopom v sobotu o 15:30 uzavrela svoje sezónne brány kolom číslo tridsaťštyri.

Senzácie

Ligu vyhral s trinásťbodovým náskokom opäť Bayern. Po deviaty raz za sebou. Krok s ním najdlhšie držalo Lipsko, no po prehre v Dortmunde tri kolá pred koncom súťaže stratilo nádej na titul.

Na treťom mieste skončili po jeseni podceňovaní čierno-žltí, u ktorých už málokto veril, že budú hrať v budúcej sezóne Ligu majstrov, no oni si ju spanilým finišom predsa len zabezpečili. Navyše, po tom, čo zahatali červeným býkom majstrovské šance ich vypoklonkovali aj vo finále pohára, takže Rasenballsport bude mať čo BVB v budúcej sezóne vracať.

Príslušnosť v najvyššej európskej súťaži si umnou hrou ustrážil Wolfsburg. Čierny Peter ostal Frankfurtu, ktorý sa držal bronzovej priečky takmer celú jar, no záver mu absolútne nevyšiel. Európsku ligu si zahrá aj Leverkusen, končiaci na šiestom mieste.

Tým, že Dortmund získal pohár, otvorila sa miestenka do novej Európskej konferenčnej ligy pre siedmy celok tabuľky. O túto priečku bojovali v poslednom kole až štyri mužstvá a podarilo sa ju obsadiť čiernemu koňovi, ktorý na jeseň kľučkoval európskymi miestenkami. Na Slovensko tak v lete možno zavíta Union Berlín.

Participácie

Žriebätá z Gladbachu vyšli európsky naprázdno. Pod ne sa zaradil Stuttgart a Freiburg. Bojom o záchranu sa vyhol Hoffenheim a tri kolá pred koncom aj Mainz.

Bénes s Pekaríkom dopomohli k zachovaniu klubovej príslušnosti Augsburgu a Herthy v prvej lige aj v nasledujúcej sezóne. Posledným zachráneným celkom bol na prekvapenie všetkých Bielefeld.

Tragédie

Kolín zaradil vyšší rýchlostný stupeň až v samom závere a Duda bude musieť bojovať s capkami v baráži o najvyššiu súťaž proti Kielu. S ligou sa po štyridsiatich rokoch lúči stálica z Brém. Werder od založenia Bundesligy v roku 1963 zostúpil jediný raz – v sezóne 1980/81. Už vlani ledva ukopal baráž, tentokrát mu to ale nevyšlo.

Po tridsiatich rokoch opúšťa prvú Bundesligu aj ďalší veľký klub. Schalke za takmer šesťdesiatročnú históriu jednotnej nemeckej súťaže nehralo najvyšší futbal len päť sezón. Jeho katastrofálna forma bola evidentná po post-covidovom reštarte futbalu už na konci minulej sezóny a degradovala v tejto, kde Gelsenkirchen prehral až dvadsaťštyrikrát a získal len šestnásť bodov.

Nováčikmi v budúcej sezóne budú Bochum a Fürth. Baráž s Kolínom bude hrať Kiel lebo nezvládol záverečný duel s Darmstadom, majster je Bochum a s ním postupuje z 2. miesta Fürth

Gratulácie

Najlepším strelcom sa stal suverénne so štyridsaťjeden gólmi Lewandowski. Zaňho sa zaradil strelecký objav sezóny Silva z Frankfurtu a podľa očakávaní Haaland. Dvorným nahrávačom mníchovského kanoniera bol opäť Müller. Za ním sú v počte asistencii najlepšie na tom dve „káčka“ z Eintrachtu – Kostić a Kamada.

Najrýchlejší šprint dal stopér Mainzu St. Juste – 36.1km/h. Tesne za ním sú Haaland a Davies, šprintujúci v tesnej blízkosti tridsaťšestky. Najviac zákrokov mali brankári tímov, ktoré sa logicky nepohybovali na najvyšších priečkach – Ortega z Bielefeldu (134), Gikiewicz z Augsburgu (132) a Kobel zo Stuttgartu (117).

Fantázie

Aj v tejto sezóne prebiehala naša Fantasy Bundesliga. V Tak Urcitee lige sme mali šesťdesiatsedem hráčov, aktívnych však bolo len dvadsať. Zvyšné tímy boli registrované z minulej sezóny, ktoré sa v tejto rozhodli nepokračovať.

Na prvých troch priečkach máme rovnaké celky ako v predchádzajúcom ročníku, poradie sa ale poprehadzovalo. Na prvom mieste je Die Trojäger des Südens, ktorý so ziskom 4465 bodov poskočil z vlaňajšej bronzovej priečky. Minuloročný víťaz Redmunich obsadzuje striebro za 4392 bodov a bronz sa ušiel Pajdavým so 4385 bodmi.

Poprosíme manažéra tímu Die Trojäger des Südens, aby kontaktoval nášho Telovýchovného Vedúceho na bohumil@takurcitee.sk alebo skrz Messenger nášho facebookového profilu Tak Určitee, aby ste sa dohodli na odovzdaní ceny pre víťaza.

Toľko z Nemecka. Uvidíme, ako to Jogi v jeho poslednej štácii pri Nationalelf poskladá na EURO. Auf Wiedersehen!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera