Štvrtok, 23. máj 2024

Chlapské slovo a čisté dresy. Namiesto záchrany naháňa Humenné favoritov na postup do Fortuna ligy

Ján Janočko Ján Janočko 27.10.2021
Foto: Facebook/FK Humenné

Na východe Slovenska je síce len jeden klub v najvyššej súťaži, no žeby kraj nežil futbalom, to sa povedať nedá. Údiv futbalovej verejnosti si vyslúžil aj klub z Humenného. Nováčik je na 2. mieste tabuľky a naháňa favoritov na postup. Doma pritom ešte neprehral.

Dnes (v stredu) nastúpia hráči FK v Galante v šestnásťfinále Slovnaft Cupu a očakáva sa ich postup do najlepšej šestnástky klubov v národnom pohári.

Cieľom bola záchrana, zrazu sú druhí

Pôvodným cieľom Humenčanov bola záchrana a prilákanie čo najväčšieho množstva divákov na zrekonštruovaný štadión. Sme nováčikom súťaže. Letná príprava bola svedomitá, sila kádra je postačujúca. Nepovedal by som, že je to prekvapenie, že sa nám darí,hovorí manažér FK Humenné, Vladimír Vasilenko. 

Práve spomínaná príprava mohla čo to naznačiť o šanciach tímu, veď Humenčania vyhrali každý zápas. Jeho slová potvrdzuje aj obranca Peter Šuľák: „Podľa mňa sú za úspechom hlavne dva dôvody. Prvý je, že sme si preniesli sebavedomie z prípravy do ligy a na začiatku vyhrali dôležité zápasy a tým pádom sme si verili, že dokážeme zdolať každé mužstvo v súťaži. Druhý dôvod je ten, že sme super partia, väčšina už máme čo to v kariére odohrané, bavíme sa futbalom a nevytvárame na seba zbytočný tlak.“

Dobrá partia – pol úspechu

Dobrý kolektív je, zdá sa, tým najlepším receptom na súperov. Hovorí sa to o tímoch na najvyšších svetových fórach a odborníci sa zhodujú, že práve dobré vzťahy v šatni môžu neraz zakryť aj nedostatky v individuálnej kvalite. A možno niekedy aj v hudobnom vkuse. Viac načrtol Peter Šuľák: „Pred každým zápasom počúvame v šatni hudbu no a posledná pesnička pred odchodom na rozcvičku je Jerusalema. Dalo by sa povedať, že to je taký náš talizman.“ Manažér Vasilenko sa do hudobného vkusu nestará, sčasti však potvrdzuje hráčove slová. Nálada v klube a kabíne je dobrá, tešíme sa na každý zápas, každý súper je pre nás niečím novým. Základom úspechu je súdržná partia, chalani bojujú jeden za druhého. Recept na úspech je mať kabínu pokope a nechať na ihrisku srdce. Výsledok sa dostaví.“ Zrejme to nie sú len reči do vetra. Priamo zvnútra klubu nám potvrdila tieto slová aj upratovačka, Iveta Polačková. „V šatni je stále veselo, podľa toho usudzujem že spolu futbalisti vychádzajú dobre,“ prezrádza dáma, ktorú stretávajú futbalisti v útrobách humenského štadióna už štvrťstoročie. K úspešnému ligovému postaveniu podľa nej prispel ešte jeden fakt: „V Humennom dlho nebola vyššia liga, tak sú chlapci plní elánu a stojí pri nich aj nováčikovské šťastie.“

Po víťazstve deň voľna

Aj keď Humenné nepatrí medzi kluby so silným sponzorom, hráčov sčasti motivujú peniaze. „Chlapci majú prémie za každý vyhratý zápas. Aj to ich motivuje. Samozrejme, od trénera dostanú po dobrom výkone deň-dva voľna,“ prezrádza Vasilenko. Ohľadom druhej motivačnej zložky však nepanuje až taká zhoda. „V mužstve sme víťazné typy, takže o motiváciu máme postarané, ale áno, s trénerom máme občas stávku, že ak vyhráme zápas, nedá nám v pondelok tréning. Väčšinou však normálne trénujeme, keďže tréner úľavy v tréningoch veľmi neuznáva,“ hovorí so smiechom obranca Šuľák. Dodáva, že by možno so spoluhráčmi ocenili aj ďalšiu motiváciu – ako inak, s úsmevom na tvári: „Prémie za dobré umiestnenie zatiaľ vypísané nemáme, ale verím, že si tento článok prečíta naše vedenie a zmení názor a niečo nám v prípade dobrého umiestnenia prihodí.“

Slovenský nepekný však zvyk hovorí, že vo futbale skôr či neskôr dochádzajú prostriedky. Dlžné sumy od klubov veľakrát už hráči neuvidia. Ako je na tom v skutočnosti druhý tím druholigovej tabuľky? „Je to ťažká doba. Vďaka mestu a sponzorom sa darí klub stabilizovať. Dovolím si povedať, že patríme medzi kluby, ktoré majú najnižší rozpočet v lige. Aj keď v skromných podmienkach, vážime si každé euro, ktoré dostaneme. No a prikrývame sa takou perinou, na akú máme,“ načrtá možnosti klubu Vasilenko. 

Slovo robí chlapa, voňavý dres futbalistu

Narozdiel od vidiny horibilných zárobkov majú podľa manažéra v klube na hornom Zemplíne čosi, čo hráčov v náročnej dobe poteší ešte viac. Istotu. „Chlapci vedia, že aj keď u nás nie sú platy vysoké, tak to, na čom sa dohodneme, vždy dodržíme. S týmto u nás problém nie je, v Humennom platí chlapské slovo,“ hovorí rozhodne Vasilenko.

Tím, ktorého plánom bol boj o záchranu a prilákanie fanúšikov zatiaľ prekonáva očakávania. Pohľad do jeho vnútra nebol plný obyčajných fráz, práve naopak – poodhalil viac o úspešnom recepte na dobrú futbalovú jeseň, hoci je jasné, že Humenčania majú ešte nejaké to tajomstvo. Za všetkých uzatvára pani Polačková: „Tajný recept sa neprezrádza a tajomstvo asi spočíva v dobrej príprave na zápas aj v dobre vypratých dresoch.“

Titulnú fotografiu poskytol FK Humenné.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera