Piatok, 24. máj 2024

Čo je dobré, netreba meniť. Po Gianluigim je hviezdou Talianov v bránke – Gianluigi

Ján Janočko Ján Janočko 11.07.2021
SITA/Laurence Griffiths

Ak sa narodíte v Taliansku a rodičia vám dajú meno Gianluigi, je pomerne malá, nie však úplne nulová, pravdepodobnosť, že sa raz stanete brankárskou jednotkou v národnom tíme. Po Buffonovi si teraz zvykáme na iného Gianluigiho. A ani Donnarumma sa, tak ako jeho predchodca, neplánuje vyskytovať v národnom drese len krátkodobo.

Megatalent v hre aj realite

Donnarummu som prvýkrát objavil pri hraní futbalového manažéra. Tam sa mladučký Talian zdal byť celkom dobrou posilou do budúcnosti a investíciou, aká by sa ktorémukoľvek klubu mohla oplatiť. Vtedy mal Gianluigi iba 16 rokov a práve sa začal nepravidelne objavovať v zostave milánskeho AC.

Narodil sa 25. februára 1999 a už v tínedžerskom veku sa o ňom veľa hovorilo. Patril medzi najvýraznejšie mladé talenty Európy. Pamätáte si na Majstrovstvá Európy do 21 rokov v roku 2017? Slováci tam siahali na postup zo skupiny, zabránil im v tom však komplot Talianska a Nemecka. Aj Donnarumma bol jeho súčasťou, chytal vtedy práve za Talianov. Na šampionát už cestoval v pozícii veľkej nádeje, hoci do hornej vekovej hranice, ktorá umožňovala byť v nominácii, mal ešte pekne ďaleko.

Zbohom, Miláno!

V 21-ke by vlastne mohol byť aj dnes, dlho sa tam však neohrial, lebo už v 17-tich rokoch debutoval za reprezentáciu. Stal sa tak vôbec najmladším hráčom, ktorý si na seba obliekol najcennejší dres krajiny, ktorá dala svetu Bocelliho či Pavarottiho. Lahodnou hudbou pre uši však rozhodne neboli jeho pravidelné vyhrážky o odchode či nepredĺžení kontraktu s milánskym AC.

Gólman s číslom 99 na drese sa narodil blízko Neapola a tu začínal aj svoju hráčsku kariéru. V 14-tich rokoch prestúpil do milánskeho AC, ktorému, podľa svojich slov, vraj celý život fandil. Na konci sezóny to však už tak nevyzerá, lebo AC zrejme Donnarummovi už nie je dosť dobré. Ťažko si inak vysvetliť to, že 21-ročná gólmanská nádej nepredĺžila kontrakt s klubom a z Talianska sa porúča do Paríža.

Tam, navyše, nebude mať miesto jednotky v bráne isté. Jeho ešte donedávna aktuálny tím navyše skončil v Serii A na druhom mieste, čo mu zaručí Ligu majstrov. V nej si ešte Gianluigi nezachytal, lebo ACčku sa v posledných rokoch darilo dosť pod očakávania. Nič to však nemení na fakte, že v očiach mnohých teraz ostane nevďačným chlapcom, ktorý dal košom tímu, ktorý mu dal šancu vo veľkom futbale. Navyše AC z jeho prestupu nebude mať ani cent, Donnarumma ide do Paríža zadarmo.

Čas na novú oporu

Zaujímavosťou je, že od jeho reprezentačného debutu neinkasoval viac ako jediný gól v zápase. Vynikajúce výkony predvádza mladý gólman aj na EURE. Skúseností má na to už dosť, veď len za AC si odchytal neskutočných 215 ligových zápasov!

Na jedného Gianluigiho v bráne Talianska sme už zvyknutí boli. Mnohým sa zdalo neuveriteľné, že raz príde deň, keď odíde a že tím z Apeninského polostrova bude hrať bez neho. Dnes to vyzerá tak, že si budeme pomaly zvykať na ďalšieho Gianluigiho, ktorý tak skoro konkurenciu na svoje miesto nepustí.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera