Piatok, 24. máj 2024

Skoro sa opäť nehralo. Bitka o korunu juhoamerického kráľa napokon predsa začne

Martin Panák Martin Panák 13.06.2021
Foto SITA/AP

Dvanásť reprezentácií v dvoch krajinách Argentíne a Kolumbii a to všetko na prelome júna a júla 2020. Taký bol plán…

Nefutbalová divočina

Následne ale tak ako pri mnohých iných športových udalostiach zasiahla pandémia a aj zástupcovia Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL) museli ohlásiť odloženie podujatia.

“Pristúpili sme k mimoriadnemu opatreniu na základe neočakávanej situácie. Musíme spraviť všetko, aby sme zamedzili ďalšiemu šíreniu vírusu. Pre členov CONMEBOL to nebolo ľahké rozhodovanie, ale v tomto čase je to najlepšie pre bezpečnosť všetkých. Nepochybujeme, že o rok bude turnaj ešte lepší,” uviedol vtedy CONMEBOL.

Nový štart boja o korunu juhoamerického futbalového kráľa bol stanovený na 13. jún a prebiehať mal v rovnakých krajinách. A už vo februári bolo jasné, že termínová kolízia nedovolí, aby sa v Južnej Amerike do nich nezapojila Austrália, ktorú čakala oneskorená kvalifikácia MS a ani Katar, ktorý mal povinnosti v boji o Ázijský pohár.

Zrazu bez hostiteľov

A tým zmeny ani zďaleka neskončili. Len tri týždne pred úvodným výkopom vypadla pre protesty proti prezidentovi krajiny Ivanovi Duquemu Kolumbia a o týždeň neskôr prišla Copa kvôli kritickej epidemiologickej situácii aj o druhého organizátora Argentínu.

Nečakanú situáciu vyriešil CONMEBOL narýchlo presunutím turnaja do Brazílie: “Najstarší futbalový turnaj na svete naplní celý kontinent radosťou. Ďakujeme prezidentovi Jairovi Bolsonarovi a Brazílskej futbalovej federácii za to, že otvorila dvere pre momentálne najbezpečnejšiu športovú udalosť na svete. Južná Amerika bude v Brazílii žiariť so svojimi hviezdami.”

Blízko bojkotu

Ani tým sa však problémy neskončili. Organizácia podujatia v krajine, kde sú extrémne vysoké čísla nakazených, vyvolali v Brazílii veľkú nespokojnosť. Búrili sa fanúšikovia, novinári, epidemiológovia i politici. Brazílsky senátor Renano Calheiros verejne vyzýval k nesúhlasu s turnajom v krajine aj hviezdu kanárikov Neymara, proti sa postavil aj argentínsky útočník Sergio Agüero. “Ak sa situácia v Brazílii nezlepší, nemôžeme tam hrať, pretože nie je zaručená bezpečnosť futbalistov,” kritizovala nové dejisko nová akvizícia FC Barcelona.

Čakalo sa na vyjadrenie brazílskej kabíny a tá napokon podujatie podporila, hoci s kritikou za výber dejiska: “Sme proti konaniu turnaja Copa América v takýchto podmienkach, no nikdy nedokážeme povedať nie brazílskej reprezentácii.”

Definitívnu bodku za otázkou dejiska tak dal napokon až brazílsky najvyšší súd, ktorý ho doslova len niekoľko desiatok hodín pred jeho začiatkom odobril.

Prezident krajiny Jair Bolsonaro, známy svojim postojom k pandemickej situácii, si nič iné ani nepripúšťal: “Od začiatku hovorím, že mi je ľúto mŕtvych, ale musíme žiť.” Brazília pritom doteraz eviduje vyše 460 tisíc obetí na Covid-19 a viac ako 16 miliónov nakazených.

Koronavírus straší aj naďalej

Podujatia sa nakoniec zúčastní 10 krajín rozdelených do dvoch skupín. V áčku si sily zmerajú Argentína, Bolívia, Čile, Paraguaj a Uruguaj, v béčku Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Peru a Venezuela. Hrať sa bude v mestách Brasilia, Goiania, Cuiaba a Rio de Janeiro a finalisti sa proti sebe postavia na ikonickej Maracane.

A všetci veria, že turnaj samotný už prebehne bez ďalších problémov. Hoci, objavujúce sa prípady koronavírusu vo viacerých tímoch a predovšetkým vo výbere Venezuely, z ktorej do karantény putoval až tucet hráčov a členov realizačného tímu a tréner José Peseiro musel na poslednú chvíľu povolať 15 nových futbalistov, ktorí spolu ani len netrénovali, vzbudzuje neistotu. Nezostáva nám nič iné, len dúfať, že sa situácia upokojí…

Dočká sa Messi konečne trofeje?

Hoci Argentína prišla o výhodu domáceho trávnika, jej fanúšikovia veria, že sa hviezdny Lionel Messi konečne dočká významnej trofeje aj v národných farbách. Držiteľ 10 titulov v španielskej LaLige, ktorý štyrikrát zdvíhal nad hlavu aj pohár pre víťaza Ligy majstrov, na úspech v belasobielom stále čaká. A veľa času mu už na to asi nezostáva.

V 33 rokoch má za sebou na Cope už tri finálové zápasy, ani v jednom z nich však nezvíťazil. Pri poslednom v roku 2016 proti Čile nepremenil v penaltovom rozstrele pokutový kop, čo ho dokonca priviedlo k rozhodnutiu ukončiť svoju reprezentačnú kariéru. O dva mesiace si to ale rozmyslel, no ani počas nasledujúcich piatich rokov sa na stave “Argentína s Messim veľké trofeje nezískava” nič nezmenilo.

Albicelestes však aj tento rok budú patriť k favoritom. Ak by im to vyšlo, doslova by zabili dve muchy jednou ranou. Ako reprezentácia by sa vyrovnali s 15 víťazstvami na čele rebríčka podujatia Uruguaju a Messi by si mohol konečne urobiť dôležitú pomyselnú čiarku do svojho úžasného kariérneho životopisu.

Ofenzívna hrozba Uruguaja aj nažhavený Neymar

Práve Uruguaj však patrí k výberom, ktoré majú veľké šance tieto sny Argentínčanov zmariť. Na triumf na Cope síce čaka už desať rokov, avšak po skvelej sezóne jeho ofenzívneho dua Luisa Suareza a Edinsona Cavania budú očakávania historický prvého a historicky najúspešnejšieho účastníka tohto turnaja vysoké.

Trio najväčších ašpirantov na titul však nemôžeme nechať bez obhajcu triumfu z roku 2019 Brazíliu. Kanárici hrajú doma, pred nimi je vidina okrúhleho desiateho víťazstva na podujatí a Neymar bude poriadne nabudený, keďže o ten predchádzajúci ho pripravilo zranenie.

Hviezdy šampionátu

Nie je žiadnym prekvapením, že sa bude na koho pozerať. Messi, Neymar, Agüero, Dybala, Cavani, Suarez, Firmino, Alexis Sanchez, Muriel, Jesus, Ederson, Lautaro Martinez, Arturo Vidal, či Casemiro, to je len časť hviezdnych mien, ktoré sa predstavia na šampionáte.

A to medzi nimi budú chýbať takí hráči, ako napríklad kapitán Brazílie z víťazného predchádzajúceho turnaja Dani Alves, či jeho spoluhráč Philippe Coutinho, ktorých vyradili zdravotné problémy, ale aj Kolumbíjčania James Rodriguez a Radamel Falcao.

Program zápasov

Skupinová fáza

Skupina A: Argentína, Bolívia, Čile, Paraguaj, Uruguaj
Skupina B: Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Peru, Venezuela

13.6. 23:00 Brazília – Venezuela
14.6. 02:00 Kolumbia – Ekvádor
14.6. 23:00 Argentína – Čile
15.6. 02:00 Paraguaj – Bolívia
17.6. 23:00 Kolumbia – Venezuela
18.6. 02:00 Brazília – Peru
18.6. 23:00 Čile – Bolívia
19.6. 02:00 Argentína – Uruguaj
20.6. 23:00 Venezuela – Ekvádor
21.6. 02:00 Kolumbia – Peru
21.6. 23:00 Uruguaj – Čile
22.6. 02:00 Argentína – Paraguaj
23.6. 23:00 Ekvádor – Peru
24.6. 02:00 Brazília – Kolumbia
24.6. 23:00 Bolívia – Uruguaj
25.6. 02:00 Čile – Paraguaj
27.6. 23:00 Brazília – Ekvádor
27.6. 23:00 Venezuela – Peru
29.6. 02:00 Uruguaj – Paraguaj
29.6. 02:00 Bolívia – Argentína

Play-off
Štvrťfinále

02.7. 23:00 2. zo skupiny B – 3. zo skupiny A
03.7. 02:00 1B – 4A
04.7. 00:00 2A – 3B
04.7. 03:00 1A – 4B

Semifinále
06.7. 01:00
07.7. 03:00

10.7. 02:00 O 3. miesto
11.7. 02:00 Finále

Zaujímavosti

Počet účastníkov šampionátu: 19
10 z CONMEBOL: Argentína, Bolívia, Brazília, Čile, Kolumbia, Ekvádor, Paraguaj, Peru, Uruguaj a Venezuela
7 z CONCACAF: Kostarika, USA, Haiti, Honduras, Jamajka, Mexiko a Panama
2 z AFC: Japonsko a Katar.

Historicky prvý víťaz: Uruguaj (1916)

Najviac titulov: Uruguaj (15)

Najlepší strelci histórie turnaja:
Norberto Méndez (Argentína, hral na 3 turnajoch) a Zizinho (Brazília, 6): po 17 gólov

Najlepší strelci na jednom turnaji:
Jair da Rosa Pinto (Brazília, 1949), Humberto Maschio (Argentína, 1957) a Javier Ambrois (Uruguaj, 1957): 9 gólov

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera