Sobota, 25. máj 2024

Ďalší škandál. Po výhre Anglicka sa hovorí len o rasizme v Podgorici

SITA/AP Photo

Kvalifikácia na EURO 2020 pokračovala aj v pondelok mnohými zápasmi. Cristiano Ronaldo sa zranil a Portugalsko len remizovalo doma druhý zápas po sebe. Francúzi rozbili Island 4:0.

Udalosťou večera boli ale incidenty na štadióne v Podgorici.

Čierna Hora – Anglicko 1:5

Tam nastúpili domáci hráči Čiernej Hory proti Anglicku. Favorit síce dostal prvý gól, potom ale strelil päť a po dvoch zápasoch skupiny A má skóre 10:1. O zápase sa ale z anglických médií nedozvieme takmer nič. Všetci píšu len o jednom.

Raheem Sterling, Danny Rose a Callum Hudson-Odoi počuli od fanúšikov domáceho tímu rasistické pokriky na svoju adresu. Nešlo o jeden izolovaný prípad, ktorý by počul len hráč blízko k voľajakému divákovi. Počuli ho všetci a rovnako všetci sa k nemu po skončení zápasu aj vyjadrovali.

Škandál, ktorý neututlajú

“Je to neprípustné,” povedal tréner Anglickej repre Gareth Southgate. “Počul som urážky Rosea keď dostal žltú kartu. Viem, čo som počul, určite sa to stalo,” cituje trénera BBC, odkiaľ my prekladáme.

Hudson-Odoi počul opičie zvuky, družba medzi Ruchom Chorzow a fanúšikmi Čiernej Hory je zrejme rovnako silná, ako so Slovanistami. To bola samozrejme irónia. Ale k tomu sa ešte dostaneme.

Organizácia Kick it Out, ktorá pomáha dostať rasizmus zo štadiónov, reagovala nasledovne: “Hovorili sme to už nespočetne veľa krát, je čas aby UEFA prijala rozhodné a silné kroky. Pokuty nepostačia. Štadióny treba zatvoriť na dlhší čas a tímy vylučovať zo súťaží.”

Dotknutí hráči sa cítili dotknutí, zastali sa ich spoluhráči, tréner aj novinári prítomní na štadióne. Raheem Sterling reagoval na svojom Twittri.

Vtedy na Slovane

Tréner Southgate oznámil, že incident ohlásia na UEFA. Poznajúc stav vecí na Ostrovoch, udalosti z Podgorice nevyšumia tak, ako šumia napríklad na Slovensku.

Futbalový Slovan dostal za podobné pokriky v otváracom zápase nového Tehelného poľa proti Trnave pokutu. Desať tisíc Eur. Ani nie pol Eura na jedného návštevníka slávnostnej udalosti. Inými slovami, drobné.

Disciplinárka zároveň Slovanu podmienečne zatvorila sektor s belasým kotlom. Ak vydržia nehúkať na súperov počas piatich zápasov nadstavby, nie je o čom. Bude to náročná úloha, najbližšie príde do Bratislavy DAC, v ktorého drese pár legionárov tmavej pleti hrá.

Ako ochranné opatrenie dostal klub za úlohu prerokovať podstatu disciplinárneho previnenia so združením fanklubu do najbližšieho domáceho stretnutia, s povinnosťou zaslať vyjadrenie o splnení uloženého ochranného opatrenia. Poviem pravdu, chcel by som byť muchou na stene počas toho mítingu.

Zhrňme si to teda: Biedna pokuta, žiadne zatvorenie sektoru, žiadne zatvorenie štadióna. Hrozba vylúčenia zo súťaže je a zostane na Slovensku v rovine sci-fi aj o tridsať rokov. Hoci by nemala.

Sledujme reakciu UEFA

Sledujme reakciu UEFA na vzniknutú situáciu. Srbsku za podobné prehrešky v zápase tímu do 21 rokov naparili pokutu 65-tisíc Eur a prikázali hrať domáci zápas bez divákov.

Vzhľadom k prvotnej reakcii Angličanov a mediálnemu priestoru, ktorý incidenty v Podgorici dostávajú si vieme predstaviť tlaky na výkonný orgán európskeho futbalu. Treba veriť, že zaberú.

Je najvyšší čas na poriadny precedens. Zatknúť a odsúdiť za rasizmus “individuálnych hriešnikov” je najmenšie minimum, úplná samozrejmosť. Pykať by mal celý klub, hoci na úrovne reprezentácie. Napríklad formou vylúčenia z kvalifikácie. Alebo povinnosťou odohrať jednu celú kvalifikáciu na ihriskách súperov.

Inak hlupákov, ktorí idú na futbal húkať a robiť opičie zvuky, zo štadiónov nikto nedostane.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera