Tak, ako väčšina futbalových líg, aj tá nemecká pomaly chystá cieľovú pásku. Nožnice si medzi sebou prehadzujú tradiční rivali, Dortmund a Bayern. V sobotu nás čaká jeden z najdôležitejších Der Klassikerov za posledné roky. Poďme sa naň navnadiť.
Minulosť
Der Klassiker sa radí k najznámejším futbalovým derby sériám. V samotnom Nemecku ale nie je tým najslávnejším. Zatieňuje ho Revierderby medzi Schalke 04 a BVB, ktoré v sebe nesie oveľa väčší fanúšikovský náboj. Je to niečo také, ako by derby Slovana s Interom bolo slávnejšie, než to s Trnavou. Nie je tomu tak, ale mohlo by byť.
Späť ku Der Klassikeru, alebo tiež „nemeckému Clásicu“. Prvé derby stretnutie sa uskutočnilo po zrode Bundesligy, 16. októbra 1965. Dortmund vtedy zvíťazil na pôde Bayernu 2:0, o oba góly sa postaral Reinhold Wosab a pamätné na tomto zápase okrem iného je, že nejaký dvadsaťročný šuflikant z Mníchova menom Franz Beckenbauer zahodil pokutový kop.
Diváci boli svedkami už 121 Der Klassikerov vo všetkých súťažiach. Väčšinou bral body Bayern, konkrétne v 58 inštanciách. BVB vyhralo 33-krát a v 30 dueloch sa tímy rozišli nerozhodne.
Za najväčšie Klassikery posledných rokov by sa dali označiť dva, pričom ani jeden z nich sa neodohral v Bundeslige.
Vo finále nemeckého pohára sezóny 2011-12 Dortmund rozdrvil Bayern v pomere 5:2, čomu výraznou mierou dopomohol hetrik aktuálneho Bavora Roberta Lewandowskeho. V tej dobe už mali Čierno-žltí Kloppovci titul vo vrecku a ziskom double zatĺkli poriadne hrubý kôl do srdca Bayernu.
Najsladšia pomsta prišla o rok na to. Historicky prvé nemecké finále Ligy Majstrov sa hralo 25. mája 2013 vo Wembley a Arjen Robben uchmatol víťazstvo v pomere 2:1 minútu pred koncom riadnej hracej doby, čo znamenalo treble pre červených chlapov trénera Heynckesa.
Odvtedy žiaden Klassiker nemal takú váhu, ako bude mať ten najbližší.
Čierno-žltí
Ballspielverein Borussia po pamätnom finále stratila formu a po neúspešnom ťažení opustil Jürgen Klopp klub z vlastného presvedčenia, že už z neho vyžmýkal všetko, čo mohol. Jediný úspech sa podaril jeho nástupcovi, Thomasovi Tuchelovi, ktorý v sezóne 2016-17 získal DFB-Pokal a následne aj superpohár. Žiaľ, súčasný tréner PSG sa vtedy nepohodol s hlavným skautom BVB a nahradil ho Peter Bosz, ktorému štart do minulej sezóne absolútne nevyšiel, v polsezóne bol vystriedaný Petrom Stögerom, ktorého pred touto sezónou nahradil Lucien Favre.
Ten odštartoval sezónu priam raketovo. Mladé pušky okolo kapitána Marca Reusa si ihneď vypýtali miesta v bohatších kluboch a séria bez prehry vo všetkých súťažiach trvala 17 zápasov do novembra, kedy si na BVB doma počkalo v odvete skupinovej fázy Ligy Majstrov Atlético Madrid. Prvá prehra žiadny koniec sveta neznamenala. Stroj sa nezasekol a Dortmund si išiel svoje do konca roka.
V januári sa ale obnovili niektoré zranenia, ultra-sub Paco Alcácer prestal byť gólovo potentný a Borussia šmahom ruky vypadla z nemeckého pohára, Ligy Majstrov a bodovo sa na ňu dotiahol práve Bayern.
Červení
Mníchov získal titul Bundesligy v ostatných šiestich sezónach, popri ktorých uhral aj 3 nemecké poháre, rovnaký počet superpohárov, aj už spomínanú Ligu Majstrov a následný Európsky Superpohár a klubové Majstrovstvá Sveta. Po Juppovi Heynckesovi prebral žezlo Pep Guardiola a práve on bol strojcom Kloppovho úpadku. Počas troch sezón získal 7 trofejí a spokojne zamieril do Manchestru City. Carlo Ancelotti získal počas jednej sezóny až 3 poháre, no tvár mužstva a najmä jeho vystupovanie v Lige Majstrov neboli tým pravým orechovým a na jednu sezónu si na trénerskú stoličku odbehol z dôchodku nestarnúci Heynckes. Ten dal mužstvo do laty a prenechal ho súčasnému ambicióznemu trénerovi Nikovi Kovačovi.
Kovač načal sezónu v úplne opačnom trende, než sa to podarilo Favremu. Miešanie tímovej chémie trvalo do decembra. Až vtedy začal Bayern neohrozene úradovať. Prepracoval sa zo stredu tabuľky až na vrchol, no takisto sa nevyhol vypadnutiu z Ligy Majstrov. Napriek tomu má v porovnaní s Dortmundom popri Bundeslige možnosť získať o trofej viac. Z nemeckého pohára ešte nevypadol, hoci stredajšia výhra 5:4 s druholigovým Heidenheimom nepôsobila úplne oslnivo. Mníchov však hral takmer celý zápas o Süleho menej.
Sobota
Bayern sa tak bodovo dotiahol na Dortmund a o skóre viedol tabuľku v posledných troch kolách. Čierno-žltým sa ale počas minulého víkendu podarilo zvíťaziť nad Wolfsburgom 2:0, zatiaľ čo Červení len remizovali na pôde Freiburgu. Tabuľkové poradie sa o dva body pretočilo, Reus, ktorý posledný zápas vynechal z dôvodu narodenia prvého potomka, bude viac než nažhavený urobiť detskú oslavu gólu a, čo je hlavné, dvomi gólmi sa zaskvel snáď prebudený strelec Alcácer.
Bayern bude mať v nohách o pohárový zápas viac, pretože do stretnutia s Heidenheimom neposlal práve svoj rezervný tím, aj keď aspoň na polčas pošetril Lewandowského.
Mníchovskí hráči zvíťazili v ostatných štyroch domácich bundesligových Klassikeroch. Posledný, ktorý sa hral v novembri minulého roka v Dortmunde získal pre seba čierno-žltý mančaft v podobe 3:2. Bayern musí vyhrať. BVB by mohlo byť spokojné aj s bodom, no filozofia klubu ho núti hrať na víťazstvo.
Sedem kôl pred koncom Bundesligy nás čaká zápas ako lusk. Vidíme sa pred televízormi.
Komentáre