Nedeľa, 30. jún 2024

Derby na Merseyside bude iné. Tréner Klopp smúti za mamou, ktorej nemohol ísť ani na pohreb

Ján Janočko Ján Janočko 20.02.2021
TASR/AP Photo/Jon Super

Dnes večer sa odohrá ďalšie zo slávnych liverpoolskych derby. Iné, než tie minulé, bude z viacerých dôvodov.

Trpká ingrediencia

Absencia divákov je očakávaná, nevraživosť z obidvoch strán zrejme tiež. Aj kvôli tomu, že v prvom tohtosezónnom zápase Evertonu s Liverpoolom zranil brankár Pickford liverpoolskeho van Dijka. A, ako dobre vieme, z tohto zranenia sa klub z Anfield road nespamätal dodnes.

Bude však mať ešte jednu poriadne trpkú ingredienciu. Nič pre slabšie povahy, ako sa hovorí…

Je to už nejaký ten piatok čo sa Jürgen Klopp zahalil do smútku. V spleti emócií, ktoré prejavuje, patrí táto medzi zriedkavé, no mal na to dobrý dôvod. Nemeckému trénerovi zomrela mama.

Také niečo s človekom zamáva. Lenže, Klopp to má ešte sťažené. Jeho tímu sa zúfalo nedarí a v čase, keď je program Liverpoolu nabitý tak, že anglický týždeň sa už proste volá len „týždeň“, nedostal Nemec ani možnosť rozlúčiť sa s mamou.

Svet drží v hrsti pandémia a ak nemáte výnimku od všetkých svätých, na pohreb sa do Nemecka nedostanete. Ťažko sa to chápe, no tam je iný svet ako u nás a nech ste akokoľvek slávny, pravidlá platia aj pre vás.

Absurdná situácia

Tréner sa kdesi vyjadril, že keď to situácia dovolí, s mamou sa aspoň symbolicky rozlúči. Nikto ale nevie, kedy sa tak stane. Absurdnosť situácie a frustráciu z nemohúcnosti nič spraviť podčiarkuje ešte aj to, že sa Kloppov tím cez týždeň stretol s Lipskom.

Lipsko, ako zdatný geograf vie, je práve v Nemecku, kde zomrela aj Kloppova mama. Čo však ani zdatný geograf nemusí tušiť je to, že Lipsko hralo svoj domáci zápas v Budapešti.

Nech už je to práca alebo rodinné záležitosti, zdá sa, že cesta do rodnej vlasti je pre Kloppa zarúbaná zo všetkých strán. 

Slzy na tlačovke

V živote človeka občas prídu chvíle, keď vie, že jedna éra sa končí. Ja som vedel, že sa končí moje detstvo, keď som videl plakať Ronaldinha. Večne vysmiateho futbalistu s nohami šikovnejšími než ktorýkoľvek ovládač na FIFE som si dovtedy nevedel predstaviť so slzami v očiach. A predsa sa to raz stalo. Nejako podobne som si nevedel predstaviť ani Kloppa po jeho príchode do Liverpoolu.

Svojimi vyjadreniami, gestami, prekvapivo vysokými cieľmi a ich šokujúcim zdolávaním si u fanúšikov získal viac dôvery, než ktorýkoľvek motivačný rečník či osobný guru. Minulý týždeň to však prišlo a ja som videl Kloppa plakať na tlačovej konferencii.

Boli to slzy smútku, pretože hovoril o tom, že na titul môže Liverpool zabudnúť. Verím však, že toto nebol koniec žiadnej éry. Titul asi nezískame, tréner sa pohrebu nezúčastní. Nie je však dôvod na obrovskú paniku. Dúfam.

Gestá súperov

Poďme sa radšej pozrieť na to pozitívne. Milé gesto prišlo od účastníkov Premier League, dokonca aj od rivalov, ktorí inak nevedia Liverpoolu prísť na meno. Všetci vyjadrovali Kloppovi úprimnú sústrasť v jeho trápení, a to je, myslím si, celkom pekné gesto.

Keď sa posunieme z lavičky na trávnik, ani tam to nie je úplne márne. Spomínaný zápas s Lipskom Liverpool vyhral, o góly sa postarali Mané a Salah. Možno sa konečne našiel moment nakopnutia, gejmčejndžer, povedal by básnik. Iné prostredie, iný formát súťaže a súper, s ktorým sa nestretávate tak často, ako keby ste boli na jednom ostrove.

To všetko môže dať tímu novú iskru a impulz. No a potom je tu ešte veľká motivácia. Prvé derby v tejto sezóne rozhodcovia nezvládli, spomínaný van Dijk sa zranil a Liverpool bol zrejme obraný o víťazstvo. No povedzte, potrebujú hráči hľadať lepšiu?

Lekcia do života

Liverpoolske derby sa, súdiac z veľkej diaľky cez obrazovku, zväčša na tribúnach nesie v priateľskom duchu. To dnešné bude bez divákov, ktorí by hnali svoj tím, ale zároveň by povzbudili Kloppa v neľahkých časoch.

Bude to opäť iné derby, také, na aké sme z predpandemických čias neboli zvyknutí. Možno sa bude plakať, možno sa budeme hnevať na rozhodcu a vzhľadom na priebeh sezóny sa Liverpoolu určite niekto zraní.

Ak nič iné, bude to veľká lekcia zo života. S ohľadom aj bez ohľadu na výsledok, lebo tie niekedy naozaj nie sú podstatné…

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera