Štvrtok, 23. máj 2024

Do neba, do pekla a na stream: Dnes má premiéru dokument o trnavskom Spartaku

Ján Janočko Ján Janočko 13.01.2023
Foto: TASR

Keďže fortunaligové trávniky regenerujú dlhým zimným spánkom, fanúšikom futbalu sú v týchto dňoch milé aj neštadiónové projekty. Spartak Trnava oslavuje v tejto sezóne 100 rokov svojej existencie. Ako darček dostal aj dokumentárny seriál sľubujúci náhľad do útrob klubu pre širokú verejnosť. Pozrel som si prvú časť a zhrnul som svoje dojmy.

Ako sa v Trnave robí fodbal

Tvorivý tím a ľudia úzko či širšie prepojení s dokumentom Do neba a do pekla: Spartak Trnava netaja, že sa nechali inšpirovať podobne zameranými projektmi zo zahraničia. Asi najznámejší príklad seriálu, s ktorým určite budú mnohí dokumentárnu sériu porovnávať, je Sunderland ‘Til I Die. Podobných dokumentov vzniklo viacero a podľa mňa je dobre, že novinka nie je prezentovaná ako “objavovanie teplej vody”. Prečo sa neinšpirovať niečím, čo už inde funguje? Každý klub má navyše svoje špecifiká, funguje vo svojom regióne a jednotliví “hrdinovia” sú vždy iní. V tomto prípade trnavskí.

Prvá časť dokumentu hádže diváka rovno do vôd príprav na sezónu a do života jednotlivých aktérov. Žiadne väčšie historické výpočty úspechov a encyklopedické opakovanie najväčších víťazstiev. Našťastie.

Očami vlastnými aj okolia spoznávame Michala Gašparíka, trénera klubu, púšťajúceho kamery do súkromia – nie len toho štadiónového. Nejde o typický medailónik, skôr o snahu ukázať viac z jeho práce a tak trochu aj zo životného štýlu. Niekoľko scén ukazuje nové posily, využite ľadu v útrobách Štadióna Antona Malatinského a v náznakoch aj každodennú prácu v klube.

Lopty, metly, úsmevy

To najčarovnejšie však prichádza v momente, keď pred kameru nastúpia metly a ďalšie upratovacie nástroje a neskôr v tesnom závese aj veľké práčky. Práve tento “insajderský” pohľad zahreje pri srdiečku aj rozosmeje aj nefutbalového fanúšika, ktorý sa k dokumentárnej minisérii dostal len omylom.

Do neba a do pekla: Spartak Trnava stavia dokuseriálové základy na emóciách. Z tribún, od hráčov, realizačného tímu. Teší ma, že sa tvorcovia nerozhodli ísť len cestou uspokojenia najskalnejších fanúšikov. Minimálne z prvej časti mám dojem, že by si zaujímavé poznatky či aspoň úsmev na tvári, mohli odniesť aj tí, ktorí inak futbalu neholdujú.

Klobúk dolu aj pred kooperáciou zúčastnených strán. Pre štáb to musela byť neustála neistota či sa veci podaria, či bude pustený všade a či budú aktéri autentickí napriek kamerám. Klub si zasa musel zvykať na “návštevníkov” zvonku a spočiatku si každý jeden musel dávať pozor na každé slovo, gesto, všetko čo spraví. Zdá sa, že obe strany si na seba napokon zvykli. Možno až príliš, niektoré scény už z hlavy nevymažem…

Čakanie na piatok

Som zvedavý, čo ďalšie miniséria ponúkne. Chronologický postup sezónou si (minimálne pre fanúšikov a tých, čo našu ligu sledujú) pýta nečakané prekvapenia a zvraty v zákulisí. Výsledky predsa máme v čerstvej pamäti. 

Zaujíma ma aj to, čo ďalšie z bežnej rutiny uvidia aj bežní smrteľníci a tiež to, ako zakomponujú tvorcovia ďalšie humorné momenty, ktorých v prvej epizóde nebolo málo. Aj vďaka nim môže byť seriál zapamätaniahodnou záležitosťou. Neviem si vybrať, či sa mi v úvodnej časti viac páčil výber z klubovej pokladne po vyhratom zápase alebo detailný výklad a vhodnosti odrazu klubových farieb na dresy.

Nová časť by mala uzrieť svetlo sveta o týždeň, 20. januára.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera