Pondelok, 18. marec 2024

Druhá liga: Piskaj koňec!, kričia východniari

Matej Valkár Matej Valkár 12.09.2022
Zdroj: Šimon Pavlišin/Facebook.com/fckosice.sk

Deviate kolo druhej ligy je za nami. Osem zápasov ponúklo dvadsaťjeden gólov, tešiť môže dominancia futbalových bášt, počty divákov na jednotlivých štadiónoch sú skôr mínusom. Štvorciferná hranica bola dosiahnutá len na jednom z nich.

Pohronie – Dubnica nad Váhom 1:1, 291 divákov

Kolo odštartovalo piatkové stretnutie Pohronia s Dubnicou. Považania nastúpili pod vedením nového trénera Bohumila Pánika, ten vo funkcii nahradil Andyho Smitha. Hralo sa vo veľmi kľudnom tempe, zápas sa otvoril až po prvom góle. Ten prišiel v 38. minúte, kedy Isaac našiel presne hlavu Šveca. Od domácich to v prvom dejstve nebol najlepší výkon, prestávka im ale ako tak pomohla. Šťastnú ruku pri striedaniach mal tréner Lérant a gól dal po prihrávke Tatara Berisha. Ďalší gól už nepadol a oba tímy sa tak naďalej vzďaľujú od pôvodných sezónnych cieľov.

Prešov – Púchov 2:1, 837 divákov

Sobota ponúkla hneď niekoľko zaujímavých stretnutí. Najzaujímavejším bol dozaista súboj prvého so štvrtým. Púchov pricestoval do Ličartoviec na zápas s Prešovom. V tej chvíli líder tabuľky sa ujal vedenia v úvodnej desaťminútovke, gólovou hlavičkou sa prezentoval Holiš. Tatran skóre vyrovnal ešte do prestávky, druhý gól v sezóne dal Horváth. O osude zápasu rozhodol faul brankára hostí Strelčíka na napádajúceho Gaitanidisa. Ponúknutú jedenástku s prehľadom premenil Jozef Dolný a Prešov bol aspoň do večera lídrom súťaže.

Humenné – Petržalka 1:1, 700 divákov

Aj napriek už spomínanému zápasu Prešova s Púchovom bol z len ťažko pochopiteľných príčin označený za Zápas mesiaca september duel Humenného s Petržalkou. Tímy z dolnej polovice tabuľky neodohrali najhorší zápas, rozhodne však nespĺňal parametre prestížneho titulu. Úvodný gól dali hostia, po presnom centri Briganta z ľavej strany šikovne prekabátil brankára Slávika nohou zakončujúci Harba. Zápas sa lámal len o pár minút neskôr, po faule na Štefanca nepremenil penaltu Harba. Humenné bolo v druhom polčase lepším tímom, z prevahy však vydolovalo iba bod. O vyrovnanie sa postaral ešte v prvej polovici Rypák, čerstvá posila klubu.

Považská Bystrica – Slovan Bratislava B 1:2, 870 divákov

Nováčik z Považskej Bystrice privítal béčko Slovana v pozícii favorita zápasu, plány mužstva trénera Jakuša však značne naštrbilo vylúčenie Vaculíka. Oslabených domácich potom načal ich vlastný brániaci Kucharčík, ktorý si zrazil do vlastnej siete center Kušníra. Klinec do rakvy zabil v 89. minúte po prihrávke Chobota do prázdnej bránky Žan Medved. Považania potom ešte znížili zásluhou bojovného Zuziaka, no na body nestačilo.

Komárno – Trebišov 2:1, 428 divákov

Do Komárna pricestoval Trebišov. Favoritom zápasu boli zverenci Mikuláša Radványiho, priebeh to len potvrdil. Územná prevaha a viac šancí však nestačili na úvodný gól, ten zaznamenal po centri z ľavej strany presnou hlavičkou Ikugar. Defenzívu Slavoja opustilo šťastie až v 57. minúte, kedy po faule na Bayemiho s prehľadom premenil penaltu Štepanovský. O dve minútky neskôr posadil center Horodníka do siete hlavou Ganbold a bolo rozhodnuté.

Košice – Žilina B 4:1, 1 788 divákov

Košice nemali mať doma so žilinským béčkom žiaden problém, aj preto bol stav 0:1 po prvom polčase miernym prekvapením. O gól sa postaral v životnej forme hrajúci Srb Boris Krstić, ktorý po príchode do štruktúr MŠK zaznamenal šesť gólov v šiestich zápasoch. Po prestávke už šlo všetko ako sa čakalo, Vraňare súpera postupne rozobrali. Z ľavej strany vyrovnal Jakúbek, aby o tri minúty skóre z opačnej strany šestnástky otočil. V 72. minúte sa k nemu pridal ďalší ex-Trnavčan, kapitán Erik Pačinda. Jeho gól bol naozaj exportný, dovolím si ho označiť za jeden z dvoch zásahov kola. V nadstavenom čase výhru pečatil presný Liener.

Rača – Myjava 0:1, 695 divákov

Nedeľu odštartovalo víťazstvo Myjavčanov na pôde nováčika z Rače, zápas však kvalitou nikoho neoslnil. Šance chýbali, padol iba chudobný jeden zásah Štefana Pekára z penalty. Aj napriek výhre hostí je to jedno zo stretnutí, na ktoré budú chcieť všetci zúčastnení vrátane divákov čo najskôr zabudnúť.

Dolný Kubín – Šamorín 2:0, 496 divákov

Prekvapivú výhru zaznamenal posledný Dolný Kubín. Zverenci Laca Pecka zdolali Šamorín, ktorý sa ziskom troch bodov mohol dostať na prvé miesto tabuľky. Ale nedostal. Skóre otvoril už prvej minúte debutant Kifoumbi, ktorý v nájazde na Trnovského nezaváhal. V desiatej minúte bolo hotovo, výhru spečatil famóznym gólom z diaľky Kolorédy, ktorého trefu možno rovnako ako gól Pačindu zaradiť do kategórie gól kola.

Lídrom druhej ligy je po deviatom kole najväčší predsezónny favorit na postup z Košíc, len o skóre je druhý nováčik z Prešova. Utrápené víťazstvo v Rači dostalo na tretie miesto Myjavu, na priečkach zaručujúcich zostup sú momentálne Žilina B a Dolný Kubín. Sklamaním súťaže je aj naďalej z Fortuna ligy zostupujúce Pohronie, sedí až na štrnástej priečke.

Devätnásť strelených gólov je najviac od jedného tímu, podarilo sa to Košiciam a prekvapivo aj predposlednému béčku Žiliny. To však má aj najhoršiu defenzívu – inkasovalo až dvadsaťštyri gólov. Najlepší strelci sú hneď štyria, čo zatiaľ dali po šesť gólov. Mladú dvojicu Krstić a Švec dopĺňa skúsenosť v podobe kapitánov Prešova a Košíc, Dolného a Pačindu.