Sobota, 25. máj 2024

Duda, alebo Bénes na miesto Hamšíka? Jasno v zostave má asi len tréner Tarkovič, strata bodov na Cypre by ale privolala búrky s krúpami

TASR - Martin Baumann

Reprezentácia dnes večer štartuje rok plný futbalu. Ani my sa už nevieme dočkať prvého zápasu v roku 2021. Nominačná skladačka na kvalifikáciu majstrovstiev sveta v Katare proti Cypru, Malte a Rusku ale nabrala korona trhliny.

Už asi týždeň sledujeme informácie o príchodoch resp. nepríchodoch hráčov z Nemecka či Talianska. Chvíľu dokonca hrozilo, že si zápasové kopačky obujú veteráni na trénerských stoličkách Marek Mintál so Samom Slovákom. Obaja si napokon vydýchli, nemusia.

Aspoň na prvý zápas hlásime 80% stav. Prišli Nemci Pekarík, Duda a Bénes, prišiel aj Škriniar. Chýba Hamšík, Lobotka, Weiss alebo Marek Rodák, ale to paradoxne na Cypre nemusí byť problém.

Takurčitee základna jedenástka

Štefan Tarkovič povedal, že má v základnej zostave jasno. To je dobre, predsa len je reprezentačným trénerom, zodpovedným za výsledky. My v nej až tak jasno nemáme. Miestami máme zamračené čelo, inde cítime slabé prehánky. Na niektorých krajoch ihriska a v útoku prší neustále.

Ak však chce Slovensko hrať na Mundiale, Cyprus musí poraziť. Inak sa hneď po zápase spustia búrky s krúpami.

Brankár

Martin Dúbravka. Tu je voľba jasná. Hoci Marek Rodák podržal tri žrde v posledných zápasoch viac ako dobre, možno ešte lepšie, pri jeho absencii nie je čo riešiť. Dúbravka bol pred zranením jednotkou a vrátil sa konečne aj do brány Nových Zámkov Newcastle. Aj keď dostal v poslednom zápase tri góly, obrana repre je predsa na vyššej úrovni. O malý kúsok.

Obrana

Peter Pekarík opäť veľmi v Herthe nehráva, posledný štart mal pred vyše mesiacom. Do repre však chodil vždy pripravený na 101%. A lepšieho stále nemáme. K Milanovi Škriniarovi by bol asi prvá Tarkovičova voľba Ľubomír Šatka. Dostal prednosť aj v barážovom zápase o EURO v Severnom Írsku a v Lechu Poznaň patrí medzi opory, no zranenie ho vyradilo a nemá v nohách zápasové kilometre. Zato Martin Valjent hrá v Mallorce pravidelne, pri Milanovi Interovi nastúpi práve on. Na ľavú stranu sa ponúkajú viacerí hráči, no tréner ostane verný Tomášovi Hubočanovi. Ak tak bude, ťažko mu niečo vyčítať.

Stred

Pri neúčasti bez formy hrajúceho Lobotku dostane plnú minutáž Patrik Hrošovský. Stred vystúži vo forme hrajúci tank Juraj Kucka.

Absencia Mareka Hamšíka už bola dostatočne oplakaná, no aj bez zranenia by bol použiteľný na jeden polčas. Dlho nehral súťažný zápas a očakávať od legendy donekonečna zázraky nejde. Aspoň nie pre tento zraz, v národnom drese ešte Marek nepovedal posledné slovo.

Na post desiatky sa najviac pýta Duda. Ondrej Duda. Hráva pravidelne v Kolíne, patrí tam medzi kľúčových hráčov a v reprezentácii môže konečne hrať inú úlohu ako falošného útočníka. Alternatívou by mohol byť aj Lázslo Bénes a Duda na hrote. Nastupuje tak striedavo aj v Kolíne a aspoň na zápas na Cypre „vyriešime“, alebo skôr zalátame problém v útoku. 

Na jedno krídlo Róbert Mak, na druhé Lukáš Haraslín. Tam skutočne nemáme na výber. Najviac z krídelníkov hráva mladý Suslov, ale proti Čechom sme videli, že v národnom drese potrebuje ešte čas.

Útok

Ideálne by bolo, keby FIFA dočasne rozhodla, aby sa futbal hral bez útočníkov. Aspoň kým sa nám po zranení nerozohrá Boženík a Ďuriš nepôjde do dôchodku. Tento post je čistá tipovačka.

Asi najlogickejší by bol štart Ivana Schranza, ktorý hrá viac ako všetci nominovaní útočníci dokopy a v posledných dvoch zápasoch za Jablonec skóroval.

Lavička

Chýbajúcich hráčov nejako v základe nahradíme, no lavička a ani chladnička sa nedopĺňajú automaticky. A výber z lavičky máme rovnaký, ako z chladničky týždeň pred výplatou.

Šancu by mal dostať Suslov, premiéru si už vytrpel a bude to len lepšie. Máme v ňom zlato, ktoré treba hýčkať. Zvyšok bude tréner riešiť situačne.

Kapitán

Zreje ako víno alebo dobrý švajčiarsky syr. Čím je starší, tým sa na neho lepšie pozerá. Hoci sme pri ňom občas z tribúny kričali škaredé slová, Juraj Kucka si kapitánku pásku pri neúčasti Hamšíka zaslúži. Ktokoľvek iný by bol prekvapenie. Aj Milan Škriniar.

Tréneri

Tŕpnuť na lavičke pri Tarkovičovi budú Mintál so Slovákom, aby ich neposlal na ihrisko.

Zápas má výkop o 20:45. Vysiela RTVS.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera