Nedeľa, 26. máj 2024

Erling Haaland a čerstvé pocity fanúšika Borussie Dortmund

SITA/Tom Weller/dpa via AP

Prestupové okno je v Európe otvorené do konca mesiaca, no hlavný favorit na víťaza obdobia lanárenia a preťahovania futbalistov je zjavný už pár týždňov. Borussia Dortmund získala Erlinga Haalanda, kométu RB Salzburg.

Mladík, ktorý gólmi na jeseň prekvapil Ligu Majstrov stihol cez víkend nastúpiť na prvý zápas v Bundeslige. Na hetrik mu stačila polovica druhého polčasu. Na čerstvé pocity z novej hviezdy žlto-čiernych som sa musel opýtať Martina Marysa Pagáča, jediného fanúšika Dortmundu, ktorého poznám.

Ako si si predstavoval premiéru novej posily v drese Borussie?

V sobotu, asi pol hodinu pred výkopom, som otcovi vravel nech podá tiket na Dortmund. Spýtal sa ma, či určite – veď Augsburg nehrá zle. Povedal som mu, že BVB má nového útočníka, ktorý za Salzburg vsietil v šiestich zápasoch Ligy majstrov osem gólov. Veril som, že prispeje k víťazstvu svojou troškou. Popri tom som si ho hneď kúpil do zostavy Fantasy Bundesligy. Dá sa teda povedať, že očakávania boli vysoké. Rezultát ich ale značne predčil.

Ako si prežíval prvý zápas novej posily v drese Borussie?

Nemohol som, žiaľ, sledovať zápas na televízore, pretože som sa nachádzal na rodinnej oslave. Pod stolom som ale refrešoval výsledok a pri skóre 2:0 a 3:1 pre domáci Augsburg mi nebolo všetko jedno. Výsledky som hlásil otcovi, ktorý ma preklínal, že radšej mohol staviť na počet gólov, než na Dortmund. V 56. minúte však nastúpil Erling Haaland, ktorý počas 23 minút strávených na ihrisku otvoril strelecký účet v Bundeslige hetrikom. A mohli sme sa radovať. Otec aj z výherného tiketu, ja len z víťazstva Dortmundu, pretože môj tiket už predtým zmarila remíza Tottenhamu.

Aké pocity si mal po zápase?

Čekoval som instagramy, písal o tom, čo sa udialo v Augsburgu kamošom, aj do našej internej TakUrčitee skupiny pisálkov. V nedeľu som si pozrel zápasové hajlajty a prvý raz som videl Erlinga v akcii, musím sa priznať. Jeho nábehy do šestnástky a strely bez prípravy boli okulahodiace. Vysoký, rýchly, dobre stavaný útočník s precíznou strelou. Mohol pridať ešte jeden gól, no Sancho mu neprihral do prázdnej brány a radšej skóroval sám cez obrancu. Vo veku 19 rokov nám rastie excelentný zakončovateľ. Škoda, že je Nór. Bol by dobrým Boženíkom.

Kam to v tejto sezóne Dortmund vďaka nemu dotiahne?

Čelo tabuľky je nabité, pred nami je ešte 16 kôl. Rušňovodičom je momentálne Lipsko. Vlak začína uchádzať Gladbachu. Hore sa tlačí tradične Bayern, ktorý podobne ako v minulej sezóne zaspal úvod, no keď zapol mód Pendolino v závere, čierno-žltých predbehol. Dortmund stráca na lídra sedem bodov a nehral zle aj bez Haalanda, no má svoje každoročné vykoľajenia. Už sa dvakrát spomínala výmena trénera, ku ktorej však nedošlo ani pred zimnou prestávkou. Očakávam, že novej akvizícii sa podarí udržať Luciena Favreho na lavičke, skončia na miestach zaručujúcich Ligu majstrov a verím, že sa ešte pobijú o titul. Zároveň ich vo februári čaká dvojzápas s PSG. Mohol by vyústiť do dychberúcej prestrelky. Nech majú ľudia z futbalu zážitok.

Písal ti niekto okrem mňa, ako dobre ste zrobili, a že BVB bude kazdý závidieť?

Áno, paralelne sa o tom bavím s kolegom z práce. Po tom, čo som mu poslal skrínšot klubového Instagramu, ako sa mladík chváli vlastníctvom hetrikovej lopty, sa ma spýtal či mám nového obľúbeného hráča. Moja odpoveď bola nie, pretože mám v obľube hráčov mne typologicky podobných. Stredného vzrastu, agilných, vhodných na krídlo, alebo post ofenzívneho záložníka, takže Marca Reusa mi zo srdca len tak nejaký Haaland nevytesní. Som ale rád, že je, kde je.

Už si si objednal nový dres?

Mám nový dres. Pekný, žltý. Na Vianoce mi doniesol Ježiško. Ale je na ňom moje meno aj číslo. Jediný dres s cudzím menom, ktorý som v živote zatiaľ nosil, bol dres Stevea Yzermanna z Detroitu. Vtedy sme hrávali na ulici hokej. Vtedy to bolo niečo. Od tých čias sa obliekam len za seba.

Ako dlho vydrží v klube a koľko na ňom Borussia zarobí?

To je zaujímavá otázka. Všetci sa zhodnú, že Dortmund kúpil Haalanda výrazne pod cenu. K akým machináciám pod stolom došlo, pomlčíme. Nevieme. Podstatné je, že BVB je klub, za ktorý chcel Nór hrávať. Najbližšie, hoci nie geograficky, je to z Dortmundu do Bayernu. Ak Lewandowski chytí zlú fazónu a Haaland si bude držať svoju rýchlo rastúcu výkonnosť, je možné, že jeho kroky povedú tam. Ak sa z neho ale stane gólovo potentný čierno-žltý srdciar, vôbec by som nebol proti. Ani už spomínaný Reus nikdy neprestúpil preč z klubu. Uňho zohrali veľkú úlohu zranenia. Verím, že tie sa budú Erlingovi vyhýbať, lebo početná maródka je ústrednou črtou posledných sezón BVB. Verím, že ak by mal prestúpiť, tak až po tom, čo sa mu podarí získať s Dortmundom nejakú relevantnú trofej. A že pôjde za sumu vyššiu, než prišiel. Nie, že sa rozhodne nepodpísať zmluvu a odísť zadarmo.

Kedy bude vo FIFA hrať za Dortmund?

Musíme rozlišovať klasické sezóny, či výkopy na FIFA 20 a Ultimate Team mód. V klasickej sezóne, ktorú nehrávam, predpokladám, že Erling už v Dortmunde je. Tá sa totiž aktualizuje každý týždeň a aj zostavy a renking hráčov sa upravujú podľa toho, ako daný tím zahral cez víkend. Čo sa týka módu Ultimate Team, kde sa hráči zbierajú ako „kartičky“, by malo dôjsť k refrešu „kartičiek“ v druhej polke februára. Ten sa ale bude spájať len s klasickými bronzovými, striebornými a zlatými kartičkami. V tomto móde sú aj rôzne iné špeciálne „kartičky“, ako napríklad hráč z tímu týždňa, či mesiaca, vianočné, či hellowínske edície hráčov a podobne. Za hetrik by sa Haaland s najväčšou pravdepodobnosťou mal dočkať „kartičky“ z tímu týždňa a na nej by už mal logicky kmeňovú príslušnosť dortmundskú.

A aký bude jeho renking vo FIFA 2020?

Čisto pre Ultimate Team. Haaland začal sezónu v Salzburgu ako strieborný vzácny hráč s renkingom 73. Počas jesene sa mu podarilo dvakrát dostať do tímu týždňa, za čo dostal „kartičky“ v hodnote 79 a 82. Dostal sa aj do tímu skupinovej fázy Ligy majstrov, k čomu sa viaže jeho „kartička“ s hodnotou 84. Očakávam teda veľký skok aj v zlatej edícii jeho hodnotenia, ktoré by sa z tých 73 mohlo vyšplhať niekde na 83. Len pre porovnanie, základná kartička Tima Wernera, či Paca Alcácera zo začiatku sezóny mala tiež hodnotu 83. Lewandowski začínal na hodnote 89.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera