Utorok, 23. apríl 2024

Nebola to brankárova chyba, Schick to kopol geniálne, zhodli sa brankár Sparty Praha aj bývalý reprezentačný útočník

SITA/AP Photo/Andy Buchanan

So superlatívami sa po krásnom góle z polovice ihriska, ktorý strelil v pondelňajšom zápase Škótsko – Česko (0:2) Patrik Schick, roztrhlo vrece.

Na twittri chválil Gary Lineker, legendárny útočník Anglicka, ktoré majú oba tímy v základnej skupine D. Podľa iných sa už v súťaži o najkrajší gól EURO 2020 aj v súťaži o Puskásovu cenu za futbalový gól roka hrá už iba o druhé miesto. Prvé vybavil 25-ročný forward Leverkusenu dokonalým kopom z takmer 50 metrov.

Opýtali sme sa súčasného slovenského brankára a bývalého reprezentačného útočníka, ako skvelý kúsok videli oni. Bola to chyba škótskeho brankára Davida Marshalla, alebo genialita českého útočníka?

Očami brankára

Dominik Holec je 26-ročným brankárom pražskej Sparty, ktorý strávil jarnú časť sezóny na hosťovaní v poľskom Rakowe Czenstochowa v Ekstraklase. V šestnástich zápasoch najvyššej poľskej súťaže si osemkrát udržal čisté konto, dostal len desať gólov a jeho klub skončil na výbornom druhom mieste za Legiou Varšava. Čo podľa neho prežíval David Marshall, keď mu ponad hlavu letela prudká lopta smerom do bránky?

Nie je to nič prijemné, keďže brankár musí mat postavenie ďalej od brány, aby bol schopný zareagovať a vybehnúť na prihrávku za obranu. Ak sa ho náhodou niekto pokúša prehodiť, myšlienky v hlave nie sú veľmi prijemné. Treba si dávať pozor, predvídať a začať cúvať trochu skôr,” povedal Dominik pre náš web.

Ako sa mohol Marshall cítiť bezprostredne po góle? “Žiadny gól nie je prijemne dostať a takýto už vôbec nie. Samozrejme taký gól sa veľmi rozoberá a ešte dlho potom sa bude objavovať v záznamoch a na videách, ale úprimne si myslím, že to nebola v tomto prípade brankárova chyba. Patrik Schick preukázal skutočné majstrovstvo, trafil to famózne,” nevinil gólman Sparty škótskeho kolegu.

Čo sa muselo škótskemu brankárovi preháňať hlavou vo zvyšku zápasu? “Cez zápas niet veľa času na analýzy. Brankár musí byt natoľko silný, aby sa z toho čo najskôr spamätal a v ďalších situáciách pomohol mužstvu. Po zápase si to samozrejme každý pozrieť a vyhodnotí čo mohol spraviť lepšie,” dodal.

O podobný kúsok keď Dominik chytal v Žiline pokúšal David Depetris, v tom čase hrajúci za Trnavu. Neuspel. “Áno, snažil sa ma prehodiť, našťastie v tejto situácii som bol úspešnejší ja. Spoluhráči mi potom len povedali, že dobre, že som nedostal gól, lebo inak by sa mi asi smiali,” spomenul Dominik si aj na príhodu z Fortuna ligy.

Očami útočníka

Henrich Benčík už futbal zavesil na klinec, dnes má 42 rokov. Je nitrianskym odchovancom, reprezentantom s jedenástimi reprezentačnými zápismi, 37 gólmi v 155 zápasoch v druhej Bundesligy a hráčom, ktorého kariérne štatistiky uvádzajú v kanadskom bodovaní rovnú stovku – 73 gólov a 27 asistencií. Ako videl Schickovu parádu svojimi očami útočníka?

Pri jeho góle sme si mohli všimnúť, že má veľmi dobré periférne videnie. Zároveň bol vo veľkej pohode, po prvom góle hral s veľkým sebavedomím. Ak príde podobná príležitosť, hráči jeho kvalít vidia akciu dopredu. Presne tak ako to spravil on,” povedal bývalý útočník nemeckého Saarbruckenu, Freiburgu, či tureckého Denizlisporu. “Videl, že brankár je trochu vystúpený, lopta bola odrazená presne do behu. V tej situácii mu to padlo veľmi, veľmi vhod a strelil naozaj krásny gól. Klobúk dole pred ním, že to v zápase Majstrovstiev Európy dokázal,” dodal.

Útočníci to podľa Benčíka na tréningoch občas trénujú, no nie vždy nachádzajú pochopenie u spoluhráčov. “Často sa niečo také skúša aj na tréningu. Keď sa to ale nepodarí, spoluhráči sú najedovaní, pretože z toho mohol byť rýchly protiútok. Schickovi to však vyšlo veľmi pekne,” súhlasil Henrich s pohľadom brankára, podľa ktorého bol doteraz najkrajší gól na EURO 2020 viac zásluhou geniality českého útočníka, ako chybou brankára.

Navyše sa Čechovi podarilo prekonať aj jeden rekord. Podľa všetkého sa doteraz nikomu na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy nepodarilo skórovať z väčšej diaľky.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera