Pondelok, 04. december 2023

Odišiel z AC Miláno do Sassuola, lebo málo hral. Hviezda Talianov nemohla urobiť lepšie rozhodnutie

Ján Janočko Ján Janočko 20.06.2021
SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino, Pool

Dvakrát sa na tomto EURE trafi do siete Švajčiarov, no veľa fanúšikov o ňom skoro nič nevie. Teda, okrem toho, že jeho meno znie lahodne taliansky, ako vystrihnuté z niektorej z epizód Dona Mattea.

Keby Terence Hill ako kňaz/detektív naháňal na bicykli darebáka Locatelliho, isto by ste si povedali, že toto je také talianske. Miesto toho však futbalista/nepáchateľ Locatelli naháňa svoje šťastie. A ide na to výborným spôsobom.

Dôležitá súčasť tímu

Možno majú Taliani väčšie mená v kádri, ale stredopoliar, ktorý sa narodil v meste s názvom Lecco je dôležitou súčiastkou Manciniho tímu. Manuel, ako to už býva, začínal s futbalom tam, kde so životom. Lecco je neďaleko Milána a ešte menej neďaleko Bergama. Po prejavení talentu tak bolo jasné, že bude postupovať nejakým podobným smerom. Najprv to teda bolo spomínané Bergramo. Keď mal 11 rokov, prejavilo oňho služby milánske AC. Manuel na to kývol a trpezlivo čakal na svoju šancu.

Na horúce trávniky Serie A sa prvýkrát pozrel ešte ako nedospelý. Dnes už 23-ročný stredopoliar si vyskúšal najvyššiu súťaž v roku 2015 a v sezóne 2016/2017 už bol pravidelným členom tímu. Mohol si za to sám a mohol za to aj tréner Siniša Mihajlovič, pre ktorého bol Locatelli v zostave úspešným ťahom. Vedenie milánskeho AC však usúdilo, že Mihajlovič ako kouč, naopak, nie je úspešným ťahom, a tak prišla výmena na poste šéfa lavičky. A odvtedy mal Locatelli fyzicky blízko ku každému ďalšiemu trénerovi. Bolo to hlavne preto, že ho nechávali sedieť za sebou – na lavičke náhradníkov.

Kľúčové hosťovanie

Keď vám nedá Gennaro Gattuso šancu, môžete ho buď viniť, že ničí váš potenciál, alebo skúsiť šťastie inde. Ťažko povedať, či je správne sa na Gattusa hnevať. Mnohí z nás, piatich miliónov slovenských trénerov, by tiež dali prednosť Lucasovi Bigliovi pred mladíkom. Zmenu v krátkom čase neočakával ani hrdina tohto príbehu. Slušne sa v roku 2018 vypýtal na hosťovanie a AC ho slušne pustilo. Jediný problematický bod bola opcia na kúpu – do nej sa príliš Rossoneri nechcelo. Ťažko povedať, čím ich Locatelli presvedčil, no dnes si možno na San Sire búchajú hlavu o stenu. Budúcu taliansku hviezdu pustili a teraz si vyberá zo zaujímavých ponúk.

Povedzme si rovno, Sassuolo nemá ani zďaleka takú povesť ako milánske AC. Mladý hráč však v tíme, ktorý má na EURE viac talianskych reprezentantov, ako spomínané AC, však dostal príležitosť a viac minút na ihrisku, než by dostal v starom klube. Šance sa chopil, zažil fantastickú sezónu napriek tomu, že jeho tím sa nekvalifikoval do pohárovej Európy.

Nový Pirlo?

Ak ste si (rovnako autor tohto článku) v poslednom čase povzdychli, že vám v tíme Talianska chýba Pirlo, možno ho čoskoro zbadáte práve v Locatellim. Ako ho charakterizovať? Šikovný záložník s defenzívnymi úlohami, ktorý má na starosti rozohrávku. Ten, ktorý rozbieha akcie a operuje na širokom poli v strede ihriska. Udáva tempo hry napriek tomu, že jeho rýchlosť nie je výnimočná. Dokáže to však presnosťou prihrávok, ktorá vyvoláva údiv a otázku, kde si dal tento chlapec vycentrovať nohy.

Šikovný je vzadu, a, ako dokázal proti Švajčiarsku, aj vpredu. Vytváranie šancí mu problém nerobí, rovnako ako streliť nejaký gól. Debutoval 7. septembra minulého roka, v zápase proti Holandsku, prvým reprezentačným gólom poctil Bulharov, ktorým napol sieť v marci 2021. Hodí sa do rozostavenia s 3, 4 aj s 5 záložníkmi. Jednou vetou: Vo svojom tíme ho proste chcete mať.

Kam pôjde po turnaji?

O Locatelliho služby mali prejaviť záujem Barcelona, Manchester City, Juventus, PSG aj Arsenal (za pokus to stojí, nie?). Aktuálny zamestnávateľ, Sassuolo, sa pomaly zmieruje s tým, že jeho klenot tím opustí. Povedal to aj on sám, zároveň však dodal, že momentálne ešte na farbu ani číslo na budúcom drese nemyslí. Bráni mu v tom vraj eufória. Sledovať na uliciach deti hrajúce futbal, ktoré vidia v reprezentantoch svoje vzory, doňho vraj vháňa dávku zodpovednosti.

Locatelliho v tínedžerskom veku pasovali na veľkú nádej nielen talianskeho futbalu. Vyskytoval sa v prestížnych rebríčkoch hráčov, ktorých treba sledovať, vedľa mien ako Mbappé či Havertz. Načas sa z nich však vytratil. Politika výchovy hráčov z akadémie AC Miláno je zaujímavá, Locatelli sa však v tíme, narozdiel napríklad od brankára Donnarummu, nepresadil. Išiel do menej známeho klubu a zjavne urobil dobre.

Hrá ako starý džentlmen, ale aktívny je aj na Instagrame. V 23-ročnom Manuelovi Locatellim majú Taliani veľkú nádej, nielen na ihrisku. Stredopoliar vie, že ho sledujú milióny ľudí a tisícky detí, ktoré chcú byť futbalistami. Ukázal im, že aj zdanlivý krok späť môžeme byť v dlhodobom časovom horizonte krokom vpred. A že minúty na ihrisku sú v kariére futbalistu vzácnejšie, než prestížny zamestnávateľ v životopise.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera