Utorok, 23. apríl 2024

Európska liga: Preview pred druhým predkolom

Gabriel Vass Gabriel Vass 17.09.2020
SITA/Martin Havran

Už dnes podvečer pokračujú boje v predkolách Európskej ligy so slovenskými zástupcami. Žiaľ, už na prvej prekážke stroskotali Žilina s Ružomberkom. Nad ich sily boli The New Saint resp. Servette Ženeva.

Ostali nám teda v hre dve najlepšie mužstvá, ktoré momentálne naša liga ponúka. Slovan sa predstaví vo fínskom Kuopiu a Dunajská Streda doma privíta českých susedov z Jablonca.

Ako je už smutne známe, všetky predkolá EL sa hrajú pred prázdnymi tribúnami. O to väčšie odhodlanie je cítiť z oboch mužstiev, aby pre svoje fanúšikovské tábory vykopali skupinovú fázu. Snáď potom UEFA pustí do hľadiska aspoň časť obecenstva.

KuPS Kuopio – ŠK Slovan Bratislava (17:30, Dvojka)

Slovan už za sebou jednu cestu na sever Európy má. Bol to však viacmenej turistický výlet na Faerské ostrovy, kde vinou záhadných okolností Belasí nemohli postaviť žiadneho zo 138 hráčov, ktorých privážali lietadlá z Bratislavy. KI Klaksvík postúpil bez boja. Ako zadosťučinenie poslúžilo aspoň to, že o pár dní ich mladí chalpci z Young Boys Bern poslali veľmi rýchlo … domov.

Na Slovan tentokrát čaká o niečo silnejší protivník. Narazia na prekvapujúceho fínskeho majstra z Kuopia. Ten v prvom predkole dostal päťgólovú nakladačku v Nórsku od Molde. Kuopio je klub, cez ktorého by sa patrilo prejsť. V lige sú po štrnástich zápasoch na druhej priečke, o dva body za vedúcimi Helsinkami. Doteraz zaknihovali len jedinú prehru, otázna je však kvalita fínskej najvyššej futbalovej ligy.

Šokujúca výmena trénera

V tábore slovenského majstra je v posledných dňoch veselo. Po šokujúcom odvolaní trénera Kozáka na horúcu belasú lavičku zasadol Slovinec Darko Milanič. Celkom zaujímavá ale aj rozporuplná figúrka. S Mariborom vybojoval skupinovú fázu Ligy Majstrov, ale v takom West Brome vydržal len 32 dní. Uvidíme, ako dlho sa zdrží v Bratislave.

Slovan vyzerá v domácej lige už tradične viac ako obstojne. Stratil síce tri body v Zlatých Moravciach, no ak podľa očakávania vyhrá odložený zápas so Senicou, bude len tri body za vedúcou Dunajskou Stredou. V pohári sa síce natrápil s Belušou a podal rozporuplný vykon, ale postúpil.

Moja prognóza pred zápasom s KuPS jednoznačne hovorí v prospech belasých. Hoci to bude ťažký zápas, Slovan vonku vyhrá 0:2. Presadiť by sa mohol Žan Medveď a Strelec.

V prípade postupu slovenský majster v ďalšom kole doma privíta toho litovského. Do Bratislavy príde FK Sūduva.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FK Jablonec (20:45, Dvojka a ČT Sport)

DAC momentálne šliape ako najdrahšie Rolexky. Vo všetkých troch súťažiach je stále neporazený a bez straty bodu. Po prvých ligových kolách sme nevedeli, či máme počítať body, alebo sety. Po príchode trénera Bernda Storcka DAC neokúsil trpkosť prehry a na hru pod týmto nemeckým trénerom je radosť pozerať. Schválne, kto uhádne meno jeho predchodcu? Nie, Hyballa to nebol.

Postúpili aj cez európsku prekážku menom Hafnarfjördur. Na ďalekom Islande DAC vyhral bez väčších ťažkostí 2:0. Tentokrát to však bude iná káva. FK Jablonec si v minulej sezóne českej Fortuna ligy vykopal slušné štvrté miesto. To mu zaručilo účasť v predkolách Európskej ligy.

V prvom predkole mal Jablonec voľno, keďže silnejšia česká liga zaručila štart až od druhého. V lige sú zatiaľ po troch zápasoch na štvrtom mieste, keď rovnako ako Dunajská ešte neprehrali. V tíme pôsobia zo známejších futbalistov bývalý český reprezentant Tomáš Hübschman a čerstvý slovenský reprezentant Ivan Schranz.

Bude to vyrovnaný zápas a sám som zvedavý, ako to celé dopadne. Pri momentálnej fazóne a štýle hry Dunajskej Stredy bude Jablonec veľmi prekvapený kvalitou súpera. V podstate na každom poste žlto-modrých je hráč, ktorý by sa dostal do ligového výberu. Do pozornosti dávam dvojicu Andrija Balić a András Schäfer. Obaja hráči prišli zo Serie A, keď predtým obliekali dresy Udinese a Sampdorie.

Tipujem tesné, jednogólové víťazstvo Dunajskej, povedzme 3:2. V prípade postupu by Dunajská nemusela ďaleko cestovať. Na víťaza súboja čaká rakúsky LASK Linz.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera