Sobota, 25. máj 2024

Európska Super liga, alebo vitaj, súdruh!

SITA/Catherine Ivill/Pool via AP

Tak sa nám tu rozmohol taký nešvár. Najbohatšie kluby chcú byť ešte väčší kapitalisti. Tridsaťdva rokov po revolúcii?!

Najväčší zlodej je štát!

Liberálne think tanky a média nás od vzniku Slovenska poučujú ako má vyzerať spravodlivá spoločnosť. Štát je korupčník, daň by mala byť rovná a čo najnižšia, a regulácie odstránené. Štát má byť čo najštíhlejší. Neviditeľná ruka trhu všetko vyrieši. Vraj aj koronakrízu, ak by sme jej dali šancu. Podnikatelia potrebujú čo najmenšie bariéry a čo najvyššiu motiváciu vo forme vysokých výnosov, aby vytvorili pracovné miesta a každý sa bude mať lepšie.

Libertariáni tvrdia, že aj pomoc najbiednejším má byť čisto dobrovoľná, inak to ani nie je pomoc. Bohatstvo pekne bude presakovať od najbohatších smerom dolu. Čím bohatší bude celok, tým sa bude mať lepšie celá spoločnosť.

Konkurencia

Futbaloví miliardári sa rozhodli, že posunú futbal na vyššiu úroveň. Bude nová Super liga kvalitatívne lepšia ako súčasná Liga majstrov? Jednoznačne. Absolútne najlepší hráči a tréneri proti sebe. A najmä častejšie. Bude to aj lepší futbal z pohľadu kvality hry? Jasné, viac krásnych gólov. Budeme Super ligu pozerať? Určite áno, zápasy Liverpool – Juventus, Real – Manchester United, AC Miláno – Barcelona si nenecháme ujsť! Som ochotný si za to priplatiť? Keď som dal za lístok na Slovan – Pohronie 12€, stopercentne.

Ešte väčší záujem z Ázie a Ameriky, oveľa vyššie výnosy a viac peňazí do futbalu. Proste títo borci dokážu vyžmýkať z futbalu (a naliať späť do futbalu?) násobne viac peňazí ako skostnatená korupčná UEFA! Futbaloví nenažranci a chamtivci dokážu pre víťaza novej súťaže zabezpečiť nie 120 mil. € ale viac ako trojnásobok, 400 mil.€! Na rozvoj futbalu (infraštruktúru vybraných klubov) dajú 3,6 miliardy €!!

Ešte aj na omrvinky pre menej úspešných dajú tiež trojnásobok toho čo UEFA. Dobrovoľne. Ozajstná nezištná pomoc.

Ďalšie výhody sú napríklad tie, že najlepším hráčom môžu ďalej rásť platy, vstupenky na zápasy môžu (no nemusia) byť lacnejšie. Žiadne zbytočné regulácie ako Financial Fair Play. Keď si zaslúži najlepší hráč milión týždenne, nech má milión. Kluby môžu mať dlhodobé plány, nemusia hrať všetko na rýchle výsledky, môžu prebudovať zostarnutý tím, doprajú divákom nové štadióny, inovácie, prepych, úplne inú dimenziu komfortu.

Čo je lepšie pre spotrebiteľa ako konkurencia? Konkurencia znamená nižšiu cenu a vyššiu kvalitu!

Si futbalový Karl Marx?

Tento obrázok nie je milí priatelia nič iné, iba rozdiel medzi socializmom a kapitalizmom. Takže ak si proti Superlige, si vlastne iba obyčajný komunista. Budeme ťa volať futbalový súdruh!

Pointa bola povedaná. Už nemusíš ďalej čítať.

Čo naozaj potrebuje futbal?

A teraz čo naozaj potrebuje futbal: viac regulácií.

  • Platové stropy
  • Ešte prísnejšie FFP
  • Väčšie prerozdelenie peňazí z televíznych práv

    Potrebuje oveľa väčší socializmus. Aby každý mal šancu hrať najlepšiu súťaž.

    UEFA až doteraz ustupovala bohatým a postupne zužovala aj pre nášho chudobného majstra šancu dostať sa napríklad do Ligy majstrov.

Nudná dominancia gigantov a pár výnimiek

Koronasezóna je špecifická, máme pocit, že futbal sa vyrovnal. Dlhodobo to nie je pravda.

Španielsku ligu s jedinou výnimkou Atlética neyhral niekto iný ako Real a Barca 16 rokov. Naposledy Valencia, keď hrával ešte Roberto Ayala. PSG vyhrá túto sezónu ligu ôsmykrát za posledných deväť sezón a Bayern svoju deviatykrát po sebe. Naposledy keď vyhral Dortmund, skúpil Bayern ich najlepších hráčov (Lewandowski, Hummels…), jedine Marco Reus neodišiel a je z neho novodobý hrdina.

Jediné čo sa vyrovnalo, je anglická Premier League. Vďaka takmer komunistickému rozdeleniu peňazí z televíznych práv. Každému rovnako a veľa. Aj tí čo zostúpia dostanú obrovskú injekciu na návrat. A čuduj sa svete anglická PL je najlepšia a najatraktívnejšia na svete.

No aj tak najkrajší futbalový príbeh bol príbeh titulu Leicestru, ktorý bol okamžite kúpený, ani sme sa nenazdali. Chelsea (Kanté) aj ManCity (Mahrez) si prišli na svoje.

Tak ako Jeff Bezos z Amazonu počas krízy zbohatol o $90.1 miliárd (+79.8%), bohatli pred koronou aj futbaloví giganti. To je kapitalizmus, bohatí bohatnú. Príjem a rozpočet najbohatších klubov sa v porovnaní s priemerným slovenským mužstvom každým rokom násobí.

Pred covidom stúpali príjmy klubov neuveriteľne, v desiatkach percent. Ale aj náklady, o ktorých sa už píše menej…

Kedy sa to zlomilo?

Všetko odštartoval prestup Neymara do PSG. Prísun arabských peňazí a nových amerických (čínskych) majiteľov miliardárov roztočil špirálu. Neustály ekonomický rast je mantrou kapitalizmu, inak to nejde. Čo na tom, že prírodné zdroje sú obmedzené, kapitál nie je. Peniaze vytlačíme.

Začali lietať neuveriteľné sumy – za Kepu, po ktorom dnes nikto neštekne (80 mil. €), za Maguirea 92 mil. €, za Dembeleho Barcelona vysolila 105 miliónov eur (+ bonusy)…

Milánske kluby, Real, Barcelona potrebujú nové štadióny a sami sú v obrovských dlhoch. FIAT (Agnelli) to nemôže donekonečna ťahať Juventus. „Iba“ päť anglických mužstiev môže hrať Ligu majstrov, a hoci iné relatívne bohaté kluby (Leicester, West Ham) hospodária lepšie (rozumej lepšie a lacnejšie nakupujú) majú väčšinou smolu. Keď päť rokov po sebe nepostúpiš do Ligy majstrov ako Arsenal, aj fanúšikovia sa odvrátia a ani jeden jediný nový nepribudne. Detto Tottenham. Veľké dlhy, veľký risk.

Americkí majitelia vraj nechápali prečo sa z ligy vypadáva…

Nevyhnutnosť?

Preto, aj keď sa to zle počúva, rozhodnutie klubov zachrániť sa z dlhov vďaka egoistickej Super lige je logickým vyústením bezbrehého dlhového kapitalizmu. Iba vysoký ekonomický rast a vyššie príjmy dokážu splatiť dlhy. Nezávisle na ničom inom.

Žeby kapitalizmus nebral ohľad na akékoľvek nespeňažiteľné hodnoty?! Tradície, fanúšikov? Tebe nevadí „moderný futbal“, predajní hráči, VAR, simulovanie, stávkovanie, tebe vadí pôvodca – kapitalizmus. Ale veď nebuď socan, to je vývoj! Sprav si skúšku: Spýtaj sa futbalového kamaráta, ktorý nie je proti Superlige, aký má názor na (väčšinové) súkromné školstvo alebo zdravotníctvo? No vidíš.

“The paradise of the rich is made out of the hell of the poor.” Victor Hugo

Autor je mládežnícky tréner.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera