Nedeľa, 19. máj 2024

Roman Abramovič s Chelsea spustil domino a pokus o futbalový prevrat s názvom Európska Super Liga sa rozpadol ako domček z karát

SITA/AP Photo/Alastair Grant

Aktualizované: 21. apríla o 08:50

Plány dvanástich európskych futbalových gigantov na vytvorenie samostatnej, od UEFA nezávislej súťaže s názvom Super liga sa rozpadli ani nie 48 hodín po vyhlásení o jej vzniku. Futbalový prevrat sa skupine najbohatších klubov vedený prezidentom Realu Madrid a Manchestrom United nepodaril.

Podľa amerického športového webu TheAthletic.com sa ako prvá rozhodla z projektu vycúvať londýnska Chelsea. Roman Abramovič mal po negatívnych reakciách ako prvý vyhodnotiť reputačné riziká projektu a usúdil, že bude lepšie projekt opustiť. Chelsea FC patrila k šestici tímov z Premier League spolu s Manchestrom City a United, Liverpoolom, Tottenhamom a Arsenalom, ktoré mali s AC Miláno, Atléticom Madrid, Barcelonou, Interom Miláno, Juventusom a Realom Madrid tvoriť základ súťaže.

Do rána sa celý koncept Super ligy rozpadol, ako domček z karát. Okrem Chelsea odskočili všetky zvyšné kluby z Anglicka, Inter Miláno a nasledovať budú podľa všetkého aj Barcelona s Atléticom.

Okamžitá vlna odporu

ESL okamžite po oznámení čelila obrovskej kritike zo stranu UEFA, FIFA, viacerých bývalých hráčov, ale aj fanklubov. Vlna odporu vo futbalovom hnutí bola priam celosvetová. Priaznivci The Bluesí na sociálnej sieti označili vstup Chelsea do ESL za najvyššiu zradu a svoju nespokojnosť vyjadrila tisícka z nich aj priamo pred Stamford Bridge pred utorkovým zápasom s Brightonom.

Podľa anglických novinárov na Twittri sa k Chelsea pridal aj Manchester City a rýchlo si projekt rozmysleli aj takmer všetky ostatné kluby.

Jamie Carragher vyzval na svojom twittri svoj bývalý klub, aby Liverpool nebol posledný z tých, ktorí z projektu vystúpia.

Rezignácie autorov

Krach projektu priniesol rezignácie jeho autorov. Manchester United opustil Ed Woodward.

Podľa zatiaľ nepotvrdených správ mal rezignovať aj šéf Juventusu Agnelli.

Európska Super liga

Dvanásť z najväčších európskych futbalových klubov v pondelok v noci oznámilo plány na vytvorenie Európskej Superligy (ESL). AC Miláno, Arsenal, Atlético Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter Miláno, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid Tottenham Hotspur tak spravili napriek hrozbe vylúčenia z medzinárodných súťaží pre nich aj ich hráčov. „Pred začiatkom úvodnej sezóny, ktorá odštartuje čo najskôr, dostanú pozvánku ďalšie tri kluby,“ uvádzalo sa v stanovisku. Zakladajúce kluby dostanú „jednorazovú platbu vo výške 3,5 miliardy eur“. Prvým predsedom ESL bude prezident Realu Madrid Florentino Perez„Pomôžeme futbalu na každej úrovni,” vyhlásil.

Angličania sa zľakli

Krátko pred polnocou prišla správa, že šesť anglických futbalových klubov potvrdilo vystúpenie z projektu Európskej Superligy (ESL). Manchester City, Manchester United, FC Liverpool, Arsenal i Tottenham to uviedli na svojich profiloch na sociálnej sieti twitter a ako posledná sa pridala aj Chelsea.
      
Po dvoch dňoch od oznámenia plánov na vznik Superligy zostalo z dvanástich zakladajúcich členov v projekte len päť – Real Madrid, FC Barcelona, Atletico Madrid, AC Miláno a Juventus Turín. Ako však informovali španielske médiá, k odchádzajúcim britským klubom sa zrejme pridajú aj Barcelona a Atletico. “Vzhľadom na tieto okolnosti zvážime možnosti pretvorenia projektu,” uviedlo vedenie plánovanej súťaže.

City vystúpilo prvé

Ako prvý odstúpil Manchester City. K tomuto kroku pristúpil po vlne obrovskej kritiky, ktorá sa strhla po oznámení vzniku súťaže, z radov futbalových inštitúcií, predstaviteľov národných líg, hráčov, trénerov, funkcionárov a fanúšikov. “Manchester City FC môže potvrdiť, že formálne začal s procedúrami vystúpenia zo skupiny, ktorá vyvíjala plány na vznik Európskej Superligy,” citovala agentúra AFP z vyhlásenia klubu.

Som nadšený, že môžem privítať City naspäť v európskej futbalovej rodine,” reagoval prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin.

Podobné stanoviská sa objavili aj na sociálnych sieťach ďalších anglických klubov. “Cítili sme, že je dôležité, aby sa náš klub podieľal na vývoji možnej novej štruktúry, ktorá sa snažila lepšie zaistiť finančnú fair play a udržateľnosť a zároveň zvýšiť podporu širšej futbalovej pyramídy,” uviedol predseda Tottenhamu Daniel Levy.

Nikdy sme nemali v úmysle spôsobiť taký rozruch a hnev, ale keď prišlo pozvanie do Superligy, nechceli sme zostať pozadu, aby sme zabezpečili ochranu Arsenalu a jeho budúcnosť. Na základe toho, že sme v uplynulých dňoch počúvali vás fanúšikov a širšiu futbalovú komunitu, odstupujeme z navrhovanej Superligy. Urobili sme chybu a ospravedlňujeme sa za ňu,” uvádza sa v stanovisku Arsenalu. Chelsea potvrdila, že začala vybavovať formálne náležitosti vystúpenia zo skupiny pripravujúcej Superligu.

Aký krásny deň pre futbal. Hrajme ďalej, bojujme ďalej, snívajme ďalej. To je hlavný dôvod, prečo to robíme,” reagoval na správy obranca Manchestru City Benjamin Mendy.

Projekt sa nevzdáva

Zostávajúcich šesť členov futbalovej Európskej Superligy zvažuje, ako pretvoriť projekt po odstúpení všetkých šiestich anglických klubov. Real Madrid, FC Barcelona, Atletico Madrid, AC Miláno, Inter Miláno a Juventus Turín zverejnili v stredu spoločné stanovisko, v ktorom naďalej trvajú na tom, že futbal v Európe potrebuje zmenu.

V utorok večer sa objavili aj správy o vystúpení Barcelony a Atletica, tie sa však zatiaľ nepotvrdili. “Európska Superliga je presvedčená, že súčasný status quo európskeho futbalu sa musí zmeniť. Navrhujeme novú európsku súťaž, pretože terajší systém nefunguje. Náš návrh umožní športu vyvíjať sa a zároveň prinesie zdroje a stabilitu pre celú futbalovú pyramídu vrátane pomoci prekonať finančné problémy spôsobené pandémiou. Napriek oznámenému odchodu anglických klubov, ktoré to museli urobiť pre obrovský tlak, sme presvedčení, že náš návrh je plne v súlade s právnymi predpismi. Dokázalo to rozhodnutie súdu, ktoré chráni Superligu pred zásahmi tretích strán. Vzhľadom na nové okolnosti pripravíme adekvátne kroky na pretvorenie projektu. Stále chceme ponúknuť fanúšikom najlepšie zápasy a zabezpečiť plán solidarity pre celú futbalovú komunitu,” uvádza sa v spoločnom stanovisku šestice zo Španielska a Talianska.

Naše články k téme Európska Super liga nájdete na TOMTO linku.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera