Skupinová fáza európskych súťaží je práve v polčase. Vo väčšine skupín sa situácia vyvíja podľa očakávania, ale nechýbali ani prekvapenia. Pozreli sme sa bližšie na zápasy klubov, v ktorých nastupujú slovenskí reprezentanti.
Nie je prehra ako prehra. Mohli si povedať neskoro večer Sparťania na rozdiel od svojich konkurenčných „S“ z Edenu. Hoci obom pribudla v kolónke bodov nula, boli to dva úplne odlišné zápasy.
H+ H = 2 H alebo 22 + 33 =55
Na Letnej sa diali veci – sedem gólov, červená, neuznaný gól či obrat z 2:0 na 2:4 zdvíhali divákov na štadióne zo sedadiel a televíznych z kresiel v obývačke. Olympique Lyon vyzeral po dvadsiatich minútach na uterák a je potešiteľné, že letenský úvodný uragán režírovala práve slovenská dvojica Hancko – Haraslín. Prvý svojou aktivitou, ktorou dostával súpera pod tlak, druhý dvomi parádnymi trefami.
Individuálne majstrovstvo, ktoré Lukáš predviedol pri oboch góloch, muselo potešiť oko každého (nielen) slovenského diváka. Pri prvom si upratal na hranici šestnástky dvoch súperov a s pomocou teču to trafil do brankárovho protipohybu. Gól č. 2 bol ešte výstavnejší: nájsť minimálnu medzeru medzi obrancom, brankárom a žrďou si už žiada nohu majstra. Po Hanckovi sa aj z Haraslína stáva miláčik sparťanských tribún a čísla 33 a 22 budú raz možno v miestnej Sieni slávy…
A prišiel veľký obrat…
Pri fantastickom vstupe domácich mýlil iba božský kľud lyonského trénera Petra Bosza. Žiadny zásah do hry, iba ruky pokojne prekrížené na hrudi v sede. Maximálne pár slov s asistentom. O chvíľu bolo jasné prečo – pozná silu svojho kádra a teda vedel, že to ešte príde.
V prvom polčase iba v náznakoch ale na konci bol gól na 2:1. Ekambi pri ňom prefičal stredom sparťanskej obrany ako TGV údolím Loiry a domáci beci si akurát stihli prečítať číslo na jeho chrbte. Tento moment predznamenal druhé dejstvo.
Po návrate z kabín predviedli hostia rezký marš v plnej paráde. Dokonalá technická vybavenosť v kombinácii s rýchlosťou postavili za pár minút český tím do úlohy štatistov. A hoci Sparta je už dnes veľmi slušne vyskladaná (vidieť na nej Vrbov rukopis), na zastavenie lyonského gangu to zďaleka nestačilo. Akcie, ktoré predvádzali v plnom šprinte Aouar, Bruno Guimaraes či Tiago Mendes zatienili nielen domácich, ale aj najznámejšie meno z ich zostavy Xherdana Shaqiriho, ktorého som prvýkrát zaregistroval až v 45. minúte. Ale napokon to bol on, kto po zaťahovačke k čiare pripravil vyrovnávajúci gól.
Hektický záver
Na Haraslínovi sa v druhom polčase vykartoval zelenáč Gusto, ale ani presilovka nepomohla „rudým“ k zisku čo i len jedného bodu. Hoci, ak by Hanckov projektil z vnútra šestnástky za stavu 2:2 zapadol k žrdi Lopesovej bránky, mohlo byť všetko inak. Ale na „ak“ sa vo futbale nehrá…
Slovenský obranca bol v druhom polčase najdominantnejšou postavou domácich. Žiaľ, aj v smutnom svetle. Pri rozhodujúcom štvrtom góle sa v súboji jeden na jedného naťahoval dlhou nohou za loptou, stratil stabilitu a vzápätí si ho Ekambi naložil do sladko – kyslého nálevu ako potreboval. Chybu sa snažil odčiniť, tlačil sa ďalej dopredu, ale rozhodca a VAR mu odopreli gól, hoci on v ofsajde určite nebol…
A tak mohol sparťanský divák po záverečnom hvizde smútiť nad bodovou stratou v zápase, ktorý mal taký krásny rozbeh. Rozhodne však videl výborný duel aj s porovnaním, aký je rozdiel medzi tímom, opäť patriacim do stredoeurópskej špičky, a jedným z najlepších mančaftov Ligue 1. A slovenská stopa na tomto výbornom futbale bola viac než výrazná.
Slávia z formy von
Ešte pred Spartou sme mali možnosť vidieť ďalší diel trápania sa „sešívaných“, tentokrát v izraelskej Haife. Forma Slávie z vlaňajška, kedy školila súperov aj na Britských ostrovoch, je v týchto dňoch iba nostalgickou spomienkou. Sima je už v Stoke City, niekdajšie opory ako Stanciu či Olayinka sa iba hľadajú a zoznam opôr na maródke začína konkurovať dĺžkou tomu Schindlerovmu…
Zo Slovákov v kádri sa Jakub Hromada nezmestil na európsku súpisku a Ivan Schranz bol ako väčšinu času na medzinárodnej úrovni neviditeľný ako Hopkirk. Miesto pod hrotom mu evidentne nesedí (ak už nie na hrot, tak radšej na stranu), ale tak v Slávii si treba vážiť aj post zaskakujúceho gólmana, ak by k tomu došlo.
Hľadá sa hroťák
Trpišovský vypísal konkurz na zakončovateľa, ale po nepresvedčivom Teclovi to dvakrát lepšie nezvládol ani Kuchta. Hoci to bol práve on, kto mal úvodnej tretine dve najväčšie šance hostí. A tú druhú zahodil ako školák… Reprezentant Krmenčík dostal na rozdiel od Schranza miesto iba na lavičke, ale ani on po výmene Kuchtu za 25 minút obrat neprivodil. Jedinú veľkú šancu Pražanov mal v druhom polčase Samek.
A hoci Maccabi Haifa nie je z ranku súperov, ktorí by rušili pokojný spánok európskych top klubov, vo chvíli, ak zapli na vyšší stupeň, boli nebezpečnejší než Pražania. Oni na rozdiel od súpera ten gól strelili, mali väčšie šance a v závere tri body aj ubránili. Slávia sa ešte potrápi, ak chce dosiahnuť aspoň na druhú priečku a Trpišovského čaká do Vianoc roboty ako pri rekonštrukcii Hradčan….
Nezachránil to ani Jablonec
Český pohárový večer mohol víťazstvom vylepšiť napokon Jablonec s našim Jakubom Považancom v základe proti dánskemu Randersu. Ale vyrovnanie na 1:1 prišlo minútu po góle domácich a na 2:2 dokonca penaltou v poslednej minúte. Devastátor Žiliny sa však v silnej skupine s Alkmaarom a Klužou drží viac než solídne.
Krásny futbalový večer má za sebou Matúš Bero, ktorý plnou minutážou prispel k jednogólovému víťazstvu svojho Vitesse Arnheim nad londýnskym Tottenhamom. Neapol zvládol Legiu Varšava rozdielom triedy, ale Lobotka zostal celý zápas na lavičke. Dych stráca Makov Ferencváros, ktorý na Celticu zaknihoval už tretiu prehru v rade a slovenský reprezentant bol pri nej osem minút po vystriedaní Tokmaca. V Bazileji zakopla aj Omonia Nikózia s Ďurišom na ihrisku a Hubočanom na lavičke. Hrošovského Genk si ani neškrtol na Olympijskom štadióne v Stratforde proti rozbehnutému WHU, ale Patrik si odbyl 90 minút v strede zálohy.
V Lige majstrov sa udržal v hre Milan Škriniar so svojim Interom, ktorý konečne našiel recept na moldavských šerifov.
Bombou štvrtkového večera bol šesťgólový výprask AS Rím v polárnom v Bodo. „Special One“ Mourinho asi nemal najlepšiu noc pri návrate do večného mesta, kde si vraj pri vystupovaní porazencov z lietadla zakrývala oči aj socha vlčice na pahorku Kapitol….
Komentáre