Streda, 06. december 2023

Európske pohároviny: Skysnuté pusinky a futbalové kolty, ktoré začínajú visieť prekliate nízko

Former Skyblue Former Skyblue 30.09.2021
FOTO: SITA/AP Photo/Jose Breton

Liga majstrov má za sebou tretinu skupinovej fázy. Prvé zápasy mohli ešte dopadnúť náhodne, ale po dvoch sa už začína rysovať vývoj v základných skupinách, kde nebola núdza ani o veľké prekvapenie. 

Zarputilí býci

Milionárska liga sa hrá najbližšie k našim hraniciam v Salzburgu. V stredu večer priniesla súboj rakúskeho a francúzskeho majstra, v ktorom prekvapujúco ťahal za dlhší koniec ten s logom býka v erbe. Pred rokom OSC Lille vyškolil na Letnej Spartu ako žiakov, preto ma zaujímalo, ako sa vysporiadajú s ďalšou stredoeurópskou prekážkou.  Ale dnešný Red Bull nie je Sparta.  

Hoci sa líder rakúskej ligy musel vyrovnať so stratou zraneného Francúza Soleta, ktorý je pilierom ich obrany, vzadu to vôbec neškrípalo. Muža s vizážou a herným štýlom jednovaječného dvojčaťa Abenu plnohodnotne nahradil Kamerunčan Onguene a domáci si vytvorili dvojgólový náskok vďaka dvom premeneným penaltám Adeyemiho. Kľúčový muž domácej ofenzívy už striasol zo seba tú zahodenú v Seville a v domácom hrade si počínal nadmieru suverénne.

Penaltoví králi

Mimochodom – Salzburg kopal v prvých dvoch zápasoch päť penált, z ktorých premenil tri! Dve zahodené v horúcej Andalúzii iste zamrzia, ale za 180 minút nazbieral štyri body, hoci nedal gól z hry! Už to počujem – penaltoví králi. Lenže k tým penaltám sa treba prepracovať aktívnou hrou, ktorá dostane súpera pod tlak a potom produkuje chyby. Mladý tím rastie každým zápasom. Má už dosť sebavedomia, že ho na trávniku neubehajú ani súperi z renomovanejších líg a postupne naberá aj skúsenosti. V stredu ho hnal vpred najmä dánsky terminátor Kristensen, ktorý na pravej strane vyčistí polovicu ihriska a ešte stihne s prstom v nose aj podkurovať súperovej obrane a hecovať divákov k väčšej aktivite.  

Zápas zdramatizoval lacný gól Buraka, pri ktorom švajčiarsky gólman domácich Kohn podcenil priamy kop z ostrého uhla. Ale na viac sa už Lille nezmohlo, hoci tréner Jocelyn Gourvennec generálne prestriedal a tlačil svojich k vyrovnaniu. Salzburg si to v pohode ustrážil a po rokoch úškľabkov, že je bezodnou dierou na nalievanie peňazí bez viditeľného efektu, sa pomaly stáva európskou stálicou a môže zamútiť vodu aj v ďalšej fáze LM.

Za týmto dielom stojí mladý progresívny Nemec Matthias Jaissle pri trénerskom kormidle. Koľkým trénerom vo veku 33 rokov dáme príležitosť u nás? Leda pri U-15ke, zatiaľčo v Rakúsku mu neváhali zveriť do rúk svoj najcennejší diamant. U nás radšej točíme tie isté mená ako figúrky na orloji…

Skysnuté pusinky

Už deň predtým rozbila internety šokujúca výhra Šeriffu Tiraspol na pôde Realu Madrid. Vo futbalovom svete možno prirovnať tento výsledok k štartu prvého raketoplánu do vesmíru. Hostia v čiernych dresoch udreli v tom najsprávnejšom čase – v poslednej minúte riadneho času postavil Thill exportným volejom spoza šestnástky Courtoisa do úlohy štatistu. Skvelý bol už prvý gól brilantne umiestnenou hlavičkou.

Naopak, Real síce pálil celý zápas, ale ostré náboje zabudol v šatni. K jedinému gólu mu dopomohla hanebne odpískaná penalta – domáci hráč sa snažil preštrikovať cez dvojicu obrancov, ale potom sa radšej zahral na mŕtveho vtáka a hodil sa o zem bez toho, aby sa ho súper dotkol. Načo potom čumia rozhodcovia do VARu? Opäť iba ukážka dvoch rozdielnych metrov – keď gigant zo západnej Európy nemôže, rozhodca mu za každú cenu pomôže. Tentokrát, našťastie nevydalo…

A tak sa diváci z vynoveného Bernabeu, kde pustili iba necelých 25 tisíc a na zvyšku dolných poschodí rozprestreli plachty, pobrali domov hľadať na mape, kde sa nachádza Moldavsko alebo skôr separatistické Podnestersko, odkiaľ prišli neznámi futbalisti a pochutili si na ich „merengues“. My sme sa zasa vytešili, že pri úspechu „šerifov“ boli aj dvaja ľavobočkovia slovenského futbalu, čo žiadne médium u nás nezabudlo pripomenúť. Lebo v tomto, sme my Slováci, skutoční kadeti…

Tragická Barca

Barcelona bez Messiho začína pripomínať Alex Wortex s holiacim strojčekom. Už nič extra, len šeď a nuda. Ako pohľad na ich trénera R. Koemana, ktorý už na Nou Campe evidentne nadčasuje. Lisabonskí orli takto naposledy zarmútili blaugranas ešte na začiatku kariéry slávneho Eusébia a to je už, bratru, rovných šesť desiatok rokov. A Benfica pritom vôbec nevyzerá na vzkriesenie zašlej slávy – iba ich stredajší súper je v totálnej dekompresii. Za 90 minút netrafiť bránku, to by snáď nedala ani Senica.  A ostudu dovŕšil vylúčením Eric Garcia….

Na Old Trafforde sa zasa otáčalo. Žltá ponorka z Villarealu sa síce dostala do vedenia, ale víťazný gól  domácich prišiel v 95. minúte. Kto bol úspešným strelcom, ani netreba písať. Tomu, kto sa ešte nepozrel, dáme kurz 1, 01 na uhádnutie… Rovnako úspešný obrat zvládol gólmi Griezmanna a Suareza aj španielsky majster Atlético Madrid na pôde AC Miláno. V portskej jaskyni si na drakov schuti zastrieľali červení, ktorí nikdy nekráčajú sami. A našou skutočnou radosťou môže byť, že z Milana Škriniara sa stáva ozajstný superman, ktorý opäť podržal svoj Inter nad vodou aj na pôde Šachťaru Doneck.

Jeseň v Lige majstrov bude ešte zaujímavá a horúca. Ale dnes nás ešte čaká druhá porcia európskej a konferenčnej ligy.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera