Piatok, 17. máj 2024

Európske pohároviny: vychechtaný Green, kiksujúci Kružliak, slabnúce Silenzio a Ruža tŕňov zbavená

Former Skyblue Former Skyblue 09.08.2022
FOTO TASR - Pavel Neubauer

Lepšiaci sa Slovan, ktorý stále drží vysoko našu štandardu. Zvládneme ešte rybárov a inštalatérov, ale pri prvom strete s profíkmi nás už bijú aj kluby z bývalého socialistického bloku. Dokonca doma. A koľko je hoden „čisto slovenský“ výber, nám ukázal súper z Pobaltia.

Toto sú v kocke najdôležitejšie zistenia z doterajších predkôl európskych pohárových súťaží, do ktorých zasiahli štyri slovenské tímy. Futbalová jar v Európe je pre nášho fanúšika už roky iba veľmi vzdialenou fatamorgánou, ale tak aspoň jedno skupinové kolo by slovenský klub mohol dať.    

Világoš sa nekonal

Čo si budeme hovoriť – práve bratislavský klub púta najväčšiu pozornosť i vášne fanúšikovskej obce. V dobrom, aj v zlom. Záujem o tých za ním už treba deliť minimálne dvomi. V lete vírili futbalové vody najmä odchod – neodchod trénera Weissa a príchod Juraja Kucku, od ktorého všetci čakali líderstvo (zatiaľ sa nekoná). V závere prvého vystúpenia sa pískalo na vlastný tím, ale belasí napokon zvládli gruzínskeho súpera s dvomi batohmi šťastia. Vlado mladší báječne zatočil v úplnom závere predĺženia roh, čím poslal Slovan do druhého predkola a do Batumi správcu konkurznej podstaty.  

Proti Ferencvárosu predpovedali neprajníci klubu z Tehelného poľa poriadny „világoš“, ale ten v Budapešti neprišiel. Naopak, Slovan kompaktným výkonom a víťazstvom zrejme prekvapil aj sám seba. Škoda, že to nedotiahol doma do postupového konca. Pár desiatok sekúnd ho delilo od predĺženia, kde už bolo možné všetko… Tri vystúpenia na ihriskách súperov bez prehry už niečo naznačujú – na rozdiel od domáceho trávnika tam netreba tvoriť.

Laso na Olympiakos

Vo štvrtok v Pireu to bol ďalší výkon z radu tých, za ktoré sa netreba hanbiť. Olympiakos je síce v hlbokej kríze, ale aj počas nej je vysokým favoritom a na jeho vyradenie už treba dávku futbalového kumštu. Fajnšmekri, sledujúci zahraničné top ligy, určite nájdu v hre belasých viacero mínusov. Napríklad absentujúcu podporu útoku väčším počtom hráčov. Lenže to je nevyhnutnosť. Hráči súpera nemajú na Transfermarkete vyššiu cenu kvôli krajším účesom či kerkám. Ak by sa Slovan pustil s nimi do otvorenej partie, dopadlo by to veľmi zle. Dať priestor rýchlejším a technicky lepšie vybaveným hráčom by znamenalo prepadnutie v strede ihriska a následky by boli zničujúce.

Rovnako je do očí bijúca potreba viacerých dotykov s loptou namiesto kolmej prihrávky z jednej dopredu, lebo tam by z vyššie spomenutého dôvodu už nenašla adresáta. A v neposlednom rade, väčšina hráčov má slabšiu nohu evidentne len na podopieranie. Bolo to vidieť napríklad pri šanci Barseghyana v prvom polčase. Ale nebuďme zbytočne prísni – ak by títo hráči boli takí komplexní ako top hviezdy európskych trávnikov, kopali by Premiér League a nie slovenskú súťaž. Buďme radi za lepšiaci sa Slovan, ktorý dodáva nádej i miazgu nášmu klubovému futbalu. Kiež by sme tu mali iba legionárov ako je spomínaný Barseghyan, Čakvetadze, Kashia alebo dunajskostredskí Kalmár a Davis. Aj naša najvyššia súťaž by vyzerala inak!

Čakvetadzeho kolotoč

 Dá sa predpokladať, že aj doma je jedinou možnosťou „kaziť“ hru Olympiakosu, kúskovať ju, dostupovať na maximum všetky súboje a čakať na chyby. Grékom sa nedarí, sú pod neuveriteľným tlakom a ak rýchle nedajú gól, nervozita bude stúpať a začnú kopiť chyby, ktoré treba potrestať. Ideálne hneď prvú. Práve tu je kľúč k postupu belasých a samozrejme dobrá forma Čakvetadzeho, ktorý ako jeden z mála dokáže povoziť súpera na retiazkovom kolotoči bez lístka.

Pochvalu za výkon v prvom dejstve si okrem neho zaslúži aj Lukáš Pauschek, nad ktorým už viacerí zlomili palicu. Ale on dokazuje, že nie je na odpis. Práve naopak. A, samozrejme, strelec gólu. Ak spomeniete pred fanúšikmi Aston Villy meno André Green, buď si nespomenú alebo sa začnú nahlas smiať. Vo štvrtok večer sa im mohol smiať on – strieľa góly v Európe a jeho materský klub čaká maximálne boj o záchranu v lige…

Riziko Slovana je na brankárskom poste. Sledoval som polemiky o vyrovnávajúcom góle v závere. Ale stále platí, že kvalitný gólman v takejto chvíli zvalí celú hradbu pred sebou, vrátane vlastných hráčov, len aby sa dostal k lopte. Ten slabší zostane v úlohe pozorovateľa na čiare. Na Tehelnom poli vedia minimálne od finále Slovnaft Cupu, že urgentne potrebujú inú brankársku jednotku. Ale väčšinu leta predriemali a potom už neprišiel nikto z avizovanej trojice Plach, Macík, Hladký. Pritom brankár je základným stavebným kameňom úspechu. (Páni, čo takto Kupatadze?)

 Na hviezdu ramadán?

Iba s teoretickou šancou na postup pocestuje do Bukurešti DAC. Dnešná Steaua (pod záhadnou šifrou FCSB) nie je momentálne už žiadnou hviezdou (doslova, lebo v rumunčine toto slovo znamená hviezdu), ale na juhu Slovenska jej hráči lepšie „lepili“ loptu na nohu a nepustili domácich do poriadnej šance (ak nepočítame žrď v úvode z priameho kopu). Aj strelec Krstovič už zistil, že dávať góly súperom z európskeho suterénu a profíkom je tak trošku rozdiel.

V odvete už bude k dispozícii na celý zápas Kalmár, čo by mohlo byť dostatočnou vzpruhou, ale čo Dunajskostredčania potrebujú akútne zlepšiť, je strelecká efektivita. V metropole Rumunska sa určite nedostanú do toľkých šancí ako v prvom polčase v Podbrezovej, takže ich bude tlačiť imperatív – premieňať!

Ak by aj cez Steau neprešli, svet sa na Žitnom ostrove nezrúti. Nikto nemohol čakať, že Adrián Guľa urobí za šesť týždňov zázrak. Chce to čas, trpezlivosť a zlepšenie určite príde. Prvou lastovičkou je grécky stopér Risvanis, ktorý bol proti rumunskému súperovi príjemným prekvapením. Najmä keď ostrieľaný Kružliak kopí chybu za chybou. Jeho červená rozmetala Guľovi koncepciu do druhého polčasu a kiksu sa nevyhol ani cez víkend. Lenže dvojica Brunetti – Muhamedbegovič nie je o nič lepšia, skôr naopak. Takže  tréner bude musieť ísť v každom prípade do rizika, pričom stále platí, že postupové šance žlto – modrých sú pred štvrtkovou odvetou 10:90. Leda že by nečakane naordinovali domácim r(R)amadan. Ten vyzerá, že má v sebe istý moment prekvapenia…

Trnavské trápenie a rýchly koniec Ruže

Naopak, takmer nulové sú šance Trnavy. Kto videl prvý zápas, nemôže dúfať v zázrak. Dokonca ani v pútnickej Czestochowej. Mužstvo z „malého Ríma“ je v hernom kŕči. Možno ho nakopne dotiahnutie dvojgólového manka proti Žiline v nedeľu večer, ale na Raków s famóznym Ivi Lopezom to bude stále málo. Ukazuje sa, že koniec Škrtela je minimálne po mentálnej stránke väčšou ranou, ako by si mohli „bílí andelé“ pripúšťať. Je to ako točiť ďalšiu sériu už bez Brucea Willisa a tváriť sa, že to bude rovnako dobré. Nebude. Chýba istota vzadu a tá potom zväzuje nohy aj vpredu.

Ružomberok mnohí chvália za to, že hrá iba so slovenskými hráčmi. Peter Struhár odvádza skvelú prácu a na hru Liptákov sa dokonca po rokoch aj dobre pozerá (asi sme toho Haspru precenili). Ale na koľko to stačí, ukázali dvaja pobaltskí súperi. Ten prvý bol ešte slabulinký ako tretí odvar z rovnakého harmančeka, ale legionárska squadra z Rigy už rázne odmerala kvalitu Ružomberka. Dve víťazstvá a skóre 5:1 má jasnú výpovednú hodnotu.

A nerobme z núdze cnosť – ak by mal majiteľ chuť viac zainvestovať (ako že evidentne nemá), aj na trávniku za Tescom by určite behalo v oranžovom drese zopár hráčov s iným pasom než slovenským…. Lebo problémom slovenského futbalu nie sú legionári (kvalitní), iba myriády voľných hráčov, ktorých sem za posledné roky kluby naťahali a ktorí zdevalvovali toto slovo pomaly na nadávku…

Celebrity bez smotánky

Letné zápasy v európskych pohároch sú pre našich fanúšikov predčasnými futbalovými Vianocami. Vtedy sa vyberú na štadión aj tí, ktorí ligu celoročne ignorujú. A s dovetkom – rýchle, lebo druhé kolo už nemusí byť. Prejavilo sa to už proti maďarskému majstrovi na Tehelnom poli, kde bol štadión netradične vypredaný a prišli aj rôzne verejne známe tváre. A nielen bezpodprsenková poslankyňa a hokejový Pagannini na penzii, ktorých si médiá najviac všímali. Tento duel bol tak vyhajpovaný, že pomaly pri ňom platilo podobne ako pri Plese v opere: „Nedondeš, neexistuješ!“ Teraz sme zvedaví či poctia svojim majestátom aj štvrtkový odvetný zápas alebo to bol len taký ojedinelý „smotánkový“ úlet…

Slovanu patrí určite pochvala za zvládnutie predaja vstupeniek na odvetu proti Ferencvárosu prostredníctvom kódov, vďaka čomu mali skutočné domáce prostredie. Nerobme si ilúzie – v prípade voľného predaja by sa súper cítil ako doma na Üllői út. A dvojnásobná všetkým divákom, ktorí vytvorili spolu s kotlom fantastickú kulisu (na Slovensku priam ojedinelú) aj s takmer dokonalým celoštadiónovým choreom. Proti Olympiakosu to už bude ťažšie, keďže cestovná kancelária UEFA pod rúškom čistoty futbalu musí z niečoho financovať svoj chod a zásadne trestá kluby smerom na východ…    

Štadiónové impresie

Plusom je aj možnosť zaplatiť na Slovane okrem cashless aj vlastnou platobnou kartou. Mínusom, že aj po zdrvujúcej kritike bufetov som si odstál v rade 35 minút. Jedna slečna logicky nestíhala čapovať aj robiť platby, keďže kolega väčšinu času odbiehal dozadu otáčať klobásky… Ale hardcore prišiel pri odchode zo štadióna. Čudne pomalý pohyb masy smerom dolu po vonkajšom schodišti z tribúny B evokoval otázku prečo? Prisvecovanie mobilmi pod nohy odhalilo príčinu – iba takto videli kam stúpajú. Štadión za nemalý peniaz v metropole uprostred Európy a tma ako vo vieske na okraji Čukotky – epický výjav…

Priam pekelnú atmosféru vytvárajú svojim hráčom priaznivci DAC vo všade dobre osvetlenej MOL Aréne. Stáť v tom skákajúcom dave, s neúnavnými chorálmi, bubnami a vytlieskavaním, je fakt zážitok. Slovákov však iritujú maďarské vlajky a rôzne popevky (aj keď im väčšina nerozumie), UEFU zasa tie na adresu súpera. Takže za niektoré budú určite tresty podobne ako na Slovane… Mínusom je, že v bufete zaplatíte iba klubovou cashless kartou, ktorú si musíte dobiť, čo stavia do ofsajdu „jednozápasových“ návštevníkov….

Kto ďalej?

Pred druhým dejstvo predkola má istotu pokračovania iba Slovan – či už v Európskej alebo Konferenčnej lige. Vzhľadom na výsledky prvých zápasov má takmer istotu, že v prípade postupu cez Olympiakos narazí v play off EL na cyperského majstra Apollon Limassol, ktorého vlani vyškolila Žilina. Ak neuspeje, za miestenkou do „konferenčky“ si zaletí do Bosny alebo až do Kazachstanu. V každom prípade, skupina by  belasým za predvedené výkony určite svedčila. Dunajská potrebuje k vyzvaniu Vikingu (premožiteľa pražskej Sparty) viac než trošku šťastia. Možno malý futbalový zázrak… Dúfajme.

Superduel v Matuzalemovi

Tohtotýždňová porcia všetkých pohárov sa scvrkne na dva dni – utorok a štvrtok. V stredu je totiž na programe zápas o Superpohár. Eintracht z najväčšieho európskeho leteckého hubu čaká po takmer kanáriku od Bavorov ďalšia superťažká váha – šampión šampiónov Real Madrid.

Dobrou otázkou na UEFA, ktorá si tak potrpí na udeľovanie „mišelinských“ hviezdičiek pre štadióny by bolo, prečo teda zvolila za dejisko objekt, kde ešte lámal olympijské rekordy Emil Zátopek? Alebo že by to bolo predsa len o tom dvojakom metri tejto inštitúcie ako sa často hovorí?   

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera