Streda, 17. júl 2024

Fantasy Premier League: Čas na divokú kartu?

Matej Šuľan Matej Šuľan 09.04.2021
SITA/AP Photo/Laurence Griffiths

Blížime sa do poslednej fázy tohtoročnej edície Fantasy Premier League. Ostáva nám už len osem kôl, čo je stále dosť na vylepšenie, či zvrátenie našich umiestnení v celkovom poradí a v mini-ligách. Musíme však jednať rýchlo a využiť všetky príležitosti na zlepšenie nášho umiestnenia, ktoré sa nám naskytnú.

31. kolo FPL môže byť pre mnohých FPL manažérov zlomové, pretože dochádza k tzv. „fixture swing“ – čo znamená, že niektoré tímy, ktoré mali doteraz extrémne náročné zápasy, budú mať od 31. gameweeku jednoduché zápasy. A naopak, niektoré tímy, ktoré mali v posledných kolách ľahký program, čakajú zápasy s výrazne vyššou náročnosťou.

Ktoré tímy teda čaká najlepší a ktoré tímy najťažší program?

Tímy s ľahkými zápasmi do konca sezóny: Liverpool, Leicester, Wolves, West Ham, Arsenal

Tímy s ťažkými zápasmi do konca sezóny: Fulham, Newcastle, Aston Villa, Brighton, Crystal Palace, WBA

Tímy so zmiešanou náročnosťou zápasov: Sheffield, Leeds, Man City, Spurs, Man United, Southampton, Everton, Chelsea, Burnley

Ideálny čas na wildcard?

Práve táto zmena v náročnosti zápasov pre mnohé mužstvá vytvára skvelú príležitosť pre FPL manažérov, ktorí majú stále k dispozíciu wildcard – divokú kartu. Preto ak je to váš prípad, zamerajte sa na hráčov zo skupiny tímov, ktoré majú pred sebou ľahké zápasy.

V tomto článku vám predstavíme troch hráčov, ktorí nás z týchto tímov zaujali najviac – všetci traja majú potenciál nahrať v najbližších kolách veľké množstvo bodov. Zároveň ich má vo svojich tímoch len málo FPL manažérov, takže každý ich gól vás môže posunúť výrazne vpred v celkovom poradí.

Poďme na to.

Neto

FPL body: 123
Cena: £5.7
V tímoch: 7.3 %

Hráčom Wolves sa zo začiatku sezóny darilo. Boli to predovšetkým SaissJimenez, ktorí zbierali množstvo FPL bodov počas prvých kôl, v ktorých mali vlci priaznivé zápasy. Jimenezove zranenie a zvýšenie náročnosti zápasov (FDR) však spôsobilo, že FPL manažéri stratili záujem o hráčov Wolves.

Od zranenia Raula Jimeneza to bol Pedro Neto, ktorý prevzal taktovku kľúčového zakončovateľa vlkov. S 5 gólmi a 8 asistenciami je v tejto sezóne najproduktívnejším hráčom Wolves a 16tym najproduktívnejším záložníkom FPL. V 30 zápasoch nazbieral 123 bodov, čo je v priemere 4,1 bodu na zápas (ekvivalentné so 155,8 bodmi v 38 zápasoch). A to je na záložníka, ktorého cena je £5.7, slušná štatistika.

Vlkov čaká od 31. do 35. kola skvelá séria zápasov, počas ktorej natrafia na 5 zo 6 najhoršie postavených mužstiev v tabuľke Premier League: FUL (A), SHU (H), BUR (H), WBA (A), BHA (H) – ľahšie zápasy už ani nemôžu mať.

Takže ak hľadáte záložníka s nízkou FPL cenou, ktorý Vám môže v najbližších 5-tich kolách nahrať slušné množstvo bodov, môže ním byť práve 21-ročný Portugalčan.

Iheanacho

FPL body: 57
Cena: £5.8
V tímoch: 4.4 %

Leicester je ďalším tímom, ktorý čakajú v najbližších 5 kolách dobré zápasy. Okrem West Hamu natrafia na WBA, Crystal Palace, Southampton a Newcastle, čo sú zápasy, v ktorých by hráči Leicestru mohli a mali nazbierať dosť FPL bodov.

Ich hlavný strelec Jamie Vardy nepokračuje v dobrej forme, ktorú mal na začiatku sezóny, a momentálne je to skôr Kalechi Iheanacho, ktorý svojimi výkonmi pomáha Leicestru vyhrávať zápasy. Nigérijčan zaznamenal v tejto sezóne síce len 6 gólov, všetky z nich však strelil počas svojich posledných 7-mich štartov za líšky.

Na rozdiel od Vardyho je Iheanacho pri skvelej streleckej chuti a jeho FPL cena je až o £4.3 nižšia. Kalechi Iheanacho môže byť vo Vašich FPL tímoch napríklad krátkodobou náhradou za Patricka Bamforda, ktorého v najbližších troch kolách čakajú MCI (A), LIV (H) a MUN (H).

Diogo Jota

FPL body: 69
Cena: £6.8
V tímoch: 10.8 %

Formu Dioga Jotu sme už spomenuli v predchádzajúcom článku, kde sme vyzdvihli jeho skvelý výkon v drese Portugalska počas reprezentačnej prestávky. Portugalčan následne zaznamenal dva góly v  ligovom zápase proti Arsenalu a pomohol tak k víťazstvu Liverpoolu 3:0.

Zaujímavé je aj jeho porovnanie s Mohamedom Salahom. Kým Egypťan nahral v 29. zápasoch 182 bodov (6,27 bodov na zápas), Jota mu v tých pár zápasoch, ktoré odohral, dobre sekundoval, keď nahral 69 bodov v 13 zápasoch. To je v prepočte na jeden zápas (5,31) len približne o bod menej, než má Mohamed Salah. A kým sa mnohí FPL manažéri rozhodujú, či do svojho tímu majú kúpiť Salaha alebo Jotu, vy sa nemusíte zdržovať rozhodovaním, a môžete do svojho FPL tímu kúpiť obidvoch.

Podobne ako Wolves a Liecester, aj Liverpool čakajú v najbližších kolách priaznivé zápasy. A ak v nich Liverpool zopakuje výkon, aký podal v predchádzajúcom kole proti Arsenalu, môžeme sa tešiť na množstvo gólov. A je to práve SalahJota, od ktorých by sme v takom prípade mali očakávať najviac FPL bodov.

Zhrnutie

Nachádzame sa v zlomovom kole záverečnej fázy tohtoročnej edície Fantasy Premier League. Preto ak chcete ešte niečo urobiť s pozíciou vášho FPL tímu v celkovom poradí, využite každú príležitosť, ktorú vám FPL ponúkne. Zahratie divokej karty v 31. kole môže byť práve jednou z nich.

Držím palce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera