Štvrtok, 23. máj 2024

Fantasy Premier League: Chaos ustupuje, je čas plánovať

Matej Šuľan Matej Šuľan 01.01.2022
Foto: SITA/John Walton/PA via AP

Chaos vo Fantasy Premier League sa pomaly zmierňuje a počet preložených zápasov každým kolom klesá. To výrazne uľahčuje plánovanie mnohým fantasy manažérom.

Z 21. kola bol zatiaľ preložený len jeden zápas (Leicester vs. Norwich) a je veľká šanca, že ostatné sa odohrajú podľa plánu. Zároveň nás po 21. kole čaká dvojtýždňová zimná prestávka, počas ktorej by sa situácia v Premier League mohla upokojiť natoľko, aby sa veci opäť vrátili do normálu.

Turnaje, s ktorými treba počítať v najbližších kolách Premie League

V januári a februári nás však nečaká len Premier League, ale aj ďalšie dva turnaje, ktoré výrazne ovplyvnia naše fantasy tímy.

Africký pohár národov

Medzi 9.1. a 6.2.2022 nás čaká Africký pohár národov (AFCON), kvôli ktorému nebudú fantasy manažérom po dobu dvoch kôl (GW22 a GW23) k dispozícii viacerí africkí hráči na čele s Mohamedom Salahom. Preto buďte extra opatrní ohľadom vašich prestupov, hlavne ak chcete v tomto kole kúpiť do svojho mužstva hráčov z afrických krajín, ako sú napr. Mahrez, Mané, Zaha, Iheanacho či Benrahma. Zatiaľ ešte nie všetky africké mužstvá odovzdali svoju finálnu súpisku hráčov na AFCON, takže v tejto chvíli nemôžeme so 100% istotou povedať, ktorí hráči budú v GW22 a GW23 vo fantasy chýbať.

Majstrovstvá sveta klubov

Ďalším veľkým turnajom, ktorý bude mať vplyv na naše fantasy mužstvá, sú Majstrovstvá sveta klubov, ktorá sa odohrajú 3.2. a 12.2.2022. Kvôli nim bude mať Chelsea dva blank gameweeky za sebou v GW24 a GW25. Preto už teraz začnite plánovať, čo urobíte s hráčmi Chelsea vo vašom mužstve – či ich cez dané dve kolá len posadíte na lavičku, alebo predáte. Kvôli Majstrovstvám sveta klubov čaká blank gameweek nielen Chelsea, ale aj ich súperov z daných kôl: Brighton má blank v GW24 a Arsenal v GW25.

Pri plánovaní vašich fantasy krokov majte teda na pamäti, že dostupnosť hráčov medzi kolami 22 až 25 bude výrazne ovplyvnená dvomi veľkými turnajmi, takže tomu prispôsobte svoju stratégiu.

Možné double gameweeky v 21. a 22. kole

Premier League sa pokúsi čo najskôr nájsť termíny preloženým zápasom. Je možné, že uvidíme double gameweeky už v najbližšom 21. a 22. kole – nič však nebolo oficiálne potvrdené. Sledujte na twitteri Bena Crellina, ktorý pripravuje predikcie, kedy by sa preložené zápasy mohli hrať.

Na ktorých hráčov sa zamerať v 21. kole?

Pokiaľ stále máte k dispozícii voľný transfer v 21. kole, počkajte do poslednej chvíle (15 – 30 min pred deadline), kým ho použijete. Informácie o možných double gameweekoch môžu prísť kedykoľvek, takže nepremárnite svoj transfer kvôli netrpezlivosti.

Na ktorých hráčov by sme sa však mali zamerať v najbližších kolách? Síce ešte nepoznáme termíny, kedy sa preložené zápasy budú hrať, vieme, ktoré tímy majú pred sebou viac zápasov ako iné mužstvá. Preto sa prestupmi snažte zamerať hlavne hráčov z tímov, ktoré už prekonali svoje problémy s covidom a ktoré majú pred sebou najviac preložených zápasov.

Najlepšia náhrada za Salaha: Son Heung Min

Určite neprehliadnite hráčov Spurs, ktorí majú pred sebou 3 preložené zápasy. Najlepšou voľbou z ich mužstva je Son Heung Min. Son môže byť vašou priamou náhradou za Mohameda Salaha, ktorý odchádza na AFCON.

Tottenham sa pod Contem zlepšil aj defenzívne, keď v posledných siedmich ligových zápasoch udržal štyri čisté kontá. Preto môže byť dobrou voľbou aj niektorý z ich wingbackov – Reguillon alebo Emerson Royal, ktorí môžu byť náhradou za zraneného Jamesa. Do streleckej formy sa začína dostávať aj Harry Kane, keď skóroval v každom z posledných troch ligových zápasov.

Dennis alebo King?

Podobne tri preložené zápasy má pred sebou aj Watford, ktorého útočníci majú v tejto sezóne skvelú formu. Je tu veľa otáznikov ohľadom toho, či Dennis odíde na Africký pohár národov, alebo nie. FPL manažéri však stále majú k dispozícii Joshuu Kinga, ktorý sa za cenu 5,8 miliónov libier môže ukázať kľúčový hráč najbližších kôl.

Calvert Lewin je späť

Dominic Calvert Lewin by sa mal po dlhej pauze znovu vrátiť do základnej 11-ky Evertonu. Karamelky majú pred sebou veľmi priaznivý los a navyše ich k tomu čakajú 3 preložené zápasy. Počas tejto sezóny väčšina FPL manažérov na Calverta Lewina už aj zabudla. Stále je však dôležitým hráčom Evertonu a určite bude v najbližších kolách hlavnou postavou ich útoku. Vo fantasy môže byť rozdielovým hráčom (momentálne ho má v tíme 3,3 % fantasy manažérov) a tým, že ho kúpite skoro, môžete získať výhodou.

Hráčom Burnley sa radšej vyhnite

Najviac preložených zápasov (4) má pred sebou Burnley. Z ich hráčov však v tejto sezóne nezaujal (okrem Corneta, ktorý pravdepodobne odíde na AFCON) nikto z nich, a preto sa ich hráčom vo fantasy radšej vyhnite. Veľmi rýchlo by sa mohli premeniť na náklady mŕtvej váhy, ktoré by váš fantasy tím stiahli nadol.

Záver

Situácia vo Fantasy Premier League sa upokojuje a fantasy manažéri majú pred sebou konečne väčší priestor na plánovanie. Stále však dávajte pozor na nové informácie a robte prestupy až 15-30 minút pred deadline, aby ste na prípadne novinky stihli včas zareagovať.

Držím palce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera