Pondelok, 26. február 2024

Fantasy Premier League: Náš Wildcard tím

Matej Šuľan Matej Šuľan 14.10.2021
FOTO TASR/AP

Reprezentačná prestávka sa skončila a FPL manažéri po oddychu začnú znovu pripravovať svoje tímy na najbližšie kolo najvyššej anglickej futbalovej súťaže.

V našom článku pred siedmym kolom sme už načrtli, že táto reprezentačná prestávka bude najlepším časom na použitie divokej karty. Preto sa teraz pred ôsmym kolom pozrieme na to, ako by mohol váš FPL tím vyzerať, práve v tom prípade, ak ste sa rozhodli tento čip použiť.

Brankári

Už na začiatku sezóny bol najpopulárnejším brankárom gólman Brightonu Robert Sánchez. V prvých siedmich zápasoch obrana Brightonu podávala solídne výkony, vďaka čomu si čajky udržali 3 čisté kontá (iba Liverpool, Chelsea a Manchester City si udržali viac). Sanchéz nahral 25 bodov za 7 kôl, takže ak si udrží takúto formu do konca sezóny, nahrá približne 136 bodov (38*25/7 = 136 ) – čo je OK pre brankára, ktorého cena je 4,6 miliónov libier. Takže ak máte v bráne vášho tímu práve Sanchéza, nemusíte ho silou mocou vymeniť za nejakého iného gólmana. Z minulých ročníkov Premier League vieme, že obrana Brightonu pod Grahamom Potterom dokáže podávať solídne výkony počas celej sezóny, takže je tam predpoklad, že Sánchez by mohol v tejto sezóne nahrať spomínaných 136 bodov. Sánchez je typ brankára, ktorý ponúka stabilitu, nakoľko ho môžeme považovať za „set and forget“ hráča, ktorého máte vo svojom mužstve celú sezónu a on vám z času na čas nahrá 6 bodov.

Ak však nechcete mať v bráne svojho tímu počas celej sezóny len jedného brankára a radšej by ste brankárov menili podľa toho, aké zápasy majú pred sebou, máme pre vás vybrané 2 alternatívy. Ak by ste chceli brankára v rovnakej cenovej relácii, tak potom neprehliadnite jednotku Brentfordu Davida Rayu, ktorý má na svojom konte rovnako 3 čisté kontá, podarilo sa mu však získať viac bodov za zákroky a bonusy. Brentford čaká až do 16. kola veľmi priaznivý program a ak v nich nováčikovia budú podávať podobné defenzívne výkony ako doteraz, určite v nich udržia niekoľko čistých kont. Ak by ste si za brankára radi priplatili, Ederson je skvelou voľbou. Program hráčov Citizens je tiež priaznivý a počas tejto sezóny žiaden iný tím neinkasoval menej gólov, než oni.

Ideálnym náhradným brankárom za 4 milióny libier je Ben Foster, ktorý v posledných kolách dostáva v bráne Watfordu viac priestoru.

Obrancovia

O tom ako by mohla počas tejto sezóny vyzerať obrana našich FPL mužstiev sme už písali v článku pred šiestym kolom: Chcete výhodu oproti ostatným manažérom? Použite túto štruktúru tímu. V analýze sme zistili, že sú to práve obrancovia, ktorí dokážu nahrať najviac bodov na jeden milión svojej ceny. Preto môže byť pre FPL manažérov výhodné, ak v tejto sezóne budú hrať na 4 obrancov a použijú štruktúru tímu, o ktorej sme písali v danom článku.

V tejto sezóne sa doteraz najviac darilo obranám Manchestru City, Chelsea a Liverpoolu. Preto odporúčame, aby ste od ôsmeho kola mali v obranách svojich mužstiev po jednom obrancovi z každého tohto mužstva. Z obrancov Liverpoolu je jednoznačnou voľbou Trent Alexander Arnold, ktorý už znovu trénuje, čo zvyšuje jeho šance na štart proti Watfordu.

Z obrancov Manchestru City máme dve hlavné možnosti: Ruben Dias a Cancelo. Cancelo má aktuálne na svojom konte o 5 bodov viac než Dias, v priebehu celej sezóny však očakávame, že obaja hráči nahrajú približne rovnaký počet bodov. Cancelo ponúka útočnú hrozbu, vďaka čomu nahrá extra body za niekoľko asistencií, prípadne gólov. Neočakávame však, že odohrá za City všetkých 38 zápasov počas celej sezóny, nakoľko na tejto pozícii má Pep Guardiola aj iné možnosti a je možné, že im počas nahusteného vianočného programu dopraje viac hracieho času. Na druhú stranu Ruben Dias je pilierom obrany Citizens, takže v jeho prípade je oveľa pravdepodobnejšie, že v tejto sezóne odohrá 37-38 zápasov. Vďaka tomu očakávame, že na konci sezóny Dias nahrá počas 37-38 zápasov približne rovnaké množstvo bodov ako Cancelo za 32-34 zápasov. Takže vyberte si jedného z tejto dvojice – viacmennej nezáleží na tom, ktorý z nich to bude, keďže z dlhodobého hľadiska očakávame od oboch rovnaké množstvo bodov.

Tretie miesto v obrane vášho mužstva by mohlo byť obsadené hráčom Chelsea. Podobne ako pri obrancoch City, aj v prípade Chelsea máme medzi ich obrancami dve hlavné možnosti, ktoré v dlhodobom horizonte však môžu nahrať podobné množstvo bodov – Marcos Alonso a Antonio Rudiger. Alonso ponúka extra body za góly a asistencie – pravdepodobne však bude v niektorých zápasoch musieť prenechať miesto v základnej zostave Benovi Chilwellovi. Na druhú stranu Rudiger, podobne ako Dias, je pilierom obrany, a preto ak bude fit, je možné že odohrá za The Blues 37-38 zápasov v tejto sezóne. Takže extra body za góly a asistencie, ktoré nahrá Alonso, dobehne Rudiger tým, že odohrá viac zápasov. Takže aj v tomto prípade v konečnom dôsledku nemusí z dlhodobého hľadiska vôbec záležať na tom, ktorého z nich si vyberiete.

Štvrté miesto v obrane by ste mohli mať vyčlenené na lacného obrancu (do 5 miliónov libier), ktorý má pred sebou ľahké zápasy. V tejto chvíli je našou voľbou Tino Livramento. V najbližších 5-tich kolách nemá žiaden iný tím taký dobrý program ako Southampton. Navyše okrem čistých kont má  krajný obranca svätcov potenciál aj na to, aby nahral body aj za asistencie. Posledným obrancom vo vašom mužstve – ten, ktorého budete mať na lavičke, by mal byť niekto, koho pravidelne hráva a jeho cena je menšia ako 4,5 miliónov. Môže to byť Shane Duffy alebo Manquillo.

Záložníci

V zálohe potrebujeme mať miesto na Mohameda Salaha, ktorý má našliapnuté na to, aby prekonal svoj gólový rekord zo sezóny 2017/18, kedy nahral 303 bodov. V tomto ročníku nahral 70 bodov počas 7-mich kôl – 10 bodov za zápas, čo je ekvivalentné s 380 bodmi za 38 zápasov. Salah bude hlavným kandidátom na kapitána takmer v každom kole.

Druhú pozíciu v zálohe vašich mužstiev by mohol obsadiť Son Heung Min, ktorý pokračuje v skvelej forme z predchádzajúcej sezóny. Zatiaľ má na konte 42 bodov zo 6 zápasov (v priemere 7 bodov na zápas). Takže aj v tomto ročníku by mohol nahrať 200+ bodov. Pokiaľ nemáte dostatok financií na Kórejčana, môžete miesto neho kúpiť niektorého zo záložníkov Manchestru City: Grealisha alebo Fodena. Bývalý talizman Aston Villy doteraz nastúpil v základe do všetkých Premier Leagových zápasov, takže možno bude „imúnny“ voči Pepovej rotácii. Foden je späť po zranení a pripravený pokračovať v dobrých výkonoch zo záveru minulej sezóny.

Tretiu pozíciu v zálohe vašich mužstiev by mohol obsadiť jeden z trojice Raphinha, BenrahmaSarr. Všetci traja sú v skvelej forme a patria medzi kľúčových hráčov svojich mužstiev.

Štvrté miesto medzi záložníkmi by mohlo patriť hráčovi s cenou pod 6,0 miliónov libier, ktorého budete meniť v závislosti od náročnosti zápasov. Z nich nás zaujali predovšetkým Mbeumo a Andros Townsend. Mbeumo má v tejto sezóne na svojom konte najviac striel (17) spomedzi všetkých hráčov Brentfordu, hrá na hrote útoku (hoci je klasifikovaný ako záložník) a má pred sebou skvelé zápasy. Podobne dobré štatistiky ukazuje aj Andros Townsend, ktorý má najviac striel (13) spomedzi hráčov Evertonu. V najbližších 3 kolách má pred sebou dobré zápasy aj Everton a Townsend patrí medzi hráčov karameliek, ktorí svojimi výkonmi zaujali.

Posledné piate miesto v zálohe môžete vyčleniť lacnému záložníkovi s cenou nižšou ako 4,6 milióna, ktorého posadíte na lavičku. Dôležité je, aby pravidelne hrával a v prípade potreby vám nahral 2 body. Najlepšou voľbou spomedzi takých hráčov sú Douglaz Luiz, Oriol RomeuBrownhill.

Útočníci

Prvé miesto v útoku vášho tímu by malo patriť jednému z prémiových útočníkov, ktorému budete môcť zveriť kapitánsku pásku v niektorých kolách, kedy nebudete chcieť mať za svojho kapitána Mohameda Salaha. Aktuálne sa na miesto prvého útočníka dobre hodí jeden z trojice Ronaldo, Lukaku, Vardy. Na základe náročnosti najbližších kôl sa nám ako najlepšia alternatíva javí Romelu Lukaku, ktorého počas najbližších štyroch kôl čaká Norwich, Newcastle a Burnley. Lukaku by potom mohol byť vašim kapitánom vo všetkých týchto troch zápasoch (Liverpool má vtedy náročnejší program).

Druhým útočníkom vo vašom mužstve by mohol byť niektorý z hráčov, ktorého cena je medzi 6 a 8,6 miliónov. Pre niektorých FPL manažérov je na túto pozíciu jasnou voľbou Michail Antonio, ktorý mal úžasný štart do sezóny. Jamajčan má stále skvelé štatistiky. Za Salahom má v tejto sezóne druhý najväčší počet striel (27) a striel na bránu (11). Okrem Antonia je vhodným hráčom na túto pozíciu aj Gabriel Jesus, ktorý je po Cancelovi druhým najproduktívnejším hráčom Citizens v tejto sezóne. Hra na pravom krídle Jesusovi náramne sedí a z tejto pozície je nebezpečnejší než z hrotu útoku. Navyše Manchester City čaká až do 20. kola len jeden súper z top 6. Našim posledným kandidátom na druhého útočníka je Ivan Toney. Začiatok sezóny mu nevyšiel tak, ako od neho väčšina FPL manažérov očakávala, no nakoniec sa predsa len dostal do formy. Toney je hlavným hráčom Brentfordu a vďaka skvelej súhre s Mbeumom obaja spôsobujú súperovým obrancom vážne problémy.

Kým obsadíte pozíciu tretieho útočníka, záleží od formácie, ktorú budete používať. Ak plánujete hrať 4-4-2, tak ako tretieho útočníka zvoľte Keinana Davisa (4,4 milióna), ktorého posadíte na posledné miesto na lavičke. Ak chcete mať vo svojom mužstve väčšiu flexibilitu a radi by ste medzi kolami menili formácie (alebo ak chcete mať na lavičke hráča, ktorý hráva), zvoľte na poslednú pozíciu útočníka Hwanga. Vlci majú stále pred sebou dobrý los a Kórejčan je hráčom, ktorý momentálne ťahá ich útok.

Záver

Ako sme už viackrát spomenuli, táto reprezentačná prestávka je skvelým časom na aktivovanie divokej karty a obmenu mužstva. Zvoľte štruktúru svojho tímu tak, aby ste maximalizovali očakávaný bodový potenciál svojho mužstva. A ako by mohol váš tím pred 8. kolom vyzerať? Tu je pre inšpiráciu náš Wildcard tím. Držíme palce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera