Nedeľa, 26. máj 2024

Fanúšikom Slovana a Spartaka

SITA

Slovenské el Classico je len jedno. Tradičné derby Slovan Bratislava – Spartak Trnava má výkop v nedeľu o 18:00 na novom futbalovom štadióne v Bratislave. Tehelné pole zažije obnovenú premiéru, na ktorú najmä fanúšikovia belasých čakali pridlho.

Chcel by som sa za všetkých prihovoriť fanúšikom oboch mužstiev. Prosím, nebláznite.

Trnavčanom

Fanúšikovia Spartaka sa derby nakoniec predsa len rozhodli bojkotovať. Keď som v pondelok písal, že Spartak robí pred zápasom drahoty veril som, že nakoniec zvíťazí zdravý rozum. Že síce Trnavčania nedajú Slovanu nič zadarmo a budú upozorňovať na menej lístkov a provizórium v sektore pre hostí, ale sa nakoniec zápas odohrá v plánovanom termíne, na plánovanom mieste a s plným kotlom fanúšikov v čiernom.

Nezvíťazil.

Na stránky Ultras nechodím, nepoznám preto presnú príčinu bojkotu. Myslel som si, že tisíc lístkov postačí, aby sa fanúšikovia na svojich futbalistov nevykašľali. Nestačilo.

Trnavčania sú známi atmosférou, ktorú dokážu na ihriskách súperov svojim vytvoriť. Výjazdy k súperom (napríklad do Viedne) sa stali legendárnymi a futbalistom Spartaka závidia fanúšikov mnohí kolegovia. O to čudnejšie vnímam rozhodnutie zamávať bielou zástavou pred dôležitým zápasom, kde mohli v dobrom znova vyniknúť.

Spartak bojuje o prvú šestku, na Tehelnom poli by sa mu dobrý výsledok dve kolá pred koncom základnej časti veľmi hodil. Takto to budú musieť hráči zvládnuť sami. Pred štadiónom vypredaným priaznivcami domáceho tímu v oslavnej nálade. Škoda.

Slovanistom

Tehelné pole bude na sto percent belasé. Celý štadión bude spievať výber najlepších pokrikov slovanistickej histórie. Otázka, ktorú musí niekto vysloviť je jednoduchá: dokážu sa neslávne slávni fanúšikovia bratislavského klubu zmestiť do kože?

Vyčíňanie tvrdého jadra je notoricky známe. Demolácia zariadenia, svetlice a petardy hádzané na ihrisko, hoci aj smerom na vlastného brankára, nacistické symboly, pesničky s textami na hranici zákona a niekedy aj za ňou. Našťastie sa zápas nehrá v dátume kolidujúcom s číslami, ktoré by umožnili “nevinné” náznaky. Aj také bolo, aj v Senci som kedysi na vlastné oči videl veľký plagát fúzkatého “Adiho”.

Nový hokejový štadión dokázal umravniť jadro fanúšikov HC Slovan. Lepšia spoločnosť na ľade (rozumej KHL) a slušné podmienky na Zimnom štadióne najlepšieho krasokorčuliara dokázali poväčšine udržať aj kedysi zlých ľudí na uzde. Nie, žeby zmizlo sto percent kontroverzných pokrikov, to určite nie. Atmosféra na hokejovom Slovane nech je ale príkladom pre nové Tehelné pole.

Nie, žeby som mal prehnané očakávania. Na zápase budem, dokonca mi zostali už len lístky neďaleko sektorov vyhradených pre belasý kotol. Som veľmi zvedavý, čo uvidím na vlastné buľvy.

Prosba za všetkých

Slávnosť to bude v nedeľu preveľká. Nový krásny štadión, ešte aj s prívlastkom Národný. Na zápas sa chystá vyše 20-tisíc divákov. V televízii ho uvidia desaťtisíce ďalších.

Za všetkých normálnych fanúšikov chcem sformulovať jednu dôležitú prosbu, nakoniec iba pre ultras Slovana: nepokazte nám to.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera