Piatok, 28. jún 2024

Fanúšikovia v Brentforde vedia svoje. Aj pes môže byť najväčším nepriateľom futbalistu

Ján Janočko Ján Janočko 30.01.2022
Foto: Steve Daniels/Geograph.co.uk Creative Commons

Chic Brodie je meno, ktoré sa skalným fanúšikom futbalu (špeciálne tým, ktorí drukujú Brentfordu) spája s gólmanským umením, granátom a jedným psom. Škótsky brankár bol nútený ukončiť svoju profesionálnu kariéru po kurióznom zranení. Spôsobil ho jeden nešetrný osobný súboj.

Stalo sa tak v októbri roku 1970. V ligovom zápase medzi Colchesterom a Brentfordom sa na ihrisku zjavil nezvaný hosť. Nebol to žiadny exhibicionista z radov divákov, ale, prekvapivo, štvornohý najlepší priateľ človeka. Prebehol po dĺžke ihriska, ponaháňal loptu, pobavil divákov a hrdinovi tohto článku ukončil kariéru. Diváci tlieskali, komentátor sa zabával, Chic sa zvíjal v bolestiach.

Než sa stretol so psom…

Celým menom Charles Thomas George Brodie sa narodil 22. februára 1937. Profesionálnu kariéru začal v Manchestri City, lenže tam sa jeho vyhliadky na post tímovej jednotky neposúvali pozitívnym smerom a tak zamieril do tímov v nižších súťažiach. Názvy Aldershot či Northampton Town vám možno veľa nepovedia, najvýraznejšiu stopu však gólman zanechal v Brentforde. A ten iste poznáte.

Už po príchode do tímu v roku 1963 srdnato zabojoval o miesto medzi žrďami. Musel, veď stál takmer 10 tisíc libier – na tú dobu poriadne peniaze za prestup! Chic si svojim umením a húževnotosťou rýchlo získal dôveru trénera. Chytal, čo mu ruky stačili a darilo sa mu udržať si post tímovej jednotky tri roky. A aj keď sa neskôr stal častejším návštevníkom lavičky náhradníkov (keď pokutovému územiu kraľoval jeho konkurent), nevzdával sa. Zdalo sa, že po pauze sa opäť stane dlhodobou jednotkou svojho tímu a že jeho trpezlivosť sa vyplatí.

V sezóne, keď Brodie opäť našiel svoje miesto v bráne Brentfordu, prišiel osudový moment. V spomínanom zápase proti Colchesteru sa na ihrisko dostal pes. Jeho meno nie je známe, jeho osobný súboj s gólmanom hosťujúceho tímu však pobral slávy azda až priveľa. Keď sa štvornohý votrelec dostal na ihrisko, rozhodca hru neprerušil, a tá pokračovala. Brodie chcel v jednom momente dostať loptu do svojej moci, rovnaký úmysel však mal aj spomínaný pes. Následný osobný súboj vyhral Chic, lenže neznámy pes nechcel prísť o loptu bez boja a tak zapojil zuby. Brodie síce bol víťazom, odišiel však so zranením. Devastačným.

Výbušný príbeh

Po tom, čo ho štvornohý votrelec uhryzol, si už poriadne nezachytal. Nie, žeby to neskúsil (za Brentford nastúpil ešte päťkrát), poškodené väzivo v kolene však už nikdy nefungovalo tak, ako predtým. Chic sa tak musel nedobrovoľne porúčať zo sveta prodesionálneho futbalu. Neskôr chytal v poloprofesionálnych tímoch na nižších úrovniach, zranenie mu však nedovolilo vrátiť sa späť na výslnie.

S Chicom Brodiem sa fanúšikom spája ešte jeden príbeh. Výbušný, dalo by sa povedať. V roku 1965 hral Brentford s mestským rivalom – Millwallom. Jeho fanúšikov prestalo baviť hádzanie mincí na brankárov súpera a tak skúsili niečo lepšie. Do Brodieho hodili granát. Teda, chceli, ale netrafili. Gólman začul pád čohosi ťažkého a podľa dobových svedkov vzal granát do ruky, obzrel si ho a hodil ho späť za bránkovú čiaru. Polícia neskôr potvrdila, že išlo len o atrapu. Chvalabohu.

Návštevníci Londýna možno Chica Brodieho stretli a ktovie, či z prvej ruky nepočuli aj tento príbeh. Po konci kariéry sa hlavný hrdina tohto článku stal taxikárom v hlavnom meste Anglicka. Výborný gólman nás navždy opustil v roku 2000, keď si ho vzala rakovina prostaty. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera