Štvrtok, 22. február 2024

FIFA 22: Prichádza veľká novinka – vytvor si svoj vlastný klub!

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 08.08.2021
FOTO Sita/AP

Spoločnosť Konami spravila šokujúci krok a sklamala množstvo „offline“ hráčov. Pro Evolution Soccer po 26 rokoch končí a prichádza „eFootball“. Hra bude k dispozícii zadarmo a bude sa spoliehať na rôzne mini transakcie (po jeseni) a veľký nárast hráčov (aneb „exodus“ od hry FIFA). Konkurencia nespí a prichádza s viacerými atraktívnymi novinkami, z ktorých vytŕča mód „Create Your Club“.

Po dlhých rokoch sa nám znova ponúka možnosť, po ktorej volali mnohí fanúšikovia. Hra si tak môže po dlhej dobe šplhnúť. EA už predstavila všetky dôležité informácie a my sa tak môžeme ponoriť do rozboru toho najdôležitejšieho.

Ako to bude celé vyzerať?

Na oficiálnom webe EA sa nám prihovára Alex Constantinescu, FIFA senior herný dizajnér módu kariéry. Práve Alexovi patrí veľká vďaka za to, že splnil želania mnohých, ktorí po možnosti vytvoriť si vlastný tím volali dlhé roky. Ako to teda bude celé vyzerať?

Skvelou správou je, že si v novom móde budeme môcť vytvoriť vlastné dresy, klubové logo i štadión. Vyvrátili aj obavy o (ne)možnosti meniť dresy počas jednej kariéry. Vytvorenie nových dresov bude k dispozícii v samom začiatku kariérnej cesty, ale aj pred začiatkom každej novej sezóny. Pri štadióne bude na výber z viacerých základných typov, unikátny štadión si budeme môcť vytvoriť zmenou farieb, štylom trávnika i brankárskych sieti.

Ďalšou dobrou správou je možnosť zvoliť si gólové oslavné songy, fanúšikovské chorály či klubovú hymnu, ktorá nás bude sprevádzať pri každom nástupe na zápas a bude spolutvoriť identitu nášho klubu. Negatívom je, že si nebudeme môcť vyberať vlastných sponzorov (podľa dostupných záberov podpísala FIFA zmluvu s Adidasom) a pravdepodobne aj možnosti v rámci zmien realizačného tímu budú veľmi obmedzené.  

Výber hráčov

Jednou z najdiskutovanejších možnosti je výber hráčov do nového tímu. Veľa FIFA hráčov sklame, že si do tímu nebudú môcť futbalistov vybrať ľubovoľne. Tajne som dúfal v možnosť akéhosi futbalového draftu. FIFA prišla s iným riešením.

V rámci „squad builderu“ budeme mať k dispozícii rôzne stupne kvality nášho mužstva (napríklad trojhviezdičkový tím), pričom ho môžeme zaradiť do akejkoľvek ligy, ktorá bude v novej hre dostupná. Fanúšikovia sa môžu tešiť na novú piatu anglickú či maďarskú OTP ligu. Hráči budú do tímu vyberaní náhodne s výnimkou nastaveného kľúča národnosti. Ak je napríklad vo vami vybranej lige 10% hráčov z Talianska, aj vo vašom tíme sa objaví približne 10% hráčov z tejto krajiny. V prípade nespokojnosti s hráčmi si môžeme zmeniť viaceré nastavenia a hráči v tíme sa kompletne zmenia.

Pred začatím novej kariéry bude možné zvoliť si očakávania vedenia, vekové zloženie mužstva i rozpočet na prestupy. Pri všetkej skromnosti je možné začať s jedným miliónom libier i napumpovať do počiatočného rozpočtu jednu miliardu. Vlastná filozofia, vybraná liga, rôzne ciele.

Kto sa vedel vyšantiť v klasickej manažérskej kariére, vyšantí sa tu dvakrát toľko.

Release 1.októbra, klasická kariéra ostáva

Na hru FIFA 22 si ešte pár týždňov počkáme. Hru si užijú najmä vlastníci nových konzol, na „štvorke“ a PC nebude k dispozícii nový engine. Na strane druhej, všetky dostupné módy budú môcť plne využívať aj hráči so starým enginom.

Okrem módu „create your club“ bude k dispozícii aj klasická manažérska kariéra. Tá veľa noviniek neprinesie, no pri prestupoch nastanú viaceré grafické zmeny s novými zábermi, ktoré urobia naše prestupy viac dynamické a krajšie. Väčšími zmenami prejde „SOLO“ kariéra s jedným hráčom. Tento mód sa bude oveľa viac podobať na „journey mode“, známy už z FIFA 21.

Release novej série najpopulárnejšej futbalovej hry je naplánovaný na 1.októbra. Je pravdepodobné, že v októbri sa ešte budú „vychytávať muchy“. Ak si vystačíte so „starou“ FIFA 21, nie je sa kam ponáhľať.

Pre niektorých môže byť hra ideálnym darčekom na Vianoce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera